Çeyizde olması gerekenler

0
528
çeyiz

Çeyiz, bir çeşit evlilik öncesi ihtiyaçları stoklama yöntemidir.Evlenip eve geçince çeyizde neler var neler yok hemen bir bakılır.Çeyizde olması gerekenler belli başlı ihtiyaçlardır.Uzun vadeye yaydığımız zaman evin ihtiyaçları hiç bitmez ama olan temel şeyler ile gündelik yaşamda zorluk çekmeyiz.

Eski geleneklere göre bakarsak çeyiz kadının eve yaptığı maddi getiri idi.Fakat günümüzde hem kadın hem erkek eve evlendikten sonrada maddi katkıda bulunabildiği için çeyiz eksikleri evlendikten sonra da tamamlanabilmektedir.

Herkesin çeyizinde aynı şeyler olmak zorunda değil fakat temel ihtiyaçlar hemen hemen herkes için ortaktır.Mesela tencere…Herkes yemeği tencerede pişirir.Büyük ya da küçük olması bizim tercihimize kalmış bir durumdur fakat tencere olması gerekmektedir.Peki ama nedir bu çeyizde olması gereken temel ihtiyaçlar?

1)Ev tekstili

*Uyku seti ve nevresimler muhakkak olmalıdır.Ayrıca yedek bir uyku seti de gerekmektedir.

*Havlu.El ve yüz havlusu, banyo havlusu, mutfakta kullandığımız havlular çok çok gerekmektedir.Hatta imkanımız varsa çokça edinip sık sık değiştirelim.Çünkü havlular çabuk kirlenir ve değiştirilmesi gerekir.

ev tekstili

*Bornoz takımları ise olmazsa olmazdır.

*Perde, halı, yolluk, mutfak için önlük ve fırın eldivenleri, masa örtüsü, pike ve battaniyeler olmalıdır.Aksi halde tv karşısında nasıl pinekleriz ki? 🙂

*Ayrıca yastık, kırlent kılıfları ve amerikan servisler de çeyiz listemizde yer alsa hiç fena olmaz.

2)Mutfak eşyaları

Mutfak eşyaları çeyizde olması gerekenler içerisinde en eğlenceli kategoridir. Günümüzde mutfak eşyaları gerçekten eğlenceli bir görünüme sahiptir.Bütün eşyaların uyum içerisinde olmasını istersek bu isteğimize de rahatlık ile kavuşabiliriz.

mutfak çeyizlik

*Çatal-bıçak-kaşık takımı özel günlerde kullanacağımız ve gündelik kullanacağımız olmak üzere iki ayrı takıma sahip olabiliriz.

*Yemek takımı

*Bardaklar.Çay bardağı, su bardağı, kahve yanı bardağı gibi çeşitlere sahip olan bardaklardan edinmeliyiz.

*Tencere ve tava seti yemek pişirmemiz için gerekliyken, güzel bir güne başlamak  için ise kahvaltı takımına sahip olabiliriz.

*Çaydanlık, kahve takımı, tahta kaşık, saklama kabı

*Kek kalıbı, rende, süzgeç ve kevgir

*Limon sıkacağı ve narenciye sıkacağı

*Blender, mikser, nihale, kapak açacağı,

*Kesme tahtası, çırpma teli,maşa,borcam,

*Bakliyat ve çay koymak için kavanozlar,

*Baharatlık, tuzluk, biberlik ve sürahi

*Sarımsak ezici ve salata, çerez kaseleri

*Çöp kovası,ekmek sepeti, tepsi,yumurta fırçası

Bunlar temel mutfak ihtiyaçları olup, zamanla çıkan eksikleri tamamlayabiliriz.

3)Elektrikli aletler

İlk etapta sahip olmamız gereken elektrikli ev aletleri vardır.Bunlar bizim için önemli ve öncelikli olanlardır.Çeyizde olması gereken diğer şeyler gibi geri kalanlar da zamanla satın alınabilir.

*Ütü olmadan olmaz.Bir düşünelim.Çamaşırlarımız yıkandı kurudu ve ütü yok.O şekilde giyinip bir yere gitmemiz pek mümkün değil.Bu yüzden ütüye öncelik vermeliyiz.

*Elektrik süpürgesi de evimizin temizliği için gereklidir.

*Tost makinesi

*Televizyon, saç kurutma makinesi

4)Beyaz eşyalar

Beyaz eşyalar evin olmazlarıdır.Çok çok önemlidir ve ucuzuna kaçılmamalıdır.Bir kere alınıp sağlam alınması doğru bir tercih olacaktır.

*Buzdolabı,

*Bulaşık makinesi

*Fırın

*Ve çamaşır makinesini çeyizde olması gerekenler listesinin üst sıralarına ekleyelim.

5)Mobilya ve aksesurlar

Mobilyalar olmazsa ev ev gibi olmaz muhakkak ki.Aksesuarlar belki olmazsa olmaz değil ama tamamlayıcı unsurlardır.

çeyiz mobilya

*Oturma grupları salon ve oturma odası için gereklidir.Zevkimize göre renk ve modellerden oluşan oturma grupları ile tarzımızı yansıtabiliriz.

*Yatak odası takımı, kitaplık ve vestiyer, ayakkabılık,sehpa,mutfak masası da evimiz için gereklidir.

*Tamamlayıcı aksesurlar ise aynalar, tablolar, saat, lamba ve avizeler olmakla birlikte evimize uygun olarak dokunuşlarda bulunabiliriz.

6)Banyo eşyaları

Banyo eşyaları seçimi ile banyonun tarzında tamamen farklılıklar yaratabiliriz.Mesela altın varaklı detaylar şıklığa götürürken, çizgili detaylar ile daha spor bir banyoya sahip olabiliriz.

*Klozet takımı,

*Sabunluk ve diş fırçalık takımı,

*Kirli sepeti,

*Çamaşır kurutma teli,

*Ütü masası, kova, tarak, tırnak makası, lifler,banyo terliği ve mandallar ise temel banyo eşyalarıdır.Sabun şampuan gibi tükenen mallar ise eve yerleşince alınır.

banyo çeyiz

Ayrıca tüm bunlara ek olarak olmasının artı olacağı şeyler ise şu şekildedir:

*Ev terliği, pijima takımları, hurç, başörtüsü, namazlık, dikiş seti,gırgır,ayakkabı çekeceği,patik, çorap,çeyiz sandığı.makyaj seti ve boyumuzun yetişmediği yerler için tabure veya merdiven.

Eksiklerimize göre zamanla tamamlamasını yapabiliriz.Unutmayalım ki evin öncelikli olmazsa olmazı huzurdur.Önce huzura sahip olalım.

 

https://www.instagram.com/p/Be96YA8DdRJ/?hl=tr&taken-by=balkupuile

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *