Cilt bakımı hakkında

2
355
cilt bakımı hakkında

Ne demişlerdi cildimiz en güzel giysimiz 🙂 O halde cilt bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenelim.Bakım yapılan ve yapılmayan ciltler arasındaki fark gözle görülür bir şekildedir.Daha güzel görünen ve daha canlı bir cilt için bakımlarını ihmal etmeyelim.

cilt bakımı hakkında

Güzel görünmesinin yanı sıra sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken bir husus olan cilt bakımının püf noktalarına bakalım.

 1. Cilt bakımı hakkında bilmemiz gereken ilk nokta cildimizi tanımaktır.Ancak doğru tanıdığımız bir cilde doğru bakım uygulayabiliriz.Bu yüzden karma, yağlı veya kuru bir ciltten hangisine sahip olduğumuzu bilmeliyiz.Kendimiz bir takım belirtiler ile bunu gözlemleyip, kapsamlı bir cilt analizi yaptırırsak daha doğru bir sonuca ulaşabiliriz.
 2. Su içmek cilt bakımı için olmazsa olmazlardandır.Günde 2 lt su içmeli ve bunu düzenli bir hale getirmeliyiz.Susuz kalan bir cilde ne kadar bakım yaparsak yapalım etkisini göremeyiz.
 3. Kapatıcı, fondöten gibi makyaj ürünleri cildimizin hava almasını engeller, gözenekleri kapatır.Bu yüzden onlardan olabildiğince uzak durmalı ve kullanacaksak bile kaliteli olanlara yönelmeliyiz.Devamlı kullanmayı alışkanlık haline getirmemeliyiz.
 4. Buz kalıbının cildimize ne kadar iyi geldiği hakkında bilgimiz var mı?Evet suyun içine atıp içiminde bizleri ferahlatan buzun cildimize de işte öyle etkisi vardır.3-4 Günde bir buz kalıbını yüzümüzde gezdirerek, kan dolaşımına hız kazandırabiliriz.
 5. Maske ve peeling uygulamalarını düzenli bir hale getirirsek, cildimizdeki pürüzlerden o kadar kolay kurtuluruz.cilt bakımı hakkında
 6. Alkol ve sigara ise cildimize ciddi zararlar vermektedir.Bu yüzden hem cilt hem de beden sağlığımız için sigaradan uzak durmalıyız.
 7. Dengeli ve sağlıklı beslenme ise cilt yapımızı koruyan önemli bir maddedir.Mesela A ve C vitaminin kırışıklıklar üzerindeki etkisini bilip,bu doğrultu da dikkat etmek oldukça faydalı olacaktır.
 8. Cilt yapımıza uygun olan nemlendiricileri es geçmemeliyiz.Nemsiz kalan bir cilt kurur ve sağlıksız bir cilde dönüşür.
 9. Buz kalıbı dışında kan dolaşımını hızlandırmak için bir yol daha deneyebiliriz.Sağlık denilince akla gelen ilk şeylerden olan zeytinyağı cilde de faydalıdır.Bir pamuğa birkaç damla zeytinyağı damlatıp yüzümüze hafif hafif dokunduralım.Böylece kan dolaşımını hızlandırabiliriz.
 10. Yüzümüzü yıkarken ovarak yıkamak suyun arındırıcı etkisini arttıracağı için daha doğru bir yıkama şekli olacaktır.Soğuk su cildi kuruturken, sıcak su yüzün sarkmasına neden olur.Bu yüzden ılık su ile yıkamaya özen göstermeliyiz.
 11. Yatmadan önce kullanılan kremler cildin havasız kalmasına neden olacağı için yatmadan önce sürülen krem aslında çok doğru bir seçim değildir.
 12. Kuru bir cilde sahipsek, sabahları krem ve bakımlarını ihmal edilmemesi gerekirken yağlı ciltler için ise bu durum farkıdır.Belirli aralıklarla ılık su ile yüzümüzü yıkamalı ve parlaklığını gidermeliyiz.Karma ciltler ise tamamen apayrıdır.Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz.
 13. İster yaz olsun ister kış mevsimi güneş kremlerini hayatımızın her evresine dahil etmeliyiz.Güneşin zararlı ışınlarından korunmalıyız.
 14. Dış etmenlerin cildimize zarar verdiği gibi stres de cildimize zarar vermektedir.Stresten uzak durmalı,daha pozitif bir yaşam prensibi edinmeliyiz.
 15. Cilt tiplerini ayırt etmek için bilmemiz gerekenler ürün seçiminde bize yardımcı olabilir.Mesela sadece alın, burun ve çene bölgesi yağlı ise karma, cildimiz çok parlaksa yağlı, pul pul dökülmeler varsa kurudur.Bakım ürünü kullandıktan sonra kızaran ve yanan bir cildimiz varsa da elbette ki hassastır.
 16. Makyaj malzemelerimizi başkaları ile paylaşmamaya özen gösterelim.
 17. Düzenli bir uykunun cilt sağlığı açısından önemi büyüktür.Bir düşünelim az uyuduğumuzda göz kapaklarımız şişer, soluk bir renge sahip oluruz ve bunun gibi pek çok gözle görülür olumsuz durumlar mevcuttur.Bir de bunların yanında görünmeyen olumsuz durumlar mevcuttur.Bu yüzden uyku düzenini ihmal etmemeli,uykumuzu almaya özen göstermeliyiz.

cilt bakımı hakkında

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *