Çocuklarda boy uzaması için ne yapılmalı?

0
507
çocuklarda boy uzaması için ne yapmalı

Çocuklarda boy uzaması için ne yapılmalı? Bu soru pek çok ebeveynin sorusudur.Gelişimi fazlasıyla iyi olan çocuklar olduğu gibi gelişimi daha yavaş olan çocuklarda bir hayli fazladır.Boy uzaması çocuklar için son derece önemli bir durumdur.Geleceklerini etkileyebilir.

Asker, polis gibi bazı meslek gruplarında boy sınırlaması koyulmaktadır.Boyu kısa olduğu için istediği mesleğe yönelememesinden tutalım da hayatına giren kişiyi etkileyecek bile olabilir.

Peki ama çocuklarda boy uzaması için ne yapmalı?İşte bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

çocuklarda boy uzaması

*Öncelikle çocuğun boyunun kısa olduğuna karar vermeliyiz.3 Yaşından sonra çocuğun boyu 5 cm’den az uzuyorsa bu duruma dikkat etmemiz gerekmektedir.Çünkü gelişimi yavaştır.Kıyafetlerini dikkatle incelemeliyiz.Küçük gelemeye başlıyor mu ya da hiç değişme olmuyor mu? İşte tüm bunlar boyunun kısa olduğunu bize gösterebilir.Bu gibi durumda uzmana danışabiliriz.

*2,5 kg altında doğan çocuklar düşük doğum ağırlıklı çocuklardır.Bu çocukların kısa kalma riski daha fazladır.Çünkü büyüme hormonunda eksiklik vardır.Bu gibi durumlar da takibe almamız gerekir.

*Genetik boy uzunluğunu etkilemektedir.Ama sadece etkilemektedir.Anne ve baba kısa ise çocukta kısa olacak diye bir şey yok ama kısa olup, genetiğe de bağlanabilir.Yani aslında sadece genetik tek başına etkili değildir.Beslenme, çevre faktörü, hareketlilik de boy uzamasında oldukça etkilidir.

*Çocuklarda boy uzatan besinler ise şu şekildedir:

Süt-peynir-yoğurt üçlüsünü muhakkak duymuşuzdur.Kalsiyum açısından oldukça zengin olan bu besinler ile boy uzaması daha kolay sağlanabilir.

Balık ise boy uzaması açısından etkisi oldukça fazladır.Haftada bir kere balık yedirmeyi ihmal etmemeli ve gelişimlerine katkıda bulunmalıyız.Ayrıca yumurta ve eti de ihmal etmemeliyiz.

Lahana ve incir ise boy uzatan muhteşem ikilidir.Herkes tarafından bilinmiyor olması ise büyük kayıptır.İncir başlı başına hücre yenilerken, lahana ise protein bakımından oldukça zengindir.

Kuzu eti, kabak çekirdeği ve buğday da boy uzaması için gereklidir.

Beslenme çocukların büyümesi için önemli bir faktördür.Bu yüzden beslenmelerine dikkat etmeli ve ihmal etmemeliyiz.İlk 4 yıl içinde fazlası ile dikkat isteyen bir konudur.Çünkü boy uzaması ilk 4 yıl şekillenir.Çocukların boyunun uzaması için iyi bir kahvaltı şarttır.Ayrıca diğer öğünler atlanmayarak günde 3 öğün yedirilmelidir.Ayrıca gazlı içeceklerden uzak tutmalıyız.

*Gelişme çağındaki çocukların egzersizlerini ihmal etmemek gerekir.Boy uzaması için egzersizler son derece önem taşır.Yüzmek,basketbol, voleybol sporları gelişimini hızlandırmaktadır.Ayrıca ip atlamak boy uzattığı bilinmeyen sporlar arasındadır.

çocuklarda boy uzaması

 

*Çocuğun büyüme hızını takip etmek için dikkat etmemiz gereken noktalar:

-Aynı yaşta olan diğer çocuklar ile karşılaştırmak,

-Kıyafetlerini kontrol etmek,

-Boy çizelgesi oluşturup takip etmek,Yoksa bile bir duvar üzerine çizgi atıp takip edebiliriz.

-Beslenmesine yemesi ve yememesi gereken şeylere dikkat etmek

-En önemlisi ise gelişimi yavaş olan çocukları daha uzar deyip kendi haline bırakmamalı, bir uzmana danışmalıyız.

*Çocuklarda boy uzaması için ne yapılmalı?sorusu altında neler yatabileceğini inceledik.Bununla birlikte unutmamız gerekir ki boyu uzun da olsa kısa da olsa sağlıklı olmasına dikkat etmeli, onlara gereken değeri vermeliyiz. ♥♥

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *