Alışveriş hastalığı ve tedavisi

0
225
alışveriş hastalığı

Alışveriş yapmak hemen hemen herkese iyi gelir.Yeni bir şey almak son derece heyecan vericidir çünkü.Bazen kendimizi kaybeder ihtiyacımız olmasa bile alma isteği duyarız hatta kontrolsüzce almamız gerekenden çok daha fazlasını alırız.Buna genel bir tabirle alışveriş hastalığı diyebiliriz.Peki ama alışveriş hastalığı ve tedavisi hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

ALIŞVERİŞ

*Alışveriş hastalığımız var mıdır öncelikle bunu tespit etmeliyiz.Çünkü tedavi öncelikle tanı ve tespitle başlar.Eğer mutsuzluk,stres ve kaygılı anlar yaşayıp kendimizi alışveriş yaparken buluyorsak, finansal konularda problem yaşamamıza rağmen halen bir şeyler almaya devam ediyorsak, alışveriş sonrası pişmanlık ve suçluluk duyuyorsak ve kimse bizi engellemesin diye alışverişe yalnız çıkıyorsak alışveriş hastalığından bahsedebiliriz.

*Alışveriş hastalığından kurtulmak için kredi kartı yerine para kullanalım.Çünkü kartın limiti fazla iken elimizdeki para sınırlıdır.

*Alışverişe yalnız çıkmayalım.İhtiyaçlarımızı bilen ve bizleri frenleyebilecek bir kimseyi yanımıza almayı tercih edelim.Yani bir nevi kontrol altında oluyoruz.

*Alışveriş merkezlerinde zaman kavramı yoktur.Dikkat edelim saat ya da pencere bulunmamakta ve hava kararsa dahi fark etmememiz için son derece kaliteli ışık sistemleri mevcuttur.Bu yüzden alışverişe gidecek isek kendimize zaman belirleyelim ve saati takip edip, zamanın farkında olalım.

zaman

*Alışveriş ile ilgili çoğu kişinin bilmediği ve öğrenince şaşıracağı bir bilgi var.Alışveriş esnasında bir şeylere dokunarak bakarsak bizde alma isteği uyandırır.Bu yüzden almayacağımız şeye dokunmazsak onu alma isteğimiz dokunduğumuzda ki kadar fazla olmaz.

*Alışveriş merkezinde bulunan aynalar son derece kaliteli olduğu için denediğimiz kıyafet üzerimizde çok güzel durabilir ama evde denediğimizde aynı güzelliği bulamayabiliriz.Bu da aynaların kalite farkındandır. Bu yüzden dikkatli davranalım. Denediğimiz her şey aslında o kadar da güzel durmayabilir.Ayrıca ışığın etkisi de büyüktür bu yanılmada.

*Boş zamanlarımızı değerlendirmek için alışveriş merkezlerine gitmek zorunda değiliz.Farklı yerlerde zaman geçirebiliriz.Arkadaşlarımızla farklı yerlerde buluşma ortamı sağlayabiliriz.

*Alışveriş hastalığı ve tedavisi için öncelikle alışveriş bağımlısı olduğumuzu kabul edelim.Eğer sayılan yöntemler işe yaramıyor ise bir uzmandan destek alalım.

alışveriş

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *