Bebek odaları için tavsiyeler

0
340
bebek

Bebek odaları için tavsiyeler son derece önemlidir çünkü bebekler için uyku fazlasıyla önemlidir.Bebek sahibi olan ebeveynler bu durumu çok iyi bilir.Daha önce bahsedilen bebeklerde uyku  isimli yazıya buradan ulaşabilirsiniz:

Bebeklerde uyku

Bebekler için bu kadar önemli olan bir noktaya bizde özen göstermeli ve onların odasında daha kaliteli bir uyku düzeni için bazı detaylara dikkat etmeliyiz.Bu detaylar nelerdir bir bakalım.

1)ODANIN RENGİ

Bebek odalarında tercih edeceğimiz renk onları rahatlatacak ve sakinleştirecek tonda olmalıdır.Pembe, yeşil ve mavi bebekler üzerinde rahatlatıcı etkiye sahip renklerdir.Bu yüzden odanın duvarlarında tercih edebileceğimiz gibi mobilya ve nevresimlerinde de dikkat edebiliriz.Beyaz renk de bir tercih olabilir.

2)MOBİLYA SEÇİMİ

Bebek odaları için tavsiyeler noktasında dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer madde ise mobilya seçimidir.Mobilyaları seçerken ağaçtan yapılmasına dikkat edelim.Metal olan mobilyalar manyetik alan ürettiği için uyku düzensizliklerine neden olabilir.

Mobilya seçerken bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise mobilyalarda sivri köşelerin olmamasına dikkat edelim.Eğer sivri köşeli mobilyalar mevcut ise koruyucu kullanabiliriz.Son olarak mobilyaların çok fonksiyonlu olmasına dikkat edelim.

bebek odası

3)ODANIN IŞIK ALMASI

Bebeklerin odası mutlaka aydınlık ve ferah bir oda olmalıdır.Güneş ışığı alan odalar daha doğru bir seçim olacaktır.Kullanılacak avize ise çok fazla ışık vermeden ama aydınlatacak bir tonda olmalıdır.Ayrıca beyaz veya sarı ışık bebekler için en doğru olan ışıklardır.Uyurken ise hafif bir ışık saçan gece lambası tercih edebiliriz.

4)ODANIN TEMİZLİĞİ

Bebek odaları için tavsiyeler listesinde en çok dikkat edilmesi gereken bir detaydır odanın temizliği.Çünkü bebekler için temizlik hassas bir noktadır.Onlar için gösterdiğimiz özeni odaları için de göstermeliyiz.Parke zemin tercih etmek daha doğru bir davranış olacaktır.Parkenin kolay silinebilir bir yapısının olması bu tercihin sebebidir.

Temiz bir oda için temiz hava şarttır.Bu yüzden bebek odada değilken (üşümemesi adına)odayı havalandırabilir ve odaya bol bol oksijen davet edebiliriz.

5)OYUNCAKLARA DİKKAT

Onunla yalnız bırakacağımız oyuncaklara dikkat etmeliyiz.Yutabileceği kadar küçük veya büyük boyutta olan ama koparıp yutabileceği şekilde olan, mikrop tutan oyuncaklardan kaçınalım.Yaşına daha uygun ve sağlığı için zararlı olmayanlar en doğru seçim olacaktır.

6)BEBEK YATAĞI

Bebekler için tercih edeceğimiz yatak çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır.Pamuklu ve ortopedik yataklar ile daha kaliteli bir uykuya sahip olan bebekler daha huzurlu olmaktadır.

bebek beşiği

7)KENDİMİZ İÇİN ALAN YARATALIM

Odamızın büyüklüğü buna elverişli ise bebeklerimizin yanında zaman geçirebileceğimiz koltuk tercih edebiliriz.Böylece onun karnını doyurmak gerekirken veya hasta olduğu zaman başında beklerken bir alanımız olur ve bebeği kendi odamıza taşımak zorunda kalmaz, onu rahatsız etmeyiz.

bebek odaları

**Genel olarak bebek odaları için tavsiyeler bu şekilde olup daha fazla detay eklemek istersek o detayları yorum kısmında paylaşabiliriz.Unutmayalım ki bir bebeğin önce sevgiye sonra uykuya ihtiyacı vardır.İhtiyacını dile getiremeyen minik bireyler için gerekenleri yapmaktan kaçınmayalım:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *