14 Şubata özel yazı

0
257
sevgililer günü

14 Şubata özel yazı olmazsa olmazdı.Neden 13 ya da 15 değil de 14 şubat? Hiç düşündük mü acaba? Roma imparatorluğu zamanında 14 şubat önemli bir gündü. Juno Roma tanrı ve tanrıçaların kraliçesi olup, ona duyulan saygı sebebiyle 14 şubat tatil günüydü.Ertesi gün ise gençler bayram sebebiyle kura ile birbirlerinin eşleri olup evleniyorlardı.O zamandan bu zamana kadar 14 şubat özel bir gün olma özelliğini kaybetmemiştir.

14 şubat

Sevgili olduğumuzu sadece 1 gün mü hatırlarız? Kim “aa bugün 14 şubat benim bir sevgilim var dı” diye bir anımsamaya girer ki?Elbette işin aslı bu değildir.Milattan sonra 270 yılına kadar dayalı bir geçmişi olan sevgililer günü dünya genelinde kutlanmaktadır.

Çeşitli sevgi gösterileri, hediye alışverişleri ile devam eden bir gündür.Ticari anlamda bakılırsa en çok kazananlar ise çiçekçilerdir. Bunun farkında olan çiçekçi ise normalde sattığının iki katı bir fiyatına satışlarını gerçekleştirmektedir.Bu kadar duygusal olan bir günden bile rant sağlar hale ne ara gelindi ki?

14 Şubata özel yazı yazıp yalnızlardan bahsedilmez mi hiç?Sevgilisi olmayanlar ne yapmalı?Yalnız kalmayı tercih etmiş ya da yalnız istemsiz bir şekilde terk edilmiş olabilir.Sevgililer günü daha gelmeden kendisini göstermektedir.Aşkın rengi olan kırmızının etrafta kol gezdiği, her yerde kalplerin, hediyeliklerin uçuştuğu bir günde nasıl görmezden gelsinler ki? Araştırmalar bu durum sebebiyle üzerinde baskı hisseden yalnızların sevgililer gününe yaklaşırken sırf sevgililer gününe yalnız girmemek adına yanlış ilişki tercihlerinde bulunduklarını göstermektedir.

14 şubat kalp

Madem kutlanacak bugün o zaman neler yapabiliriz?

Öncelikle öyle patlamalı kutlamalı girişimlerde bulunmayalım.Onu evlilik teklifine bırakabiliriz.En nihayetinde o özel ve tek iken 14 şubat malum her sene yenilenmektedir.O yüzden daha sade ve daha küçük tatlılıklar ile gönül alabiliriz.

Mesela dans etmek…Hmm çok klasik öyle değil mi? Değil işte sözde klasik çünkü.Kaç kişi sevdiği ile romantik bir müzik eşliğinde dans eder ki? Belki çok romantik çiftler…Ama pek çok kişi bu durumu yaşamamıştır bile.Güzel bir gün geçirebiliriz de.Sinemaya gider, oradan kısa bir yürüyüşe çıkarız.Eğlenceli pozlar ile güzel anılar biriktirip teleferiğe binebiliriz.Ya da bunları bir yana bırakıp güzel bir akşam yemeğine çıkabiliriz.Bunlar yaşanabilir fikirler hediye fikri bütçemize, ihtiyaçlara ve hayal gücüne  göre şekillenir.

Hediye seçimi ise kişiden kişiye göre değişmektedir.Kimini bir buket çiçek mutlu ederken kimi için ise yüzük parmağına isminin dövmesini yaptırmak mutluluktur.Son zamanlarda revaçta olan hediye ise kişiye özel sevgililer günü kutusudur.İçinde çikolata, küçük sevimli oyuncakların yer aldığı hediyeler.Bazıları ise sevgilisinin ihtiyacı olan ama alamadığı bir şeyi alarak mutlu etmeyi tercih eder ama velhasıl kelam tüm bunlar teferruattan öte bir şey değildir.

Annemiz nasıl ki her zaman baş tacı ve anneler günü sadece sembolik bir şey işte sevgililer günü de tam olarak o kadar sembolik.Hayatımıza aldığımız, sevip sahiplendiğimiz kişiler hayatımızda iyi ki var…Onlara verilen değer o gün ile sınırlı değil.Elinden tutup,onunla her adımı atmaya cesaretimiz ve inancımız varsa sadece gözlerine bakarak ve sevdiğimizi dile getirerek sevgililer gününü kutlayabiliriz.Ne demişti Cemal Süreya “Hayat kısa kuşlar uçuyor.”

Birbirine sevgi ile bağlı olan kişiler için her gün 14 şubat ve her an sevgililer günüdür.Sevgi ile kalmak dileğiyle ♥

hayat kısa

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *