Çay demlemenin püf noktaları

0
361

Aslında çay hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır.Sabah kahvaltısı, akşam dinlenmesi, sevdiklerimizle sohbet paylaşımı ve hayatımızın pek çok alanında bize eşlik etmektedir.

Peki çay demlemenin püf noktaları nelerdir?Sabahları güne çay olmadan uyanamayan kişi sayısı oldukça fazladır.Alışkanlık ya da bağımlılık adına ne dersek diyelim bazılarımız için vazgeçilmezdir.Açık, demli, şekerli, şekersiz her nasıl olursa olsun içenlere keyif verdiği su götürmez bir gerçektir.Yaz mevsiminde hararet alan çay, kış mevsiminde içimizi ısıtmaktadır.

Çay demlemenin püf noktaları balkupuile

Çay demlemenin püf noktaları nelermiş birlikte bakalım.
 • İçeceğimiz çayın hangisi olacağına karar vermek ilk aşamada önemlidir.Hangi çayın damak tadımıza uygun olduğuna deneyerek ulaşabileceğimiz gibi misafirliğe gittiğimiz yerlerde hoşumuza giden çayların isimlerini de alarak bunu sağlayabiliriz.
 • Çay demlerken kullandığımız suyun düşündüğümüzden büyük önemi vardır.Çeşme suyu ile damacana suyu veya arıtılmış su arasında farklı bir çay lezzeti olduğunu görebiliriz.Ayrıca berrak bir su ile demlenen çay güzel bir renk alırken bulanık,kireçli su ile nahoş bir görüntü sergilemektedir.
 • Çayın temizliğine önem vermemiz gerektiğini biliyor muyduk?Çayı demlemeden önce paketinden çıkarıp demliğe koyduğumuz çayı muhakkak yıkamalı ve tozdan arındırmalıyız.Yıkayınca nasıl bir toz aktığını görebiliriz.
 • Çayı demlemenin püf noktaları içerisinde herkesin bilmediği bir yöntem vardır.Çaydanlığa koyduğumuz suyu kaynattıktan sonra hemen demlememiz son derece  yanlıştır aslında.Lezzetli olsun istiyorsak eğer kaynamış suyun biraz soğumasını bekleyip öyle demlemeliyiz.
 • Çaya hoş bir koku vermek isteyenler tarçın, karanfil gibi aroma veren şeyler kullanabilirler.Fakat pek tabii bazıları aromasız sevmektedir.
 • Demlenen çayı bir kere karıştıralım ve çökmesini sağlayalım.
 • Metal demlikler yerine porselen ve toprak demlikler kullanırsak çayımız daha lezzetli ve yumuşak olur.
 • Bekleyen her şey soğur.Çay da öyledir.Bekleyince soğur ve acı bir tada geçer.Buna mahal vermemek için demlenen çayı 25 dakika içerisinde tüketmeye özen göstermeliyiz.Bu süreyi uzatmak için ise demlik içerisinde filtre kağıdı kullanabiliriz.
 • Kullanılan çayın ömrünü uzatmak için ise marketten aldığımız şekilde saklamamalıyız.Paketinden çıkarıp cam kavanoza aktarmak onu daha uzun süre muhafaza etmemize sebep olur.
 • Deneyen bazı kişilerin çayı demledikten sonra demliğin ağzını bir kağıt ya da peçete ile kapatıp dışarı buhar çıkmamasını sağlayarak daha lezzetli çaya sahip oldukları bilinmektedir.Biz de bu şekilde deneyebiliriz.
 • Kimi kaynayan suyun içerisine çay otu döküp demlerken kimi ise çay otunun üzerine su dökmektedir.İkisi de doğrudur.Bize kalmış bir seçimdir.
 • Beklemiş su ile çay demlemeyelim. Suyu sadece bir kere kullanmaya özen gösterelim.
 • Çay demlediğimiz çaydanlık ve demlikleri deterjan ile yıkamamaya özen göstermeliyiz.Çünkü kokusu içine sinmektedir.
 • Demliği ısıtıp çayı dökmemiz çayın kalitesinin düşmemesini sağlayacaktır.
 • Kullandığımız siyah çayın ideal demlenme süresi 15-20 dakikadır.

Çay demlemenin püf noktaları

Türk kültüründe önemli bir yer edinen çayı demlemenin püf noktaları nelermiş birlikte inceledik.Bu maddeler doğrultusunda demlenen çayın daha lezzetli olabileceğini görebiliriz.Tüm bunların yanı sıra sevdiklerimiz ile içtiğimiz çay en lezzetli en güzel çaydır aslında.Çay üzerine yazılmış pek çok güzel söz mevcuttur.O sözlerden birisinin de dediği gibi “Biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz.Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *