Diyet ile ilgili bilinmesi gerekenler

0
252
diyet

Diyet ile ilgili bilinmesi gerekenler aslında son derece önemlidir.Çünkü yanlış yapılan diyetler sonucu hızla kilo verip sonrasında aynı hızla verilen kilolar alınmaktadır.Kulaktan dolma ve kişiye özel olmayan diyetler yararlı olmadığı gibi aksine zarar vericidir.Bu yüzden diyet hakkında bilinmesi gerekenlere dikkat edelim.

Şok diyetler kendimize yapabileceğimiz kötülüklerden birisidir.Anlık olarak kendimize olan güvenimiz artar fakat sonrasında bir bakmışız verilen kilolar bizimle gelmiş.Şöyle düşünelim koşu yarışında aynı tempoda koşan kişi daha az yorulur ve daha sağlıklı bir koşu gerçekleştirir.Fakat ben çok hızlı koşup bitireyim diyen kişi hızlı koşup çabuk yorulur.İşte diyetlerde böyledir.Sağlıklı kilo vermek diye bir şey mevcut.

diyet

Diyette dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1-SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Sağlıklı atıştırmalıklar sayesinde kan şekerimiz dengede kalır ve bu denge sayesinde tokluk hissiyatımız daha uzun sürer.Peki sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir? Çiğ badem, ceviz olabilirken kuru meyveler, ayran ve sütte olabilir.Sağlıklı atıştırmalıklar kilo verimini de hızlandırmaktadır.

2-YAVAŞ YEMEK

Özellikle çalışan ve yemek zamanları kısıtlı olan kişilerin çok iyi bildiği bir durumdur hızlı yemek.Bazen de alışkanlıktan ibaret olabilir bu hızlı yeme alışkanlığı.Hızlı hızlı yeriz ve sonuç mu ?Elbette kocaman bir göbek :)Bu şekilde yiyerek sindirim sistemimizi zorluyoruz.Ayrıca lokmaları çiğneyerek yersek daha çabuk doyarız.

3-KAHVALTI

Kahvaltının olmadığı diyet son derece sağlıksızdır.Uyandıktan yarım saat içerisinde yapılan kahvaltı metabolizmayı hızlandırmaktadır.Kahvaltıyı atlarsak öğle yemeğine kadar pek çok şey yiyebilir ve açlığa dayanamayız.Hem enerjik hem sağlıklı hem de hızlı bir metabolizmaya sahip olabiliriz.Sabahları canımız istemese bile kahvaltı yapalım.

4-POSA ALIMININ ÖNEMİ

Posalı besinler ise daha çabuk doymaya yardımcı olmaktadır.Kalori açısından da daha az kaloriye sahip olan posalı besinler kan şekerini de dengelemektedir.Bu yüzden posa alımına dikkat etmeli ve es geçmemeliyiz.

5-SU İÇMENİN FAYDASI

Su içmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir.Pek çoğumuz az su içtiğinden dolayı baş ağrısı, vücudun susuz kalması ve kilo alımı gibi olumsuz şeylere maruz kalmaktadır.Su ihtiyacı hissettiğimiz zaman da bile soğuk çay, kola gibi içeceklere yöneldiğimizden dolayı vücudumuz ihtiyacı olan suyu alamamaktadır.Su içerek mideyi doldurur ve tok hissederiz.Boy ve kilomuzu yazarak günde kaç litre su içmemiz gerektiğini gösteren pek çok uygulama mevcuttur.Su içmeyi ihmal etmeyelim.

6-KÜÇÜK ÖĞÜNLER

Hemen hemen herkesin bildiği gibi az öğünler yemek kilo alımına sebep olur.Uzun süre aç kalma sonucunda yemek yeme demek birden yemeye yüklenmek ve fazla kalori anlamına gelmektedir.Bu yüzden daha sık daha az yiyerek birden yeme alışkanlığından kurtulabiliriz.

7-PROTEİNLİ BESİNLER

Genellikle hayvansal gıdalar protein içermektedir.Balık, kırmızı et, tavuk gibi…Diyet listesinde kesinlikle bulunması gerekmektedir.Bu besinleri tüketirken yanında yoğurt, ayran gibi şeyler tüketerek dengeyi sağlamamız gerekmektedir.

8-SAĞLIKLI YAĞLAR

Zeytinyağı ve tereyağ kullanımı ile bitkisel yağları ve margarinleri değiştirelim.Hayatımızdan kötü yağları çıkarıp bize daha faydalı olanları tercih edelim.Yağ tüketimini tamamen keseyim bende yağ yapmasın demek oldukça yanlıştır.Çünkü fazla yenilen her şey bize yağ birikimi olarak dönebilir.Yağda çözünebilen vitaminler bulunmaktadır.Hiç yağ tüketilmezse vücut bu vitaminlerden mahrum kalabilir ve vitamin eksikliği sonucu farklı olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Diyet ile ilgili bilinmesi gerekenler

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *