Cover şarkıların güzelliği

0
201
cover şarkılar

Şarkılar hayatımızın her alanında bize eşlik eden ve yalnız bırakmayan arkadaşlarımızdır.Bazen ruh halimizi pekiştirirken bazen ise ruh halimizi tam tersine çevirebilir.Dile getiremediklerimizi, hissettiklerimizi bizim yerimize tercüme eder. Cover versiyon, daha önceki zamanda söylenmiş olan şarkıların yeni bir yorum ile farklı bir şarkıcı tarafından yorumlanmasıdır. Cover şarkıların güzelliği bir başka tat bırakır dinleyicide.

Cover şarkılar bazen ön yargı ile yaklaşmamıza sebep olur.Şarkıyı daha önce başkasından duyduğumuz ve belki de öyle sevdiğimiz için başka birinden duymaya çok sıcak bakmayız. Oysa ön yargısız dinlersek belki yorumu ilk dinlediğimiz şarkıcıdan daha fazla beğenip, hissiyatını daha fazla yaşayacağız.

Cover şarkıların güzelliği yoruma farklılık katabiliyor olmasıdır.Çünkü alışılmış şeyin dışına çıkmak hiç kolay değildir.Bir düşünelim severek dinlediğimiz bir şarkıyı farklı yorumla deseler nasıl değiştirebiliriz ki? Cover şarkılar söylemek aslında sanıldığı gibi var olan bir şarkıyı hiç üretmeden sadece yorum katarak söylemek gibi kolaycılık ve taklit etme değil, alışılmışın dışına çıkarak, bilinen bir şarkıyı bilinmeyen şekilde yorumlayıp insanlara sevdirmek gibi cesaret isteyen bir iştir.

Son zamanlarda müzik dünyasında kendisine yeni yeni yer edinmiş ve kısa zamanda büyük dinleyici kitlesine ulaşmış kişilerin cover şarkıları mevcut olmakla birlikte, müzik dünyasında çoktandır değerli bir yere sahip olan sanatçıların cover şarkılarıda mevcuttur. Bakınız:

-Teoman- Uykusuz her gece (Ajda Pekkan)

-Şebnem Ferah- Masum değiliz (Sezen Aksu)

-Tarkan- Yandım Yandım (Mazhar Alanson)

Kendi adıma orijinalinden daha güzel veya orijinali tadında seslendirmiş diyebileceğimiz yorumlar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse söz ve müziği Yıldız Tilbe’ye ait olan “Vursalar ölemem” şarkısını Melek Mosso’nun yorumundan dinleyebiliriz. Tınısı ve nağmeleri ile kendi yorumunu katmış ve şarkının hissiyatını verebilmiştir. Six Pack ise geçmiş zamanda Zuhal Olcay’ın seslendirmiş olduğu “İyisin” şarkısını cover olarak seçmiş ve bence çok doğru bir seçim olmuş.Sevebileceğimiz bir kaç cover şarkıyı şuraya bırakayım:

*Melek Mosso- Arzular arsız

*Six Pack- Hiç bana sordun mu?

*Mert Çodur-Yas

*Sufle- Köprüaltı

*Merve Deniz-Nilüfer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *