Balık yedikten sonra neden helva yenilir?

0
286
Balık yedikten sonra neden helva yenilir?

Balık yedikten sonra neden helva yenilir? Sorusu balık severlerin dikkatini çeken bir sorudur.Balık yedikten sonra helva tüketmek gerektiği söylenmektedir.Peki ama neden?

Sezonu gelince balık yiyecek olmanın vereceği keyif bile bir başkadır.Evimizi saran balığın kokusu bir başkadır fakat o kokudan kurtulmak istiyorsak  bu linkten faydalanabiliriz:http://balkupuile.com/evimize-yayilan-balik-kokusundan-nasil-kurtuluruz/

Hamsi, palamut, istavrit…Damağımıza uygun olan balığı tercih eder ve tüketiriz.Yerken alınan keyif yedikten sonra alınmayabilir.Öncelikle güvendiğimiz yerden ve taze olmasına dikkat etmeliyiz.Çünkü bayatlamış balıklar bize zehirlenme vakası yaşatabilir.Balık omega-3 ve demir çinko gibi mineraller içermektedir.Tüm bunları aynı anda almakla birlikte balık yedikten sonra mide ve sindirim sisteminde tahribat meydana gelebilir.Ayrıca halsizlik, midede şişkinlik, mide bulantısı ve kan şekeri düşmesi de görülebilen durumlardandır.

Bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek için balık tükettikten sonra helva yemeliyiz.Maalesef ki denizlerin kirliliğinden dolayı balıklarda ağır metaller bulunabilmektedir.Ağır metalleri alan vücut zehirlenmeye kadar gitmektedir.Helvanın ise vücuttaki fosfor oranını dengeler ve midenin asidini düzenler.Balık yedikten sonra neden helva yenilir? sorusunun en önemli cevabı budur.

Balık yedikten sonra neden helva yenilir?

Peki diğer tatlı çeşitleri neden tercih edilmez?

Diğer tatlı çeşitlerinden olan şerbetli tatlılar oldukça yoğun kıvamlıdır ve yoğun şeker içeren bu tatlı çeşidi mideye daha fazla zarar verebilmektedir.Bir diğer tatlı çeşidi olan sütlü tatlılar ise balık bayat olursa zehirler.Bu yüzden en iyisi ve en faydalısı içerdiği tahin sebebi ile helvadır.Balık yemeyi ihmal etmemekle birlikte yedikten sonra tüm bu olumsuzlukları yaşamamak ve tahribattan kurtulmak için bir parça kibrit kutusu büyüklüğünde helva yemeyi ihmal etmeyelim.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *