Diş beyazlatmanın doğal teknikleri

0
336
diş fırçalamak

Dişler özgürce gülümseyebilmemiz için bize verilmiş armağanlardır. Bazen değerini bilmez, gereken bakımı uygulamayız oysa onları kaybetme korkusu ile baş başa kaldığımız zamanda ki ağrı ile kendimize geliriz.Beyazlığı konusuna gelince bazen beyazlığı bize yeterli gelir ama aslında durum hiçte öyle değildir.Buz dağının görünmeyen kısmı gibi beyaz sanığımız rengin de beyazı vardır.Peki ama diş beyazlatmanın doğal teknikleri nelerdir?

beyaz diş

*Öncelikle klasik bir tabir olan günde iki kere fırçalama muhabbetine değinelim.Yemeklerden önce ve sonra her zaman kullanılan cümleler olamakla birlikte buna sabah uyandığımızda ve gece uyumadan önce cümlesini de ekleyebiliriz.

*ÇİLEK

Çileğin diş beyazlatma konusunda ki etkisini herkes bilmez.Çünkü çokça duyulmuş bir yöntem değildir ama buna nazaran son derece etkili bir yöntemdir.Haftada 2 defa uygulayabileceğimiz bu yöntem ise şu şekildedir:

Çileği püre haline getirip, nohut büyüklüğünde diş fırçamıza koyduktan sonra dişimizi bu püre ile fırçalamalıyız.

*KARBONAT VE LİMON

Evet diş beyazlatma da  en çok bilinen yöntem karbonat ve limon karışımıdır.Karbonat zaten başlı başına o kadar etkilidir ki bir de gücünü limon ile birleştirince son derece etkili bir hale gelmiştir.Kullanacağımız kadar karbonatın içerisine birkaç damla limon sıkalım ve karışımı ezelim.Köpüren karışımı kullanabiliriz.Tıpkı çilek gibi haftada en fazla iki defa uygulayabiliriz.Çünkü hem çilek hem de limon asitlidir ve fazlası zararlı olabilir.

karbonat-limon

*MİSVAK

Misvak herkesin duyduğu ama herkesin kullanmadığı geçmişten günümüze kadar varlığını korumuştur.Misvak, diş beyazlatma da etkilidir.Misvak içerisinde bulunan karbonat sayesinde dişleri temizlerken, beyazlatma özelliği de bulunan misvak diş eti rahatsızlıklarını da iyi gelmektedir.

*HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Sabahları uyandığımızda hindistan cevizi yağı ile gargara yaptığımızda dişlerimizde oluşan farklılığı görebiliriz.Tabiri caizse inci beyazlığına kavuşabileceğimiz hindistan cevizi yağı ile diş fırçasının ulaşamayacağı yerlere de ulaşır ve ağız sağlığımızı koruyabiliriz.

hindistan cevizi yağı

*C VİTAMİNLERİ

C vitamini içeren meyveler, diş sağlığı konusunda fayda sağlamaktadır.Limon, portakal gibi c vitamini açısından zengin olan gıdaları püre haline getirip, dişlerimizi fırçalayabiliriz. Sonrasında dişlerimizi su ile çalkalamayı unutmayalım.

*MUZ VE ZERDEÇAL

Muz ve zerdeçal birlikte değil ayrı ayrı diş beyazlatmada kullanılan doğal yöntemlerdendir.Muz kabuğunu içiyle dişlerimizi ovalım ve beyazladığını görelim.Zerdeçalın ise rengine aldanmayalım.Sarı renginin aksine dişlerde ki beyazlatma etkisi son derece büyüktür.

*SİGARA-ÇAY-KAHVE ÜÇLÜSÜNDEN UZAK DURMAK

Diş beyazlatmanın doğal teknikleri olduğu gibi beyazlamasını olumsuz etkileyen durumlarda mevcuttur.Sigara, çay ve kahve üçlüsü dişlerimizin beyazlığının en büyük düşmanlarıdır.Hem beyazlığından etmekte hem de diş üzerinde lekelere sebebiyet vermektedir.Bu lekeler de göze hiç hoş görünmemektedir.O yüzden  sigaradan durabildiğimiz kadar uzak duralım ve kahve-çay ikilisini az tüketmeye dikkat edelim.

çay sigara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *