Anne sütü nasıl arttırılır?

0
296
anne sütü

Anneler için anne sütü oldukça önem arz etmektedir.Anne sütü nasıl arttırılır? Bu soru hemen hemen her annenin ihtiyaç duyduğu bir sorudur.Aslında her annenin sütü bebeğine yetecek şekildedir.Anne sütünü bir kaç hafta içerisinde arttırabiliriz.Peki ama nasıl?

Bebeğin kilosu bize anne sütünün yeterli gelip gelmediği konusunda bilgi verecektir.Bebeğin ne kadar ihtiyacı varsa yani talep ne kadarsa anne sütü de o kadar yeterli olacaktır.Anne sütünü attıracak maddeler herkeste farklılık gösterebilir.Yani bir yöntem ile bir annenin sütü artmıyor ise başka bir anne üzerinde bu yöntem işe yarayabilir ve artabilir.Bu yüzden duyduklarımızı dikkate almalıyız.Biri arttırmaz ise diğeri artıracaktır.

anne sütü

Anne sütünü arttırmak için neler yapabiliriz?

*Sütü arttıran en en önemli şey ise bol bol emzirmektir.

*Yeteri kadar su içmezsek sütümüz yetersiz olabilir.Günlük 2 litrenin altına düşmemeliyiz.

*Anason, rezene, ısırgan, tarçın ve fesleğen anne sütünü arttırmaktadır.

*Lohusa şerbetini muhakkak duymuşuzdur.Kızamık şekeri ve toz şekeri kaynatıp, tarçın, karanfil ve ıhlamuru bir tülbente sarıp kaynayan suyun içine koyarsak ve bu şekilde 40 dakika daha kaynatıp daha sonra içinden tülbenti çıkarırsak, lohusa şerbetimiz hazır olur.

*Kalsiyum açısından zengin olan süt, peynir ve yoğurdu düzenli şekilde tüketmeye özen göstermeliyiz.

*Meyve ve sebze tüketimini arttırmalı, hızlı kilo verdiren diyet programlarından uzak durmalıyız.

*Tavuk ve balık tüketimine özen göstermeliyiz.

*Sigara ve alkolden uzak durmalıyız.

*Çay kahve ikilisi kadınların oldukça sevdiği bir ikili olsa da çay ve kahve süt üzerinde olumsuz etki yaratabilir.Bunlar yerine rezene çayı ya da en güzeli su tüketmek daha doğru olacaktır.

Anne sütü yetersiz geliyor mu diye endişe ettiğimizde bebeğin kilo alımını takip etmeliyiz.Bir ayda ortalama 600-700 gram alan bebekler normal bir kilo artışına sahiptir.Anne sütü yeterli gelmektedir ve anne sütü dışında ek bir besine ihtiyacı yoktur.Anne sütünün bebeğin 2 yaşına kadar verilemesi uygun görülmektedir.

Anne sütü neden kesilir?

Anne sütü nasıl arttırılır? Sorusundan başka önemli bir soru da vardır o da anne sütü neden kesilir? Anne sütünün kesilmesinin en önemli nedenlerinden biri düzensiz ve yanlış beslenme şeklinden kaynaklıdır.Bir diğer sebebi ise her şeyi olumsuz etkileyen stresin bu durumu da olumsuz etkilemesidir.Yani stres altındayken anne sütü kesilebilmektedir.

Anneler için 2 saat arayla bebek emzirmek en ideal süredir.Yazının başında da söylendiği üzere emzirmek sütü arttırmakta olup emzirmemek kesilmesine sebebiyet verebilir.

Meme ucu iltihaplarına karşı anneler dikkatli olmalıdır.Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında bir doktora görünmelidirler.

Doğum kontrol hapı kullanmak, anne sütünü kesebilir.Anneler emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanmak yerine farklı yöntemlere yönelmelidir.

Kalsiyum eksikliği ve emzirmeye ara verme süreci de anne sütünün kesilmesine sebep olabilirken hamile olmanında sütü kesebileceği ihtimalini unutmayalım.

Anne sütünün aniden kesilmesine sebep olan şeyler nelerdir?

*Troid bezleri yetersiz çalışıyorsa aniden süt kesilmesine neden olabilir.

*İlaç kullanıyorsak kullandığımız ilacın yan etkisi ile kesilebilir.

*Hormonal bozukluklar

*Bebeğin sütü emmemesi durumunda kesilebilir.

*Sirke, şalgam, maydanoz, nane ve mısır  gibi besinlerde aniden sütü kesebilir.Yani beslenmeyle de alakalı bir durum olabilir.

anne

Unutmayalım ki memelerin bir zekası vardır ve bunun doğrultusunda boşaldıkça dolmaktadır.Yani talep doğrultusunda süt üretmektedir.Sütü arttıran ve azaltan şeylere dikkat edersek sütümüz yeterli olacaktır.Ama bu durumu kendimize sıkıntı yapıp, strese girersek işte o zaman azalacaktır.Bu yüzden olumlu düşünerek, bebeğimize önce gereken sevgiyi sonra sütünü verebiliriz ♥

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *