Affetmek seni hafifletir

0
319
Affetmek seni hafifletir

Affetmek seni hafifletir.Belki affedemeyecek şeyler yaşamış olabiliriz belki de fil hafızasına sahibiz.Bu her şey olabilir.Fakat her ne sebeple olursa olsun affetmeyerek sadece kendimize zarar verir ve üzerimize yük yükleriz.

Bazen çok güvendiğimiz ve çok sevdiğimiz kişilerden beklenmedik davranışlar görebiliriz, istemediğimiz sözler işitebiliriz.Bu durumda yaşanan hayal kırıklığını yanımıza alıp, bu kırgınlığın verdiği üzüntü sonucunda içimizde bir öfke birikimi olur.İşte bu birikim affedilmeyen kişiye değil, bize zarar verir.

Peki nasıl affedebiliriz?

  • Öncelikle geçmişi kafamızdan silmeliyiz.Yaşanan şeyi tıpkı bir film fragmanı gibi açıp açıp izlersek o an aklımızdan hiç çıkmayacak ve aksine iyice yerleşecektir.Bundan kurtulmak için aklımıza geldiği an hemen başka bir şey düşünebiliriz.Güzel bir şarkı açıp mırıldanabilir veya spor yapabiliriz.Yani bize iyi gelecek şeylere yönelmeliyiz.Unutmayalım ki geçmiş geçti artık…Değiştiremeyiz bu mümkün değil.Bu yüzden yaşanan zamana odaklanmalıyız.
  • Empati duygusunu devreye sokmalıyız.Kendimizi onun yerine koyarak onun için haklı sebepler bulabilirsek affetmemiz daha kolay olacaktır.
  • O an kendi yaptıklarımızı düşünelim.Belki de affedemeyeceğimiz şeyin yapılmasını biz sağladık.Çok ağır bir söz veya yanlış bir davranış buna sebep olmuş olamaz mı?

Affetmek seni hafifletir

  • Herkes ikinci bir şansı hak eder.Çünkü yapılan yanlış davranışlar farklı sebeplerden kaynaklanmış olabilir.Mesela o an gergin veya öfkeli bir ruh halinde olabilir.Kötü bir gün geçirmiş olabilir gibi…Bu yüzden ona ikinci bir şans vermeyi denemek bazen kötü bir fikir olmayabilir.
  • Güzel zamanlara odaklanmak gerekmektedir.Yaşanan güzel zamanlar muhakkak ki vardır.İşte o anları düşünerek iyi olan her şeyi silmemiş olur ve kötü durumdan sıyrılırız.Böylece affetmemiz daha kolay olur ve hafifleriz.Ne de olsa affetmek seni hafifletir.Öyle değil mi?
  • Her insanın hata yapabileceğini düşünelim.Maalesef ki bilinen bir gerçek var o da kimsenin kusursuz olmadığı.İnsanız hata yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.Sadece bu yüzden bile affetmeyi denemek gerekmektedir.
  • Affetmek bana ters, bana yakışmaz gibi kocaman kocaman cümleler kurmamıza gerek yok.Affetmek benim elimde, affedebilirim ve ben affedersem güçleneceğim gibi cümleler hayatımızda yer almalıdır.Affetmek bir erdemdir.Büyüklüktür…
  • Kafamızda senaryolar kurmaktan vazgeçelim.Kesin şöyle düşünüp bana böyle dedi gibi olumsuz düşünceler beynimizi sarmasın.Belki düşündüğümüz gibi değildir.Hatta yapılan davranışın bizimle bile alakası olmayabilir.Bu yüzden konuşmayı, o kişi ile iletişim kurmayı tercih edelim.Affettiğimiz kişinin hayatımızda yer almasına gerek yok.Sadece onu düşüncelerimizde özgür bırakalım.Onu hiç affetmeyeceğim, pişman olmasını diliyorum gibi cümleler bizi sadece yorar.Bırakalım gitsin o düşünceler.Azat edelim.
  • Affedip hafiflemek de affetmeyip o yükle yaşamak da bizim elimizde.Bu hayat bizim ve biz şekillendiriyoruz.İlerleyen zamanlarda geriye dönüp baktığımızda güzel zamanlar yaşadım diyebiliyorsak ve bu hayatı dilediğim gibi şekillendirdim diyebiliyorsak işte o zaman yüklerimizden kurtulmuşuz demektir.Şimdi birlikte düşünelim o an gelince ne demek isterdik? Demek istediğimiz cümleye göre hayatımızı şekillendirelim.

affetmek