Dikkat dağınıklığı

0
272
dikkat dağınıklığı

Dikkat dağınıklığı dikkat eksikliği ile karıştırılmamalıdır.İkisi de birbirinden farklı kavramlardır.İkisinin de tedavisi farklıdır.

Dikkat dağınıklığı bizimde başımıza gelmiş olabilir.Bir işle uğraşırken, dikkatimizi toparlayamaz ve o işe konsantre olamayız.Dikkat dağınıklığında şartlar değiştiğinde sonuç farklı olabilir.Mesela bir teste tabi isek o ortamın ışığı, enerjimizin daha yüksek olması testin sonucunu değiştirebilir fakat dikkat eksikliğinde ise şartlar ne kadar değişirse değişsin o testin sonucu değişmez.

dikkat dağınıklığı

*Dikkat dağınıklığı nedenleri:

-Dikkat dağınıklığı beş duyu organımızın herhangi birinde problem olmasından kaynaklı olabilir.Örneğin duyma yetimizde zayıflık varsa dinlediğimiz dersten verim alamayız.Dikkatimiz dağılır.Bu yüzden sıkıntı olduğunu düşündüğümüzde hemen bir doktora başvurmalıyız.Sorun giderildiğinde dikkatimizi toplamamız daha kolay olacaktır.

-Çevresel faktörlerden dolayı dikkat dağınıklığı yaşıyor olabiliriz.Mesela çalışma ortamında ki ışık dikkatimizin dağılmasını sağlıyor olabilir veya ortamda bulunan ses de aynı şekilde olumsuz etkiliyor olabilir.Bu yüzdendir ki sınav zamanında sessizlik hakim olur ve hatta sınav saati boyunca araçların korna çalması yasaklanır.

-Kişisel olarak dikkat toplamayı öğrenememiş de olabiliriz.(Zeka oyunları veya bulmaca çözerek pratik yapabiliriz.)

*Dikkat dağınıklığı belirtileri:

-Dikkat dağınıklığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir.Çocuklarda derslere konsantre olamama ve dersleri sevememe gibi belirtilerle kendini gösterirken, yetişkinlerde işe konsantre olamama ve yaptığı işi sevememe şeklinde görülebilir.

-Mesela kısa zaman önce biriyle tanıştık ve ismini öğrendik.O kişi tekrar karşımıza çıktığında onu hatırlayamamak, yüzünü unutmak da dikkat dağınıklığı belirtisi olabilir.

-Kitap okurken yazılan bir paragrafı anlayamama ve tekrar tekrar okuma zorunluluğu hissetmek,

-Önemli bir iş yaparken önemsiz olanlara yönelmek.Örneğin bir proje hazırlarken sokaktan geçen arabaların sesini duyup, ona odaklanmak gibi.

-Yapılmaması gereken basit hatalar yapmak da dikkat dağınıklığı maddeleri arasındadır.

dikkat eksikliği

*Dikkat dağınıklığı tedavisi:

-Mecbur değilsek ilaçlı tedaviden uzak durmalıyız.İlacın kesilmesi durumunda yoksunluk sendromu yaşayabiliriz.

-Düzenli uyku sistemi oluşturmamız gerekmektedir.Uyku sağlığımızı son derece etkilediği gibi dikkat dağınıklığında da önemli bir yer tutmaktadır.

-Dengeli beslenme ve spora hayatımızda yer vermeliyiz.

-Dikkat dağınıklığına iyi gelen teknolojilere yönelmeliyiz.Mesela zeka oyunları gibi.

-Motivasyon da dikkat dağınıklığında önemli bir yer tutmaktadır.

-Gerekli olması durumunda bir uzmandan yardım almak da doğru bir tercih olabilir.

-Sürekli tv izlemek ya da telefona odaklanmak da dikkat dağınıklığının nedenleri arasındadır.Bu yüzden bunlarla daha az ilgilenmeli, daha fazla kitap okumalıyız.Daha fazla açık hava yürüyüşlerinde bulunmalı ve daha sosyal aktiviteleri tercih etmeliyiz.

*Ve son olarak dikkat dağınıklığı içe kapanık kişilerde daha fazla görülebilir, genellikle kısa sürelidir ve şartlara bağlı olarak değişebilir.Dikkat dağınıklığımız olduğunu düşünüyorsak önce sebebine yönelip, çözüme kavuşturalım.Bu şekilde tedaviye ihtiyacımız kalmadan dikkat dağınıklığını ortadan kaldırabiliriz.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *