Çocukların sinirli olmasının 6 sebebi

0
194
Çocukların sinirli olmasının 6 sebebi

Çocukların sinirli olmasının 6 sebebi başlığı adı altında incelemeler yapacağız.Elbette ki sinirli olmalarının sadece 6 tane sebebi olamaz.Farklı sebepler ve istisnai durumlar da mevcuttur.Fakat temel olan sebepler nelermiş birlikte bakalım.

Çocuklar, bizim için son derece önemlidir.Onlar için güzel bir gelecek kurmak için elimizden geleni fazlası ile yaparız.Çünkü mutlulukları ve mutsuzlukları bizi derinden etkiler.Peki en değerli varlıklarımız neden sinirlidir, neden saldırgan tavırlar sergiler?

Çocuklarda oluşan bu sinirli ve saldırgan tavırların önüne geçemezsek, giderek daha da artan bir hale geldiğini görebiliriz.Bu tavırların belirtileri nelerdir?

 • Kendine veya çevreye zarar vermeye çalışır.
 • Genellikle mutsuz ve huysuz bir tavır içerisinde bulunurlar.
 • İletişim sorunları yaşarlar.
 • Arkadaş ilişkilerinde sorun yaşadıkları için kolay kolay arkadaş edinemezler.
 • Kurallara uymaz.
 • Tekmeleme, yumruklama gibi fiziksel tepkiler gösterirler.

Bu belirtiler ve çok daha fazlası çocuğumuzda mevcut ise sinirli ve saldırgan bir yapıda diyebiliriz.Peki bunun sebepleri nelerdir?

1)ÇOCUĞA GEREKEN ZAMANIN AYRILMAMASI

Eğer ona gereken zamanı vermez, enerjisini boşaltmasına yardımcı olmazsak o da enerjisini boşaltacak agresif davranışlarda bulunabilir.Çocuğumuza gereken ilgiyi göstermeli ve onunla birlikte aktivitelerde bulunmalıyız.Aksi takdirde hem ilgi göremediği için hem de enerjisini boşaltamadığı için sinirli tavırlar sergileyecektir.

2)EBEVEYNLERİN ÇOCUĞUN YANINDA TARTIŞMASI

Hatırlar mıyız uzun seneler boyunca ekranda olan bir tv dizisinin dillere dolanan repliğini? “Haluk mutfak”..

İşte bu durum son derece doğru bir davranıştır aslında.Çocuğun yanında tartışmak, ona olumsuz örnek olacaktır.Bu şekilde huzursuz bir ortam içerisinde büyüyen çocuk mutsuz ve huzursuz olacak, doğal olarak huzursuz edecektir.Onu bu duruma maruz bırakmamalı, tartışma ve kavgalarımızı onun yanında yapmamaya özen göstermeliyiz.

Çocukların sinirli olmasının 6 sebebi

3)ŞİDDETE MARUZ KALAN ÇOCUK

Hiç bir canlı şiddeti hak etmemektedir.Hele en masum olanlar asla…Çocuklarımıza şiddet uygulamamalıyız.Bu onların sadece olumsuz bir duruma gelmelerine sebep olmaktadır.Yapması veya yapmaması gerekeni güzel bir dille anlatmalı ve şiddetten kaçınmalıyız.Çocuklar ne görürse onu uygular.Onların sinirli ve saldırgan olmasını istemiyorsak onlara karşı daha anlayışlı ve daha tahammüllü olmak zorundayız.

4)ÇOCUĞUN İNTERNET VE TELEVİZYONDAN ETKİLENMESİ

“Benim çocuğum çok zeki.Çünkü telefon ve tablet kullanabiliyor.”Bu cümle çocuğun zeki olduğunu değil, ilgisiz kaldığını göstermektedir.Biz başka bir işle uğraşırken veya onunla ilgilenebilecek durumda değilken, onu idare etmek için eline telefon, tablet verir veya tv açıp karşısına oturtabiliriz.Bilinçli ve eğitici programlar faydalı olabilir fakat onların idaresine bırakmamalı, bizim kontrolümüz altında olmalıdır.Olumsuz programlar, reklamlar nedeni ile gördüklerini örnek alıp, sinirli tavırlar içerisine girebilirler.

5)ÇOCUĞUN DEVAMLI BAŞKALARI İLE KIYASLANMASI

Bu durumu kendimizden pay biçelim.Sürekli bize örnek gösterilen bir komşu çocuğu olmuştur.O neler başardı, sen daha neredesin diye…Üstelik daha da kötüsü bütün yaşamı boyunca kendisini başka insanlarla kıyaslar durur.İşte bu kıyaslamalar çocuk üzerinde olumsuz bir etki bırakır.Olumsuz ruh haline bürünen çocuk ise saldırgan tavırlar sergiler.Onu başkaları ile değil, kendi yapabilecekleri ile kıyaslamalıyız. Her zaman kendisini bir adım öteye nasıl taşır buna odaklanmalıyız.Olumlu davranışlarını takdir etmeli, olumsuz olanları ise neden düzeltmesi gerektiğini anlatmalıyız.

6)SİNİRLİ BİRİNİ ROL MODEL ALMASI

Çocukların sinirli olmasının 6 sebebi arasında sonuncu fakat bir o kadar önemli bir sebep olan rol model alması konusunda dikkatli olmamız gerekmektedir.Çevremizde yada ebeveynlerden birinde bu durum mevcut ise çocuğun yanında bu şekilde olunmamasına özen gösterilmelidir.Bu kişi çocuğun arkadaşı, ebeveynleri, komşumuz veya tv programlarından bir karakter olabilir.

Peki onları saldırgan ve sinirli tavırdan korumak için neler yapabiliriz?

 • Öncelikle sebebini belirlemeli ve çözümü ona göre bulmalıyız.
 • Çocuğumuza yeterince zaman ayırmalı ve bu zamanı en kaliteli şekilde geçirmeliyiz.
 • Huzurlu ve mutlu bir ortam sağlamalıyız.
 • Sinirli tavırla yaptırmak istediklerini yapmazsak, bu tavrın yanlış olduğunu aşılayabiliriz.
 • Onlarla iletişime geçmeye çalışmalıyız.
 • Ona sorumluluklar vermeli, olumlu davranışlarını pekiştirmeliyiz.

Çocuk gelişimi, bilinçli bireyler yetiştirmek için oldukça önemlidir.Çocukların gelişimi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayabiliriz.Bunun için yapmamız gereken okumak, araştırmak ve bir uzmandan destek almak olabilir.Unutmayalım ki onlar öncelikle gördüklerini örnek almaktadır ve bizim aynamızdır.Ne yansıtırsak onu alırlar.Onlar için en iyisini düşünerek hareket etmeliyiz.

Çocukların sinirli olmasının 6 sebebi

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *