Beyaz eşya temizliği

0
244
temizlik

Beyaz eşyalar hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır bu yüzden beyaz eşya temizliği konusuna özen göstermeliyiz.Birinden biri bozulursa hayatımızda bir şeyler zora girer ve önemini daha iyi anlayabiliriz.Bazı eşyalar ile hayatımızın olağan akışı çok daha zora girer.Örneğin bulaşık makinesi bozulursa elde yıkama yapabiliriz ama bu hem vakit kaybı hem de fazla su harcamaya sebep olmaktadır. Ama buzdolabı bozulursa işte o zaman işimiz çok zor.Dondurulmuş ve çözülmemesi gereken yiyeceklere elveda demek zorunda kalır, günlük yemekler açısından da epey bir sıkıntı yaşarız.

Bizim elimiz ayağımız olan biricik beyaz eşyalarımızın temizliğini nasıl yapmalıyız bir göz atalım:

beyaz eşya

1)Öncelikle buzdolabından başlayalım.Buzdolabı temizliği yaparken, buzdolabının fişini çekmeyi unutmayalım.Sirkeli su buzdolabı temizliğinde bize yardımcı olacaktır.Sirkeli suya batırmış olduğumuz yumuşacık bez ile (yumuşacık diyorum ki çizmesin)kuru bir bezle de nemini alalım.

Buzdolabının dış temizliği için ise arap sabunun tercih edebiliriz.Daha sonra fişini tekrar takıp kullanmaya devam edebiliriz.İçine sinen sirke kokusundan kahve yardımıyla kurtulabiliriz.Kahve fincanına kahveyi koyup koku gidene kadar bekletelim.

2)Çamaşır makinesi de bizim için oldukça önemli bir yardımcımızdır.Bu yüzden ona iyi bakmalıyız.Çamaşır makinesinde genellikle temizleme programları bulunmaktadır.Eğer yoksa deterjan gözüne bir miktar sirke koyalım ve pamuklu yıkama programında çalıştıralım.Bu temizliği 6-7 ayda bir gerçekleştirebiliriz.

çamaşır makinesi
Hayatımızı kolaylaştıran çamaşır makinesinin temizliğini ihmal etmemeliyiz.

3)Bulaşık makineleri olmadan hayatımızı devam ettirebileceğimiz bir gerçektir.Ama elde yıkama sonucunda bol bol su israfı, bulaşık yıkamak için harcanmış vakitler ve deterjandan kurumuş-çatlamış eller bizi bekleyecektir.Eldiven takmak ellerimiz için bir alternatif olacaktır ama her zaman aklımıza gelmeyebilir.Velhasıl kelam bulaşık makinesi önemlidir.Bulaşık makinesinin temizliğinde karbonat ve sirkeden yardım alabiliriz.Deterjan koyulan yere 1 yemek kaşığı karbonat ve sirke dolu bardağı dökülmeyecek şekilde sepete yerleştirelim ve o şekilde çalıştıralım.

4)Normal fırınları her pişirmeden sonra temizlememiz gerekmekteyken, mikrodalga fırınların temizliğinde kesinlikle kimyasal kullanmayalım.Su ve sabun bu temizlik için yeterli olacaktır.Ağzı açık bir şekilde ısıtılan yemek temizliğimizin ömrünü kısaltacağından dolayı yemekleri ağzı kapalı ısıtmak daha doğru bir seçim olacaktır.

5)Beyaz eşya temizliği konusunda bütün beyaz eşyaların dış kısmını sirkeli su ile temizleyebiliriz.Düzenli temizliğin eşyalarımızın kullanım ömrünü uzatacağını unutmayalım.

6)Ocak temizliğinde tuz ve karbonatı karıştırıp silmek son derece faydalı bir seçimdir.

7)İnox ürünlerin parmak izi yapması bilinen bir gerçektir.İnox serisi için servisimizden özel temizleyicilerini edinebilir veya piyasa da olan inox temizlik ürünlerinden faydalanabiliriz.Ama bir tavsiye ankastre ocak ve davlumbazın normal temizliğini yaptıktan sonra pamuğa 2-3 damla bebek yağı damlatıp silersek çok parlak bir görünüm kazandırıyor.

8)Normal temizlik bezleri yerine mikrofiber temizlik bezlerini tercih edelim.Böylece silerken eşyalarımızı çizmemiş oluruz.

mikrofiber bez

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *