Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

0
407
Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir.Çünkü bizim için son derece değerli olan kıymetli çocuklarımızı kreşe verme vakti gelmiştir.Gözümüzden bile sakındığımız çocuklarımızı verdiğimiz kreşte nelere dikkat etmeliyiz peki?

 

ÖĞRETMENLER

Anaokulu seçiminde öğretmen faktörü oldukça önemlidir.Çocuğumuza eğitim verecek kişinin öncelikle çocuk sevgisi olması gerekir.Öğretmenliği sadece iş olarak görmeyecek, severek yapacak olması çocuklar üzerinde önemli etkiler bırakmaktadır.

Tahammül seviyesine dikkat etmemiz lazım.Hemen her şeyde çabuk tepki verebilen kişiler çocuklarımız için risk oluşturmaktadır.Tecrübesini ve referanslarını öğrenmek de doğru bir davranıştır.Tecrübesiz diye soğuk yaklaşmamalı fakat bu meslek için ne kadar doğru bir kişi olduğunu gözlemleyebiliriz.

Sorunların çözümündeki yaklaşımı nasıl ve çocuklara sert veya çok mu müsemma gösteriyor bunlar çocuk gelişimi açısından son derece önemlidir.

Karşımızda ki kişi çok iyi bir öğretmen olabilir fakat çocuğumuz ile ne kadar uyumlu ve aralarındaki iletişim ne kadar kuvvetli buna dikkat etmek gerekir.Yani çocuğumuzun onu sevmesi gerekir.Bu yüzden çocuğumuz ve öğretmen arasındaki elektriğe dikkat edebilir ve çocuğumuzla bunları konuşmalıyız.

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

 

KREŞİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Kreş seçiminde bir diğer dikkat etmemiz gereken şey ise kreşin fiziki şartlarıdır.Mesela ulaşım açısından nasıl?Rahatça gidip gelebilir miyiz yoksa trafik çilesine mi maruz kalırız kreş seçimi yapmadan önce bunlara dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kreşte olması gereken her şey mevcut mu ve hijyen açısından nasıldır bunlara dikkat etmemiz gerekir.Yoksa sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliriz.Ayrıca kazalara karşı gereken önlemler alınmış mı ve çocuklarımızın güvenle oyun oynayabileceği bir bahçesi var mı? İşte tüm bunlar son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken detaylardır.

EĞİTİM

Çocukların aldığı eğitim son derece önemlidir.Kişiliklerinin oluşması ve davranışlarının şekillenmesinde büyük bir rol oynayan anaokullarının eğitimi nasıl olmalıdır?

Çocukları sıkmadan, onları zorlamadan eğlenceli bir hale getirerek öğretilmelidir.Zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel olarak da ayrı ayrı eğitimleri verilmesi gerekmektedir.Tek bir noktaya odaklanmış programlar ile eksik bir eğitim verilmiş olur.

YEMEKLER

Kreşte yemek verilmesi düşünülenden daha önemlidir aslında.Eğer yemek veriliyorsa menü nasıl ve ne kadar sağlıklı bir beslenme programı içeriyor tüm bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.Günde kaç öğün yemek veriliyor çocuğumuzun düzenli beslenmesi açısından önemlidir.

Anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

İLETİŞİM

İletişim anaokulu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şeyler listesinde yer almalıdır.Öğretmenin ebeveynler ile iletişime geçmesi önemlidir.Mesela çocukta normalde olduğundan farklı davranışlar seziyor ise ailesi ile iletişime geçerek bu durumu bildirmelidir.Öğretmenler aynı zamanda iyi bir gözlemci olmalı ve bu gözlemler doğrultusunda sağlıklı ile iletişim kurulmalıdır.

*Seçim yapacağımız anaokulunun Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olması veya Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü’ne bağlı olması gerekmektedir.

*Anaokulunun temel felsefesini öğrenmemiz gerekir.

*Öğrenci gruplarının kaçar kişiden oluştuğu, hasta olduğunda nasıl davranılıyor, tuvalet konusunda kim yardımcı oluyor, doğum günleri kutlanıyor mu, nasıl etkinlikler yapılıyor ve acil durumlarda nasıl müdahale ediliyor bunları sorumlu kişiden öğrenmemiz gerekmektedir.

*Ceza ve ödül sistemi var mı eğer varsa ne tür cezalar veriliyor bunlara dikkat etmeliyiz.

Bizim için çok kıymetli olan çocuklarımızı emanet edeceğimiz yeri iyi seçmeli ve güvenip çocuklarımızı bırakacağımız kişilerle tanışmalıyız.Dikkat edilmesi gereken noktaları gözden kaçırmamalı onlar için en iyi seçimleri yapmaya özen göstermeliyiz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *