Bamya tohumu nedir ve faydaları nelerdir?

0
73
Bamya tohumu nedir ve faydaları nelerdir?

Son zamanlarda oldukça sıklıkla duyduğumuz bamya tohumu hiç olmadığı kadar popüler bir hale gelmiştir. Bilenler bilir fakat bilmeyenler için tam bir merak konusu haline gelmiştir.

Bamya tohumu; B , K ve C vitaminleri içermektedir.Bunların yanı sıra kalsiyum, potasyum ve folik asit, lif açısından da oldukça zengindir. Kendine özgü farklı bir lezzete sahiptir. Ayrıca son derece düşük kalorili olduğu için sadece sağlıklı beslenen kişiler için değil, diyet yapan kişiler de tercih etmektedir.

Peki bamya tohumu nelere faydalıdır?

*Öncelikle tam bir iltihap düşmanıdır. İltihap, enfeksiyondan kendimizi bamya tohumu ile koruyabiliriz.

*Daha öncede belirtildiği gibi düşük kaloridir ve kilo vermeye yardımcıdır. Uzun süre tok kalmamıza yardımcı olur.

*Unutkanlık problemi yaşıyorsak bamya tohumu tüketebiliriz. Çünkü bamya tohumu beyin hücrelerine iyi gelmektedir. Odaklanma ve konsantrasyon açısından da oldukça faydalı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

*Bağırsaklarımızı temizlemek istiyorsak bamya tohumuna yönelmek daha doğru olacaktır.

*Pek çok kişiden duyduğumuz diz ağrısı şikayetleri için bamya tohumundan faydalanabiliriz. Dizlerde oluşan sıvı kaybı, menüsküse iyi gelmektedir.

*Mide ve hazımsızlık gibi şikayetlerimiz için de bamya tohumu tam bir şifa kaynağıdır.

*Maalesef ki pek çok kişi depresyon, stres gibi olumsuz etkilerle yaşamaktadır. Bazen yapısal nedenler bazen de koşullardan dolayı bu durum oldukça yaygındır.Bamya tohumu bu duruma da iyi gelmektedir. Bilimsel araştırmalar sonucunda anti stres özelliğine sahip olduğu saptanmıştır. Sadece bu sebepten dolayı bile tüketebiliriz.

*Gastrit, reflü gibi şikayetlerle oldukça sık karşılaşılmaktadır.İşte bu şikayetler içinde bamya tohumu derman olabilir.

*Kolon kanserine iyi geldiği bilinmektedir.

*İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır.

BAMYA TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Bamya tohumunun suyunu tüketmeyi tercih edebiliriz. Bamyanın suyunu bir gece bekletip, ertesi güne kaynattıktan sonra tüketebiliriz.

Ayrıca yemeklerimize bamya tohumu ekleyip hem sağlıklı hem de lezzetli bir tercih yapabiliriz.

Dikkat etmemiz gereken bir nokta, hamilelerin doktora danışmadan tüketmemesi gerekmektedir. Ayrıca ciddi ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler içinde bu durum geçerlidir.Aşırıya kaçmadan, makul ölçüde ve bir uzmana danışarak tüketmek en doğrusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *