Araçlarda yakıt tasarrufu

0
185
yakıt tasarrufu

Artık hemen hemen her ev başına bir araç düşmektedir. Bunu kaldırımları dahi işgal eden otopark sorunundan ve trafiğin çekilmez hale gelmesinden rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Fakat ayağımızı yerden kessin mantığı ile araçlarımıza sıkı sıkıya sarıldığımız doğrudur.Tabiri caizse kontak çevrildiği andan itibaren ödemiş olduğumuz vergiler ile araçlar bize masraf olarak geri dönmektedir.İşte bu yazımızda araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılabilir bundan bahsedeceğiz.

yakıt tasarrufu

1)Öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta hız sabitlemesidir. Gaz pedalı ile iyi anlaşmamız gerekmektedir.Gaza daha fazla yüklenirsem, daha hızlı giderim mantığı son derece yanlıştır.Aracın hızı artınca yakıt tüketimi de artacağından dolayı aracı belli bir hızda kullanmaya özen göstermeliyiz.Araç enjeksiyonlu ise yokuş aşağı inerken gaza basmamıza gerek yok çünkü yakıt tüketmiyor.Gaza basmamamız yeterli olacaktır.Fakat vitesi boşa atmayalım.Aracın gaz girişi kesilmediği için gaz tüketimi devam etmektedir.Yani gaza basmamamız yeterli olacaktır.

2)Araçların hızı 90km’den sonra her 1km’de yakıt tüketimi yüzde 1 artış gösterecektir.Yani hızımız arttığında doğru orantılı olarak yakıt tüketimi de artacaktır.Aracı çok düşük hızda kullanmak da yanlıştır.Düşük devirde araç kullanmak motoru yıpratmaktadır.Dengeli bir hız tercih etmeliyiz.

3)Klima kullanımı motora ekstra bir yüktür ve kullanımı ile birlikte yakıt tüketimi artacaktır.Fakat 75 km üzerinde bir hızla gidiyorsak serinlemek için cam açmak yerine klimayı tercih edebiliriz.

4)Araçlarımızı hafifletmemiz gerekmektedir.Araç ne kadar ağırsa hızı da o kadar düşer.Her 50 kg yük için aracın yakıt tüketimi yüzde bir artmaktadır.Araca takılan süsler, fazladan takılan aynalar aracın aeorodinamik yapısını bozmaktadır.Bu yüzden aracımızı fazla yüklerden kurtaralım.

araç yükü

5)Aracın rölantide ısınmasını beklemek son derece yanlış ve yakıt tüketimini arttıran bir davranıştır.Aracı hemen çalıştırıp yola çıkarsak ya da 3dk boyunca rolantide çalıştırırsak aynı yakıtı yakacaktır.

6)Trafikte zigzag çizerek kullanılan araç, düz bir şekilde kullanılan araçtan daha fazla yakıt yakacaktır.Yakıt tasarrufu için direksiyonu çok fazla hareket ettirmeden kullanmalıyız.

7)Vites ayarlamasını doğru yapmalıyız.Örneğin hareket ettirmek için var olan birinci viteste uzun süre araç kullanmak yakıt tüketiminin artmasına sebebiyet verecektir.Ani hız ve ani fren de yakıt tüketimini arttırmaktadır.

8)Hızlı giden araçta camları kapalı tutalım.Çünkü camın açık olması aracın hızını düşürür.

9)Ucuz olması sebebiyle kalitesiz yakıtlardan kaçınalım.Ucuz olacak diye kalitesiz yakıtlar kullanırsak aracımıza zarar verebiliriz ve yakıtta tasarruf sağlayacağız derken daha büyük masraflara girebiliriz.

10)Lastik basıncına dikkat edelim.Yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş olan lastiklerin gitmesi için daha fazla enerji tüketmesi gerekecektir ve bu da daha fazla yakıt tüketimi anlamına gelmektedir.

lastik

11)Yağ ve hava filtresini temiz tutalım ve motorun aşınmasına engel olalım.

12)Yakıt alırken daha az ve sık alalım.Depo kapağı açılınca yakıt biraz buharlaşmaktadır.Depo kapağının iyice kapalı olduğundan emin olup yakıt sızdırmasının önüne geçelim.

13)Kış mevsimi biter bitmez kış lastiklerini çıkarırsak, yakıt tüketiminden tasarruf etmiş oluruz.Kış lastiği ile yaz lastiği arasında 0,5 litrelik bir yakıt tüketim farklı bulunmaktadır.

14)Motor bakımını ihmal etmemeliyiz.

15)Ve son olarak hız sabitleyicileri sadece düz yollarda kullanmalıyız.

*Dikkat etmemiz gereken bu noktalar ile araçlarda yakıt tasarrufu sağlayabilir ve bir nebze olsun bütçemize katkıda bulunabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *