Depresyon

0
185
depresyon

Depresyon duygu durum çökmeleridir.Bir bina ya da yapının çökmesi onun zarar görmesi, harabeye dönmesi anlamına gelmektedir.Bu çöküşün somut bir örneğidir.Depresyon ise soyut çöküştür fakat izleri son derece somuttur.

Depresyon en az 2 hafta süren bir dönemdir.Duyguları çöken kişi hemen bir karamsarlığa bürünür ve içe kapanma dönemine girer.

depresyon

Depresyon belirtileri:

-Çaresizliğe kapılma hissiyatı depresyon belirtilerinin başında gelmektedir.Kendimizi değersiz hissetmemizde keza aynı şekilde baş göstermektedir.

-Günlük aktivitelerde isteksizlik, yavaşlama ve aşırı halsizlik de depresyonun belirtilerindendir.

-Uyku problemleri ile karşı karşıya kalabiliriz.Uykuya aşırı bir düşkünlük ya da uykusuzluk,

-Tıpkı uyku problemi gibi yemek yeme problemleri de karşımıza çıkmaktadır.İştahımız kapanabilir veya son derece fazla yemek tüketebiliriz.

-Sebebi belli olmayan fiziksel ağrılar çekeriz.

-Dikkat toplayamama, odaklanma sorunu ve aşırı unutkanlık ve yapılan aktivitelerden zevk alamamak,

-Düşük enerji ve hatta enerjisiz kalmak,cinsel isteksizlik.

-Depresyon belirtilerinin en önemli maddelerinden biriside kişinin kendini suçlamasıdır.Her olumsuz durumdan dolayı kendimi suçlar ve her şeyin nedeninin biz olduğumuzu düşünürüz.

-Duyguları kontrol edememe ve farklı davranışlar,

-Öfke ve huzursuz hissetme depresyonun başlıca belirtileridir.

*Depresyon belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte bu belirtilerin en az 2 hafta sürmesi gerekmektedir.

depresyon

*Peki ama depresyona neden olan şeyler nelerdir?Hemen bir göz atalım:

-Belki çoğumuz çok düşük bir ihtimal olarak görürüz ama depresyon genetik olarak meydana gelebiliyor.

-Kullandığımız bazı ilaçlar,

-Alkol ve madde kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

-Kötü yaşam koşulları,

-Doğum yapmak ve fiziksel bir takım hastalıklar,

-İşsizlik ve aile arası problemler,

-Maddi problem ve çöküşler

-Kişilik olarak aşırı duygusal ve mükemmeliyetçi olanlar depresyona zaten meyillidirler.

-Kayıplar ve travmalar ile kötü bir çocukluk dönemi geçirmek de depresyona sebebiyet vermektedir.

*Depresyondaki kişilere neden böyle mutsuzsun hadi kalk bir şeyler yapalım da neşen yerine gelsin gibi sözler kullanmak doğru değildir.Çünkü depresyon bu şekilde tedavi edilmez.Depresyon hastalara psikiyatra başvurmalıdırlar.

*Depresyon hastası olduğumuzu düşünüyorsak hemen geç olmadan bir uzmandan destek almalıyız.Unutmayalım ki günümüz koşullarından ve genetik meyilden dolayı herkesin depresyona girme ihtimali vardır.Yani dünyada yalnızca bizde görülen bir hastalıkmış gibi abartmadan tedavimize başlamalıyız.Çevremizden kendimizi soyutlamadan, topluluklarda bulunarak ara ara açık hava yürüyüşlerine çıkarak, sevdiğimiz kişilerle vakit geçirerek ve gülümsemeyi unutmayarak hayatımıza devam etmeliyiz:) ve tabi umut dolu ya da komedi gibi filmleri izlemeliyiz.

*Depresyon melankolik, tipik, atipik ve mevsimsel gibi gruplara ayrılmaktadır.Yani herkes aynı şekilde depresyon hastası olamaz.Mesela mevsimsel olanda o mevsim geldikçe depresyon kendini gösterirken, atipikte uyku ve iştah azalması görülmektedir.Yani hepsinin özellikleri farklılık göstermektedir.

*Depresyon kapımızı çalmış ise bize de onu ağırlayıp uğurlamak düşer.Yani öncelikle depresyonda olduğumuzu kabul edelim.

-Kabulden sonra ki aşama ise destek almak

-Hangi sebepten dolayı depresyona girdik?

-Tedavimizi olalım

Ve duanın gücünü unutmayalım..

*Depresyonun tedavisi:

-Depresyonda kullanılan ilaçların genel ismi antidepresandır.İlaçların etkisini göstermesi için belli bir zaman geçmektedir.(4-8 hafta arası)Depresyon tekrarlanan bir hastalık olduğu için iyileşme sürecinden sonra en az 6 ay daha ilaç kullanımına devam edilmelidir.Bu ilaçlar doktor gözetiminde kullanıldığında kalıcı bir yan etkiye sebep olmazken, terleme-uyuşukluk-kilo alma gibi geçici yan etkilere sebep olabilir.

-Egzersiz ve açık hava yürüyüşleri depresyon tedavisinde son derece etkilidir.Günlük en az 30 dk yapılan egzersizler ve açık hava ile tedavimize katkı sağlamış oluruz.

-Meditasyon hafife alınacak bir tedavi değildir.En nihayetinde kötü düşünceleri bizden uzaklaştıran ve olumlu düşüncelerin hakimiyetini sağlayan tedavi şeklidir.Bu yüzden ihmal etmemeliyiz.

-Ayrıca kendimize uğraşlar bulmalı ve meşgul olmalıyız.Yaşam koşulları olarak bize daha iyi gelen şeyleri tercih etmeliyiz.Mesela işimizi sevmiyorsak farklı sektöre yönelmeyi tercih edebilir, evimizden hoşlanmıyorsak başka bir eve taşınabiliriz.Hareketli ve pozitif şarkılarda bize iyi gelecektir.

*En kötü ihtimal ile intihara sürükleyebilen depresyon tedavi sürecinin aksatılmaması gereken bir hastalıktır ve unutmayalım ki ayrımcılık yapmamaktadır.Yani herkesin yaşayabileceği bir hastalıktır ve tedavisi mevcuttur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *