Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

0
316
Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir.Çünkü ayaklarımız bütün bedenin yükünü taşımaktadır.Ayaklarımız rahat ettiği zaman o günü rahat geçirmemiz mümkün olabilirken, aksi durumda zor bir gün geçirebiliriz.

Peki ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Öncelikle ayaklarımızın bakımını ihmal etmememiz gerekmektedir.Mesela dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi ayaklarımızı ıslak bırakmamalıyız.Mantar ve bakteri oluşumuna sebep olabilen ıslak ayaklar hemen kurutulmalı ve korunmalıdır.
 • Ayak sağlığı denilince akla gelen ilk şeylerden birisi de ayakkabıdır.Yanlış ayakkabı seçimi ise ayak sağlığımızı önemli derece de etkilemektedir.Son derece şık duran topuklu ayakkabılar, yanlış seçimlerdir.Ayak yapısını bozduğu için tercih etmemeliyiz.Özel günlerde elbette ki giymemiz gerekebilir.Fakat günlük hayatta daha rahat ayakkabılar seçmeliyiz.

Ayaklarımızın terlemesine sebep olan, ayaklarımızı sıkan ve rahat hareket etmesini engelleyen ayakkabılardan uzak durmamız gerektiği gibi ayağımıza bol gelen ayakkabılarda oldukça zararlıdır.Neden mi?Bol gelen ayakkabı ayağımızdan çıkmasın diye parmaklarımızı sıkmak zorunda kalırız ve neticesinde morarmış tırnaklar bizi bekler.Ayrıca yürüyüşümüzde dengesizliğe sebep olur.

Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

 • Çoraplarımızı naylon değil, pamuklu ve sağlıklı çoraplardan yana kullanmalıyız ve sık sık değiştirmeliyiz.
 • Ayaklarımız için masaj oldukça önemlidir.Ayaklarımızı rahatlatan ve ağrılardan kurtulmasına sebep olan ayak masajını ihmal etmemeliyiz.Profesyonel yardım alabileceğimiz gibi kendimiz de yapabiliriz.Ellerimizi kremleyerek veya masaj yağı kullanarak, onlara masaj yapabiliriz.Masaj yapmayı bilmiyorsak linkteki videodan faydalanabiliriz. https://www.youtube.com/watch?v=xrEawQQOP-M
 • Tuzlu suyun ayakları rahatlatan etkisi herkes tarafından bilinmekte fakat herkes tarafından uygulanmamaktadır.Ayaklarımızı tuzlu suda dinlendirebiliriz.
 • Uzun süre ayakta kalmak ayak damarlarının baskı altında kalmasına sebep olacaktır.Bu yüzden ayakta kalmamız gerekiyorsa veya uzun süreli ayakta kalıyorsak, dinlenmeli, ayaklarımızı dinlendirmeliyiz.
 • Pedikürü güvendiğimiz yerlerde yaptırmalıyız.Steril olmayan yerler de fayda yerine zarar görebiliriz.Ayrıca yanlış pedikür ile tırnak batmalarına rastlayabiliriz.Bu durumların önüne geçmek için güvenli yerleri tercih etmeliyiz.
 • Kilo alımı da ayak sağlığı açısından son derece önemlidir.Çünkü ayaklarımızın taşıdığı yük artmakta ve böylece olumsuz etkilenmektedir.

Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

 • Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler sanıldığından daha önemlidir.Tırnakları çok derinden kesmemek, sivri uçlu ayakkabılar giymemek ve düzenli bir şekilde yıkamak dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir.
 • Bebeklerin ayaklarına dikkat ettiysek eğer topuklarının pembe olduğunu görmüş olmalıyız.Bebeklerin ayakları oldukça sağlıklı olduğu için bu pembelik mevcuttur  fakat yetişkin bir kişinin ayaklarında bu pembelik yerine sertleşmiş topuklar ve pul pul dökülen deri görmemiz mümkün.Bunlar hep bakımsız bırakılan ayakların göstergesi olup, gereken değeri onları vermediğimiz göstermektedir.
 • Her gün aynı ayakkabıyı giyinmekten kaçınmalıyız.
 • Bütün gün ayakkabı içerisinde duran ayaklarımız var ise eve gider gitmez onları özgürlüğüne kavuşturmalıyız.
 • Ponza taşı ile topuklarımızı ölü derilerden kurtarmalıyız.
 • Ayakların bir diğer problemi olan nasırlardan kurtulmak için ise bir uzmandan destek alabiliriz.Hem ayak sağlığı açısından hem de estetik görünüm açısından rahatsız edici bir durumdur.
 • Ayak sağlığımızı ve bakımını ihmal etmezsek, daha kaliteli bir yaşam sürmüş olur ve daha rahat zamanlar geçiririz.Bizim yükümüzü taşıyan ve dilediğimiz gibi yürüyebilmemize sebep olan ayaklarımızı ihmal etmeyelim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *