Bebeklerde uyku

0
230
Bebeklerde uyku

Uyusun da büyüsün diye boşuna söylememişler her bebeğin sağlıklı bir uykuya ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Ebeveynler bebeklerde uyku problemlerini en aza indirmek için ve uykuyu sağlıklı bir hale getirmek için bir takım şeylere dikkat etmelidir.Bebekler günde kaç saat uyur, nasıl daha kaliteli bir uyku süreci yaşar tüm bu soruların cevabını yazımda bulabilirsiniz.

bebek

*Bebeklerde uyku süreleri genellikle belirlidir ve bebeklerin çoğu bu sürelere uyum sağlamaktadır. Uyuma süreleri ise şu şekildedir:

*Yeni doğan bebeklerde uyku süresi yaklaşık 16 saat kadardır. Bunun büyük bir kısmı gece ya da büyük bir kısmı gündüz değildir. Hemen hemen yarısı gece yarısı gündüz olacak şekilde dağılmıştır.

*1 Aylık bebek ile yeni doğan bebeğin uyku saatleri birbirine çok yakındır. Yeni doğan 16 iken, 1 aylık bebeğin ki 17 saattir. Bu fazladan 1 saati gece uykularına eklerler. Gündüz ara ara uyanan bebekler, acıktıklarını gösterirler. Yani uzun uzun uyanmadan uyuma gibi bir durum söz konusu değil.

*3 Aylık bebekler tıpkı yeni doğan gibi 16 saat uyur ama onlar gibi yarısı gece yarısı gündüz değil, 10 saatini gece uykusuna ayırırlar.

*6 Aylık bebeklerde uyuma süresi 15 saate düşmektedir. Bunun 11 saatini gece uykusu oluştururken, geri kalanını gündüz uykusu uyurlar.

*9-12 Aylık bebeklerde ise 12-13 saatlik bir uyku durumu mevcuttur. Gündüz uykusu 2 ve 4 saat aralığındadır. Görüldüğü üzere bebekler büyüdükçe uyku saatleri küçülmektedir.

*18 Aylık bebekler gündüz uykusunu 1,5 saat ve 3,5 saat arasında tutmaktadır.

*Peki sağlıklı bir uyku için nelere dikkat etmemiz gerekiyor bir bakalım.

 • Sağlıklı bir uyku için ve bebeklerin ilerleyen yaşlarda kendine güvenebilmesi ve problemleri kendisi çözebilmesi için, her zaman ebeveynlerinden yardım almayarak hareket etmeleri için gereken ilk durum kendilerine ait bir yatakta uyumaları gerekmektedir.
 • Işıkları kapatalım. Bebeklerin uyuduğu oda olabildiğince karanlık olmalıdır. O yatağa girince uyuması gerektiğini hissediyor olması büyük bir önem arz ediyor.
 • Gece uyanırsa onu yatağımıza almak yerine tekrar kendi yerinde uyutalım. Böylece yanımıza gelmek için uyanmayı bir alışkanlık haline getirmez.
 • Uyumadan önce ılık bir banyo yaptırmak onu rahatlatıp, uykuya daha kolay dalmasına sebep olacaktır.
 • Kitap okumak, slow bir müzik dinletmek veya ninni söylemek onlar için rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.

bebek

 • Kısa süreli uykudan uyanmalar yaşıyor olabilir. Uyanma sesini duyduğumuzda hemen kalkıp yanına koşmak yerine ona kısa bir süre zaman verelim. Çünkü bu gibi durumlarda genellikle tekrar uykuya dalarlar.
 • Bebeklerin yatağı yumuşak olmamalıdır. Yatağın sert olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca onu yastıklara boğmamalı, yüzüstü değil sırtüstü veya yan bir şekilde yatmasına özen göstermeliyiz. Çünkü yüzüstü uyutmak bebeklerde ani ölümlere sebebiyet verebilmektedir.
 • Uyku saatlerinde esnek olmayalım.Yani uyku vakti geldiği anda onu yatakla buluşturalım.Böylece düzenli uyku alışkanlığı kazanmış olur. Ayrıca ona zamanla ona uykunun bir mecburiyetten ziyade sağlığı için gerekli olduğunu öğretelim. Uykuyu sevdirelim.

*Bebeklerin uyumama nedenleri ise şu durumlardan kaynaklı olabilir:

 1. Karnı doyamayan bebeğin sağlıklı bir şekilde uyumasını beklemeyelim.
 2. Islak bir bez onları uykusundan edebilir.
 3. Odanın aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olması da onlar için uyku problemi yaratabilir.
 4. Diş çıkarma sürecine giren bebekler son derece huysuz olurlar.Uykudan uyanma ya da uyuyamama gibi durumlara şahit olabiliriz.
 5. Odanın ışığından rahatsız olabilirler. Karanlıkta uyumaları gerekmektedir.
 6. Uyumadan önce bir şeyler yedirmek hazımsızlığa neden olacağından bu durumdan sakınalım.
 7. Uyku saatini geçirmek onun uyku düzenini bozacağı için uyku saatini geçirmememiz gerekmektedir.
 8. Bebeğimiz grip, nezle olmuş olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu kapmış olabilir, boğaz ağrısı veya su çiçeği gibi hastalıklar geçiriyor olabilir. Bu gibi durumlarda da uyku problemi çekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak bebeklerde uyku sorununa rahatsız eden kıyafetler, evimizde bulunan kalabalık ve uyuduğu yatağın soğuk ya da rahatsız edici olması, gaz problemi de sebep olabilir.

Ebeveynler için bebek yetiştirmek oldukça meşakkatlidir. Birde uykusuzluk sorunu olan bebeklere sahipsek işimiz daha da zorlaşır. Bu yüzden en azından bu durumu ortadan kaldırabilmek adına dikkat etmemiz gereken bazı noktaları ele aldım. Tüm bunlara ve fazlasına dikkat ettiğimiz halde bu sorun devam ederse bir doktora başvurmayı ihmal etmeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *