Çocuklara nasıl iyi bir örnek oluruz?

0
213
Çocuklara nasıl iyi bir örnek oluruz?

Çocuk boş bir sayfa gibidir. Onu biz yazarak doldururuz. Ne verirsek onu alır. Bunu unutmadan davranışlarımızı şekillendirirsek daha sağlıklı bir örnek olabiliriz. Peki çocuklara nasıl iyi bir örnek oluruz?

Sadece şunu yap ya da yapmalısın şeklindeki davranışlar son yeterli değildir. Bizden gördüklerini örnek aldıkları için onlara nasıl olmalarını istiyorsak öyle davranmalıyız.

*Eğitim hayatının ailede başladığını unutmayalım. Biz onların ilk öğretmenleriyiz. Dünyaya geldikleri andan itibaren bu süreç start vermiştir. Öncelikle bunun farkında olmalıyız.

bebek

*Bencil olmalarını istemiyorsak bencilce davranmayalım.Mesela önce ben gibi cümleleri sadece kendimizi yargılarken kullanmamız daha yerinde olacaktır. Böylece ben olgusundan sıyrılıp, sen ve biz olgularına da sahip olabilirler.

*Her istediğini yapma sorunsalı. Ne istese yaparım çünkü o benim için kıymetli gibi bir söz çocuk eğitiminde son derece yanlıştır.Hayatta her şeyi elde edemeyeceğini bilerek yaşarsa bazı şeylerin olmamasının daha iyi olabileceğini zamanla tecrübe eder hale gelecektir.

*Çocuklarımızla sadece anne baba değil, birer arkadaş da olmalıyız. Fakat dikkat etmemiz gereken bir nokta var ki sadece arkadaş gibi de davranmamalı, gerçek rolümüzü kaybetmemeliyiz. Saygı çizgisini yitirmemeliyiz. Birçok arkadaşı olabilir ama anne ve babasından bir tane olduğunu unutmayalım.

*Hatalarını başkalarının yanında rencide ederek belirtmeyelim. Bu durum ona ders olur gibi bir düşünce bizi sarmasın. Çünkü başkalarının yanında verilen öğüt öğüt değil, hakarettir. Bu yüzden birebir iken konuşmaya özen gösterelim.

*Yeteneklerini göz ardı etmeyelim. Heves kırılması yetişkinlerde bile atlatılması zor bir durumken çocukların nasıl bir duygu içerisinde kalacağını bir düşünelim. Bizim için önemsiz olan şeylerin onlar için çok önemli olduğunu bilerek hareket edelim.

*Yapmamamız gereken bir diğer nokta ise kıyaslama.Başkalarının çocukları ile bir kıyasa asla sokmayalım.Bu sadece onlara kendini yetersiz hissettirecek bir durumdur. Öz güveni kıran, pasifleştiren bir sebeptir.

*Kitap oku, boş vakitlerini güzel değerlendir demek yerine onların yanında kitap okuyalım böylece görerek öğrenmiş olurlar ve daha etkili olur.

kitap okumak

*Aslında tüm bunlarla birlikte kendimize yapılmasından hoşlanmayacağımız şeyleri çocuklarımıza yapmazsak onların gözünde birer örnek ebeveyn olmayı başarabilir, armut dibine düşermiş misali onları da güzel bir insan örneği haline getirebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *