Benzediği organa iyi gelen yiyecekler

0
514
yiyecek

Benzediği organa iyi gelen yiyecekler denildiğinde o da ne diyebiliriz.Bir yiyecek düşünün ki organa benzesin ve o benzediği organa iyi gelsin.Böyle bir şey mümkün mü?Evet mümkün.O yiyecekler hangileri imiş hangi organlara iyi geliyormuş bir bakalım.

CEVİZ

Ceviz benzediği organa iyi gelen yiyecekler arasında en bilinenler içerisinde olan ceviz son derece faydalıdır.Ceviz beyin organına benzemekte ve beyne iyi gelmektedir.Hafızayı güçlendirmesi ile bilinen ceviz, sağlıklı besinler arasında bulunmaktadır.Porsiyon kontrolü ile günlük tüketmemiz gerekir.

ceviz

AVOKADO

Avokado rahim ağzı kanserini önlemektedir.Görünüş olarak rahime benzeyen avokadonun olgunlaşma süresi 9 aydır.Ve ne tesadüftür ki anne karnındaki bebeğin oluşum süreci de 9 aydır.Bu yüzden beslenme planımız içerisine avokadoyu da eklemeyi unutmayalım.

avokado

HAVUÇ

Havuç, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Beta karoten içeren havuç bu içeriği sayesinde göz kuruluğunu önlemektedir.Aynı zamanda göz tansiyonuna da iyi gelen havucu ister yiyerek ister suyunu içerek tüketebiliriz.

havuç

DOMATES

Domates gerek kahvaltı sofralarının gerekse akşam yemeklerinin vazgeçilmez çok işlevli besinidir.Bir de kokulu kokulu olunca tadından yenmez.Peki domates hangi organa benziyor hiç düşündük mü?Domates kalbe benzemektedir ve kalp dostudur.Likopen içeren domates kana ve kalbe iyi gelmektedir.

domates

KEREVİZ

Kereviz herkes tarafından çok sevilen besinler arasına henüz girmemiş olabilir fakat sağlık açısından oldukça faydalı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.Kereviz silisyum içermektedir.Silisyum kemiğe son derece faydalıdır.Aynı zamanda hem kereviz hem kemikler yüzde 23 sodyum içerir.Bu ne güzel bir tesadüf böyle değil mi?

kereviz

ZENCEFİL

Zencefil oldukça faydalıdır.Fakat benzediği organa iyi gelen yiyecekler yazısında yerini mide ile almaktadır.Mideye çok faydalı olması ve mideye benzemesi gerçekten şaşırtıcıdır.Hazımsızlık, kusma gibi sıkıntılar baş gösterdiğinde hemen bir zencefilden yardım alalım.

zencefil

GREYFURT

Biraz durup düşünsek aslında greyfurtun neye benzediğini bulabiliriz.Greyfurt göğüs dostudur.Kış meyvesi olan greyfurt, kimilerine ekşi geldiğinden dolayı portakal kadar tüketilmemektedir. Fakat bu son derece yanlış bir seçimdir.Limonoid adında madde içeren greyfurt, göğüs sağlığını koruyup, kanseri önlemektedir.

greyfurtSOĞAN

Ve son olarak benzediği organa iyi gelen yiyecekler listesine ekleyebileceğimiz soğan, tıpkı benzediği şekil gibi hücrelere iyi gelmektedir.Soğanı soyup keselim ve o haliyle bir bakalım.Vücut hücrelerinden gelen zararlı atıkları temizleyerek sağlık aşılamaktadır.

soğan

İşte her şey bu kadar mucizeyken bize de sağlıklı olan besinlere yönelmek düşer.Paketlenmiş, işlenmiş hazır gıdalar yerine doğanın bize verdiği ipucundan yola çıkarak sağlığımızı koruyabiliriz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *