Çocukların yememesi gereken 5 besin nedir?

0
242
Çocukların yememesi gereken 5 besin nedir?

Çocukların yememesi gereken 5 besin nedir? Bu soru bütün ebeveynlerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken sorular arasındadır.

Ne yazık ki günümüz şartlarında çocuklar hazır, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalarla beslenmektedir.Baktığımız her yerde sağlıksız ürünlerin yer aldığını ve buna teşvik edildiğini görebiliriz.Anne ve babalar sağlıklı, organik besinleri tercih etmelidirler.

Çocukların yememesi gereken 5 besin nedir? Hangi besinler çocuklarımız için tehlike saçmaktadır, birlikte inceleyelim.

1)FAST-FOOD GIDALAR

Fast-food gıdalar obezitenin başlıca sebeplerinden birisidir.Çocuklarımızı asla fast-food ürünlere yaklaştırmamalıyız. Bol kalori ve zararlı besin değerleri içeren fast-food gıdalar, oldukça teşvik edici ve dikkat çekici bir hale gelmiştir.Çocuklarımızı bu durumdan korumak oldukça zor olsa da onların sağlığı için elimizden geleni yapmalıyız.

2)ASİTLİ İÇECEKLER

Çocukların büyümesi ve sağlıklı gelişimi açısından oldukça olumsuz bir etkiye sahiptir.Mesela asitli bir içecek görüp içmek istiyor olabilir.Onun isteklerine hemen yerine getirmek yerine ona zararlarından bahsedebiliriz.Onu içmekte ısrarcı ise ebeveyn olarak farklı yollar keşfetmeli ve onu bu zararlı, bol kalori içeren içeceklerden korumalıyız.

3)BOYALI ŞEKERLER

Bazen anne ve babaların bile renklerine karşı koyamayıp yemek istedikleri boyalı şekerler,oldukça zararlıdır.Kanserojen madde içermekte ve oldukça zararlıdır.Obezite, kanser gibi farklı hastalıklara sebep olabilir.Onları engellemek oldukça zor fakat zor olanı başarmak ebeveynler için oldukça kolay:)

Çocukların yememesi gereken 5 besin nedir?

4)KIZARTILMIŞ BESİNLER

Karaciğer yağlanması ile karşı karşıya kalan bir kişiden bırakması gereken öncelikle pişirme türü kızartmadır.Bir yetişkin için bile bu kadar zararlıyken, çocuklarımıza bu kötülüğü yapmamalıyız.Evet tadı onlara lezzetli gelebilir ve tükettikçe tüketmek isteyebilirler.Ne yazık ki zararlı olan şeyler genellikle çocuklar tarafından beğenilmektedir.Kızartma da bunlardan sadece biridir.Kızartma türü yerine buharda pişirme ve haşlamayı tercih etmeli ve çocuklarımızı da buna teşvik etmeliyiz.

5)İŞLENMİŞ GIDALAR

İşlenmiş gıdalar son derece zararlıdır.Zararlı besin içeriği ve yağ oranından dolayı obeziteden kalbe kadar çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.Bu yüzden markete gittiğimiz zaman onları şarküteri reyonundan uzak tutarak, sebze reyonuna doğru götürmeliyiz.

Çocuklarımız bizler için son derece kıymetli.Onları korumak ise başlıca görevimiz.Sadece büyütmek değil, sağlıklı bir şekilde büyütmek prensibini benimsemeliyiz.Aksi takdirde istemeyeceğimiz şekilde zarar görürler ve ne yazık ki buna sebep biz olmuş oluruz.Bu yüzden olabildiğince sağlıklı ve düzenli beslenmeli, beslemeliyiz.

Çocukların yememesi gereken 5 besin nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *