Diyette duraklama (plato) dönemi

0
342
diyet

Diyette duraklama (plato) dönemi, diyet yapan kişilerin pek çoğunun başına gelir ve bu sebepten dolayı motivasyon kaybı yaşanır.Diyette kilo vermenin çok yavaşlaması veya durmasına plato denilmektedir.Peki bunu neden yaşarız ve çözümü nedir?

Diyete devam ediyoruz ve kilo kaybına başlıyoruz.Her şey istediğimiz gibi giderken dostumuz olmaya başlayan tartı, zamanla bize  istediğimizi vermemeye başlıyor.Zaman zaman tartıya çıkıyoruz ve bakıyoruz ki kilomuz hep aynı.Hiç düşme olmuyor.İşte bu durumda diyette duraklama (plato) dönemi bizim için başlamış olabilir.

Plato düzlük anlamına gelmektedir.Kilo kaybı grafiğinde bir düşüş olmadığı için ve aynı seyirde düz bir çizgide devam ettiği için plato dönemi denilmektedir.

Plato dönemine neden gireriz?

1)Metabolik adaptasyon

Metabolik adaptasyon kısa süre içerisinde kazanabileceğimiz bir şey değildir.Biz beslenme şeklimizi ve yaşam tarzımızı değiştirmeye çalışırken,metabolizma bu değişikliğe direnebilir.

Aldığımız kaloriden daha düşüklerini almaya başladığımızda metabolizma bunu olumlu karşılamaz.Çünkü kendileri depo yapmak üzere dizayn edilmiştir.Fakat bu durumun geçici bir süre olduğunu unutmayalım.Başlarda bize direnebilen metabolizma en fazla 6 ay bu sürmektedir.Yani motivasyonumuzu düşürmemeliyiz.En fazla 6 ay sonra metabolizma hızı artış gösterecektir.

2)Hormonal dengeler

Tiroid hormonları, iyot ile birbirine bağlıdır. Diyetteyken tuz alımını azaltırsak iyot alımı da azalır.Bu azalmanın sonucunda depo iyot da bitecektir.Depo iyotun bitmesi ile beraber tiroid hormonu metabolizma hızını düşürür.Bununla birlikte kilo veremeyiz.

Kas gelişiminde önemli bir rol oynayan büyüme hormonu, yağ yakımını doğrudan etkileyen uyarmaktadır.Büyüme hormonu azalırsa kilo verme hızı düşer.Büyüme hormonunu düzenleyen beslenme ve dinlenme dikkat etmemiz gereken önemli etkenlerdir.

Stresli olduğumuz dönemlerde kilo verme hızı düşüş göstermektedir. Kortizol hormonu strese ile bağlantılıdır. Kortizol salınımı ile birlikte vücutta yağ yakımı yavaşlar.Uzun süredir diyet yapıyorsak vücudumuz bunu tehdit olarak düşünür ve kortizol salgılar.Kortizol hormon salgılamaması için ise egzersizleri uzun süreli tutmak, dinlenme zamanı vermemek ve stres etkilemektedir.

diyet

Plato döneminden nasıl kurtuluruz?

Diyette duraklama (plato) dönemine girdiğimize emin olduktan sonra bu dönemi aşmak için neler yapmalıyız peki?

*Uyguladığımız diyet üzerinde değişiklikler yapabiliriz.Günlük kalori ihtiyacımızı belirledikten sonra, yüksek ve düşük kalorili günler belirleyebiliriz.Bu günler arka arkaya olmayacak şekilde, 2 gün yüksek, 3 gün düşük olacak gibi belirleyebiliriz.Böylece metabolizma kaloriyi sabit gibi algılamaz.

*Egzersiz düzenimizde değişiklikler yapabiliriz.Değişik hareketler ve kardiyo çalışmak gibi.Set ve sayılarını değiştirmekte bir çözümdür.Mesela hep aynı hızda pedal çevirmek yerine hızı çok arttırıp, birden çok yavaşlatabiliriz.

*Diyet yaparken vitamin ve mineral alımında eksiklikler olmadığına emin olmalıyız.

*Strese karşı kendimizi korumalı ve uykumuzu düzenli, yeterli hale getirmeliyiz.Bunlar da plato dönemine girmemize sebep olabilir.

*Bazen tartı bize istediğimiz sonucu vermezken, mezura verebilir.Nasıl mı? Kiloya yansımıyor olsa bile cm olarak incelmiş olabiliriz.Yani sıkılaşmış olabiliriz.

*Su içmenin son derece önemli olduğunu unutmayalım.Özellikle diyette duraklama (plato) dönemi içerisinde içtiğimiz su miktarını düşürmemeli ve dikkatli olmalıyız.Su metabolizmayı aktif tutmaktadır.Günde en az 1,5 litre içmeliyiz.

*Unutmayalım ki diyet yapan kişilerin pek çoğu duraklama dönemi yaşamıştır.Bu herkesin yaşayacağı anlamına gelmez fakat yaşarsak da pes etmeden, motivasyonumuzu kaybetmeden devam etmeliyiz.Metabolizmayı şaşırtarak hareket etmeliyiz.Diyet programını değiştirip başka diyet programı uygulamak doğru değildir.Çünkü metabolizma bir süre sonra o programa da alışacak ve yine aynı dönem çıkacaktır.Beslenme düzeninde yapacağımız ufak değişimler, egzersizler üzerinde ki değişimler ve diğer bahsedilen konular ile bu dönemi aşıp, istediğimiz kiloya ulaşabiliriz.

diyette duraklama

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *