Blog çöplüğü

2
304
Blog çöplüğü

Blog çöplüğü denilince herkesin aklına hemen hemen aynı şeyler gelir.Büyük hevesle açılmış bloglar ve devamlılığı sağlamayacak sabırsız blogger’lar.

Blog yazmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir.Hatta bazılarına göre iş bile değildir.Blog yazmak için yazmaktan ve okumaktan keyif alan kişiler olmak gerekir.Sadece yazmış olmak için yazan veya ticari kaygı güden kişiler uzun vadeli blogger olamazlar.Öncelikle blog açarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Bu noktaları kısaca inceleyecek olursak:

 • Öncelikle blog açmaya karar vermek.Bu karar bir anlık değil, devamlılık için gerçekten düşünülmüş olmalıdır.
 • Konuya karar vermek ise bir diğer önemli noktadır.Yemek, moda gibi tek bir konuya odaklanabilir veya genel olarak her şeyden bir tutam tercih edebiliriz.Mesela balkupuile.com her şeyden bir parça eklenen, faydalı ve keyifli yazılar konu alan bir blogdur.
 • Blog ismi seçmek de oldukça önemlidir.Hem içimize sinecek hem de akılda kalıcı olması önemli bir detaydır.
 • Hangi konuda yazarsak yazalım yazılarımızın özgün olmasına dikkat edelim.Özellikle adsense için özgün yazmak son derece önemlidir.
 • Ücretsiz veya ücretli olanı tercih edebiliriz fakat ücretli olanların reklam onayı alma ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.
 • Yakın çevremize ve uzak çevremize reklam, duyuru, sosyal medya şeklinde blog ismini duyurabilir ve geniş kitlelere ulaşabiliriz.Bunun yanı sıra yazar kafe gibi blogger’ların birleşme noktasından faydalanabiliriz.Linkten ulaşabiliriz: http://yazarkafe.hurriyet.com.tr/
 • En önemli şey ise sabırlı olmak gerekmektedir.Özellikle ilk zamanlarda ziyaretçi trafiğimiz oldukça az olabilir.Fakat zamanla okuyucu kitlesi kazanacak ve istediğimiz noktaya geleceğiz.Bunu unutmayalım ve internet ortamı blog çöplüğüne dönüştürmeyelim.

Blog çöplüğü

 • İstikrar blog içim önemli bir kelimedir.İstikrarlı olmak, düzenli ve kaliteli yazılar eklemek hem google hem de okuyucu kitlesi için oldukça önemlidir.Kendimizden yola çıkalım.Severek takip ettiğimiz bir blog için her gün okumaktan keyif aldığımız yazılar olabilir.Bu o blog için daha pozitif düşünmek ve takipçisi olmak anlamına gelir.Fakat açıp baktığımızda eski yazıların mevcut olduğu ve yeni yazılar okuyamadığımız blog için de tam tersi olumsuz düşünmek anlamına gelecektir.Çünkü okuyucu kitlesi ve google yenilikten beslenmektedir.
 • Sadece ticari amaç güden kişiler devamlı olamazken, emeklerinin karşılığını maddi ve manevi olarak görmek isteyen kişiler için durum farklıdır. Blog üzerinden para kazanmak için aylar hatta belki yıllar geçebilir.Başta da denildiği gibi blog sabır isteyen bir iştir.Ziyaretçi sayısı bir gün 100 kişi iken diğer gün 1200 olabiliyor ve adsense para kazanmak için belirli bir kota koymuştur.Bu kotaya ulaşmak için gidilen yol hiçte kolay değildir. Ve elbette seo kurallarına dikkat etmeyi  unutmamak gerekir.
 • Kolay ve temiz bir arayüze sahip olmak her zaman bir artıdır.Böylece okuyucular sıkılmadan, keyifli zamanlar geçirebileceği bir blog ile karşı karşıya kalırlar.
 • Kitap okumak ise devamlı bir blogger olmak için olmazsa olmazlardandır.Böylece kendimizi, düşüncelerimizi geliştirirken; kelime dağarcığımızı genişletebiliriz.
 • Emek vermeden yemek olmaz.Sabretmeyi bilmeli ve istikrarlı olmalıyız.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *