Depresyona girme ihtimalini azaltmak

0
217
Depresyona girme ihtimalini azaltmak

Depresyona girme ihtimalini azaltmak için çeşitli yollar mevcuttur.Bu yolları öğrenip depresyon eğiliminden sıyrılmak mümkün olabilir.En nihayetinde yaşanılan şartlar, insanların davranışları veya yaşanılan ağır bir olay bu duruma sebebiyet vermiş olabilir.Depresyon nedir ve tedavisi nasıldır daha önce yazılan depresyon yazısından ulaşabiliriz : http://balkupuile.com/depresyon/

Bu sefer depresyona olan eğilimi azaltma durumlarından söz edeceğiz.Bazı durumlar bizi depresyondan uzaklaştırabilir.Peki bu durumlar nelerdir?

1)DÜZENLİ VE YETERLİ UYKU

Uyku sağlıklı ve olumlu bir hayatın temelini oluşturmaktadır.Bu yüzden kendimize uygun bir uyku düzeni oluşturmaya dikkat etmeliyiz.Geç saatlerde yatmak, gece uyumamak, gündüz öğlene kadar uyumak gibi sağlıksız ve düzensiz uyku şekillerinden uzak duralım.Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya çalışalım.Ayrıca uyumadan en az yarım saat önce telefon, televizyon gibi rahatsız edici ışıklardan kurtulalım.

2)MONOTONLUKTAN KURTULMAK

Monotonluk beynin en büyük düşmanı, depresyonun en yakın dostudur.Monoton bir yaşam neticesinde maalesef ki depresyon ihtimali artmaktadır.Aktif bir sosyal yaşama sahip olmak iyi bir seçenek olabilir.Fakat böyle bir imkânımız yoksa ne yapabiliriz? Mesela eve gidiş yönünde değişikliğe gidebiliriz.Veya saçlarımızı farklı bir model kestirip, farklı bir renge boyatabiliriz.

3)SPOR-EGZERSİZ

Spor hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.Hem bedene hem de ruha iyi gelmesi itibariyle hayatımıza dahil etmeliyiz.Vücudumuzda mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olan spor ve egzersizler depresyon düşmanıdır.Spor yapan kişilerin yapmayan kişilere oranla daha mutlu oldukları gözlenmiştir.Bu yüzden ihmal etmemeliyiz.

4)EVCİL HAYVAN SAHİPLENMEK

Evcil bir hayvan sahiplenmek oldukça mantıklı bir davranış olacaktır.Kendimizi yalnız hissettiğimiz anlarda bizimle oynamak için adeta deliren bir pofuduk görmek bize iyi gelecek ve ruhumuzu mutlu edeceğiz.Bu yüzden barınaklardan, sokaktan veya tanıdıklarımızdan sahiplenebilir, depresyonun az ötesinde durabiliriz.

5)POZİTİF MÜZİKLER

Pozitif şarkılar anında ruh halimizi toparlarken, hüzünlü şarkılar ile olmayan aşkın acısını çekebiliriz.Bu yüzden özellikle depresyona meyilli olduğumuzu fark ettiğimiz durumlarda bizi hayata bağlayan, güzel enerji veren müziklere yönelelim.

Depresyona girme ihtimalini azaltmak

6)DÜZENLİ VE SAĞLIKLI BESLENME

Güzel ve pozitif olan her şeyin sonu sağlıklı ve düzenli beslenmeden geçmektedir.Fast food tarzı beslenme bizi obetizeye sürükler ve içinde bulunan katkı maddeleri hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar verir.Bu yüzden beslenmemize dikkat etmeliyiz.Bizi bizden başka kimse düşünemez.Bir nebze evet ama tamamen asla.Bu yüzden kendimize iyi bakmalıyız.

7)POZİTİF İNSANLAR

Hayatımıza dahil ettiğimiz ve birlikte paylaşımlarda bulunduğumuz kişilere dikkat edelim.Çünkü onlar bize enerji verecek veya enerjimizi sömürecek kişilerdir.Bu yüzden bize iyi gelen, yanında kendimizi rahat hissettiğimiz kişilerle olmalıyız.Depresyona girme ihtimalini azaltmak istiyorsak bu maddeye oldukça dikkat etmeli ve yolumuza bakmalıyız.Unutmayalım ki biz  çok değerliyiz ve her şeyin en güzeli hak ediyoruz.Depresyonda kimmiş:)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *