Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz?

Bağışıklı sistemimizi nasıl güçlendiririz? Bu soru sadece sağlığına dikkat edenler için değil, etmeyenler için de oldukça önemlidir.

1
145
Bağışıklı sistemimizi nasıl güçlendiririz?

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz? Bu soru sadece sağlığına dikkat edenler için değil, etmeyenler için de oldukça önemlidir.Özellikle kış mevsiminin etkilerini hissettiğimiz soğuk havalarda, salgın hastalıklar kol gezerken bağışıklık sistemimizi korumak kolay olmayacaktır.

Peki bağışıklık sistemini zayıflatan şeyler nelerdir?

Stresli bir yapıya sahipsek bağışıklık sisteminin düşmesi daha kolay olacaktır.Gergin bir ruh hali ile bedenimiz yorgun düşer ve yorgun bedenin kendini koruması daha zayıf olur.Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, stresi hayatımızdan uzaklaştırmalı ve daha sakin kalmalıyız.

Hava kirliliği, kötü ve sağlıksız beslenme düzeni, sürekli stres altında bir yaşam sürmek, sigara içmek, fazla kilolara sahip olmak, yetersiz ve kalitesiz uyku, hijyen kurallarının yerine getirilmemesi, troid hastalığına sahip olmak bağışıklık sisteminin düşmesinin başlıca sebepleridir.

Bağışıklık sistemini düşüren sebepleri öğrendikten sonra güçlendiren noktaları öğrenmemiz gerekmektedir.Bu noktaları sırası ile inceleyelim.

 • Öncelikle sağlıklı beslenme düzenini benimsemeliyiz.Meyve ve sebze ile beslenmeye ağırlık göstermeliyiz.Doğal antibiyotikler soğan ve sarımsağı hayatımıza dahil etmeyi es geçmemeliyiz.
 • Güneşi görebileceğimiz bir mevsim ise günlük güneş ihtiyacını karşılamayı ihmal etmemeliyiz.
 • Egzersiz ve yürüyüşleri yaz, kış demeden yapmalıyız.Yani hareketli bir yaşamı benimsemeliyiz.Hareketli yaşam le daha sağlıklı, daha güçlü bünyelere sahip olabiliriz.
 • Bol su içmeyi ihmal etmemeliyiz.Soğuk havalarda su içme seviyesi genellikle düşmektedir.Ama bu durum oldukça zararlı ve kaçınılması gereken bir durumdur.
 • Sigara ve alkolden uzak durmalıyız.
 • Strese sebep olan durumun kaynağına inmeli ve çözüme kavuşturmalıyız.Aksi takdirde sağlığımız ve doğal olarak bağışıklık sistemi son derece olumsuz etkilenecektir.
 • Temizlik bağışıklık sistemi için önemli bir detaydır.Hem kişisel temizliğimize hem de yaşadığımız yerin temizliğine dikkat etmeliyiz.Yaşadığımız alanı sık sık havalandırmalıyız.
 • Uyku düzeni oluşturmalıyız.Her gün aynı saatte uyuyup, aynı saatte kalmak kendimiz için kazanabileceğimiz güzel bir alışkanlık olacaktır.
 • Hasta olmamak için düzenli kontrol şart.Sık sık değerlerimize baktırmalı ve vücudumuzun bize verdiği sinyallere dikkate almalıyız.Mesela kuruyan bir cilde sahipsek yeterince su içmiyor olabiliriz.Bu gibi ipuçlarına dikkat etmeliyiz.Hastalıklardan korunmak için vitaminler oldukça önemlidir.Fakat C vitamini ayrı bir yer tutmaktadır.
 • Omega- 3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından bir tanesi olan balık haftada 1 mutlaka tüketilmelidir.Kronik rahatsızlıklara karşı da tüketilmesi gereken balık, bir çok hastalığın önüne geçmekte ve bağışıklık sitemini korumaktadır.
 • Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz? Bu sorunun en önemli cevaplarından bir tanesi olan probiyotik besin destekleri ihmal edilmemelidir.Kefir, ev yoğurdu gibi sağlığımız için son derece faydalıdır.Ayrıca süt tüketimine de dikkat etmeliyiz.

Henüz sahipken değerini bilmemiz gereken sağlığımız için dikkatli davranmalıyız.Bağışıklık sistemini düşüren şeylerden uzak durmalı, güçlendiren şeylere yönelmeliyiz.Böylece daha güçlü bir bünyeye sahip olabilir ve daha sağlıklı kalabiliriz. ♥

Ayrıca sağlıklı yaşam da bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir.Sağlıklı yaşam önerilerine linkten ulaşabiliriz:http://balkupuile.com/saglikli-yasam-onerileri/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *