Beynimizi olumsuz etkileyen yiyecekler nelerdir?

0
131
Beynimizi olumsuz etkileyen yiyecekler nelerdir?

Beynimizi olumsuz etkileyen yiyecekler nelerdir?Bu sorununun cevabını herkesin bilmesi ve beyin sağlığı için özen göstermesi gerekmektedir.Tüketilen yiyecekler sadece kilomuz üzerinde değil, beyinsel gelişim açısından da son derece önem taşımaktadır.

Son zamanlarda bazı zararlı yiyecekler popüler hale gelmiştir.Gerek özendirilen reklamlar gerek ise faydalıymış gibi gösterilmesi üzerinde merak oluşturmakta ve talebi arttırmaktadır.Peki beyin sağlığı için uzak durulması gereken yiyecekler nelerdir?

1)ŞEKER VE ŞEKER ÜRÜNLERİ

Şeker pek çok hastalığa sebep olduğu gibi beyin üzerinde de son derece olumsuz bir etki göstermektedir.Şeker ve şeker ürünlerinden uzak durmak gerekmektedir.Özellikle uzun süreli tüketildiği zaman nörolojik problemlere sebep olmaktadır.Odaklanma sorunu, dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğü gibi olumsuz durumlar oluşmasına neden olan şeker ve şeker ürünlerinden uzak durmak doğru bir davranış olacaktır.

2)FAST FOOD

Son zamanlarda yeni nesil tarafından sıkça tüketilen fast food yiyecekler oldukça tehlikelidir.Zaman zaman çocuklara ödül olarak sunulan bu yiyecekler ödül değil ancak ceza olabilir.İçerdiği katkı maddesinden dolayı hafıza kaybına sebep olmaktadır.Motivasyon eksikliği, öğrenme bozukluğu gibi farklı zararlara sebep olduğu da bilinmektedir.

3)KIZARMIŞ YİYECEKLER

Yiyecekleri pişirirken kızartma yöntemi ile değil haşlama, buharda gibi yöntemleri tercih etmeliyiz.Kızartılmış yiyecekler son derece zararlıdır.Beyin sinirlerini zedelemektedir.Beynimiz zarar görsün istemiyorsak kızarmış yiyeceklerden uzak durmalıyız.

4)İŞLEM GÖRMÜŞ GIDALAR

İşlem görmüş gıdalar bizlere her yönden zarar verdiği gibi beyin içinde oldukça zararlıdır.Hem yetişkinler hem de çocuklar için lezzetli tatlar çekici bir hale gelmektedir.Fakat bizler kendimizi ve sevdiklerimizi bu cazibeden uzak tutmalıyız.İşlem görmüş gıdalar beynin sinir merkezine zarar vermektedir.İlerleyen zamanlarda alzheimer ‘ e sebebiyet vermektedir.Görüldüğü üzere son derece büyük tahribatlara neden olan işlem görmüş gıdalara hayatımızda yer vermemeliyiz.

5)FAZLA TUZLU GIDALAR

Her şeyin fazlası zarardır ama bazı şeylerin fazlası daha zararlıdır.İşte o sınıfa dahil olan sodyum yani tuzu fazla tüketmemeye özen göstermeliyiz.Tuzun kalp için ne kadar zararlı olduğunu muhakkak duymuşuzdur.Peki beyin için olan zararlarını hiç duyduk mu?Düşünme yeteneğini kaybetmekten, zeka geriliğine kadar beyin üzerinde pek çok sıkıntı yaratan fazla tuzlu gıdaları tüketmekten sakınmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *