Araba tutması nedir ve nasıl geçer?

0
325
araba tutması

Bazen bulunduğumuz ortamdan ayrılmak ister, farklı yerlerde bulunmayı tercih ederiz.Yolculuk yaparken farklı duygu geçişleri yaşar, belki de aradığımız huzuru buluruz.Araba tutması izin verirse.Araba tutması nedir ve nasıl geçer inceleyip, gerekli tedbirleri alıp yolculuğumuzu daha güzel bir hale getirelim.

Araba tutması olayı beyine giden uyarılarla ilgili bir durumdur.Araç içindeki nesnelere baktığımızda beynimize sinyal gider.Beyin hareket halinde olmadığımızı algılar, iç kulak içindeki sıvılar çalkalanır.Sinir sitemiyle beynimize hareket halinde olduğunu bildirir ve beyin bu farklı sinyaller ile kontrolde zorluk çeker sonucunda bu durum ortaya çıkar.

araba tutması

*Araba tutmasının başlıca belirtileri:

-Mide bulantısı

-Kusma

-Terleme, panik ve huzursuz olma durumlarıdır.

*Araba tutması erkeklere nazaran kadınlarda ve 3-12 yaş arası çocuklarda daha fazla görülmektedir.

*Araç tutması sadece kara yolunda değil deniz ve hava yolunda da görülebilmektedir.Ancak herkeste görülmez.Üç boyuttan kaynaklı deniz yolunda daha fazla kişide görülebilirken, kara yolunda daha az kişide görülmektedir.

*Araba tutmasında kendimiz bazı önlemler alabiliriz.Bu önlemler ise şu şekildedir:

-Araç içerisinde hareket yeri en az neresi ise orada oturmayı tercih etmeliyiz.Mesela dolmuşlarda tekerlek üstü en fazla hareket eden noktalardan birisidir.Oralardan kaçınmalıyız.

-Kafamızı sabit ve dik tutmaya çalışmalıyız.Mümkün olduğunca aşağı doğru eğmemeli ve sağa sola çevirmemeliyiz sürekli.Hatta bunun için bir yastıktan destek alabiliriz.

-Ufuk çizgisini takip etmek son derece mantıklı bir davranış olacaktır.Ufukta bir noktaya bakmak sabitlenmek demek olduğu için araba tutmasına iyi gelecektir.

-Gözlerimiz kapalı bir şekilde yolculuk etmek de başka bir alternatif olabilir.Ayrıca kitap okumak ve telefona bakmak da son derece yanlış bir durumdur.

-Aracın içini mümkünse havasız bırakmayalım.Havasız kalmak da mide bulantısı ve baş dönmesine sebebiyet verebilir.

-Tatlı şeyler tüketmekten kaçınalım.Araba tutmasına sebep olabilir.Ayrıca araca binmeden öncede yemesek iyi olur.Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden de sakınmak gerekmektedir.

-Rahatlatıcı müzikler dinlemeyi tercih edelim.Hareketli müzikler biz farkında olmasak bile bize iyi gelmez,baş ağrısına sebep olur.

otobüste müzik dinlemek

-Yolculuk esnasında sakin olmak bize son derece iyi gelecektir. Araç yolculuğu yaparken o sırada yaşayacağımız sıkıntılı duruma odaklanmayıp, farklı ve güzel şeyler düşünmeliyiz.

*Araba tutması ile ilgili ilaçlar üretilmektedir.Bu ilaçlardan yardım alıp, araba tutma riskini düşürebiliriz.Kulak arkasına yapıştırılan bantların da iyi gelen bir etkisi olduğu bilinmektedir.

-Unutmayalım ki araba tutması yaygın görülen bir durumdur.Her üç kişiden birinde görülmektedir.Tıbbi bir bozukluk değildir.Geçici bir durumdur ve gerekli önlemleri aldığımız zaman daha çekilebilir bir yolculuk geçirebiliriz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *