Doğada bulunan en güzel 5 koku nedir?

0
302
Doğada bulunan en güzel 5 koku nedir?

Doğada bulunan en güzel 5 koku nedir? Bu soru aslında oldukça göreceli bir kavram olmakla birlikte son derece aynı cevapları içermektedir.Peki ama bu çelişki bu uyumu nasıl sağlamaktadır?

Beğendiğimiz bir kokuyu üstümüze boca ederiz.O kokuya sahip olmak, onun gibi kokmak isteriz.Ama bu sadece bir süre için geçerlidir.Zaman geçtikçe koku kıyafetimizden veya tenimizden uçup gider.Çünkü biz o kokuya sahip olamayız.Sadece olduğumuzu zannederiz.Oysa ki tıpkı parmak izleri gibidir herkesin kokusu.Hiç kimsenin ki aynı değildir.İşte kişilerin imzası olan bu kokular aslında sadece insanlara özgü değildir.Doğanın sahip olduğu şeylerin de kendine has bir kokusu bulunmaktadır.Kendine has kokusu bulunan ve çok etkileyici olan bu kokular nelerdir?

1)YAĞMUR SONRASI TOPRAK KOKUSU

İnce ince yağan yağmuru izlemekten daha huzur veren başka bir şey varsa o da yağmur sonrası oluşan toprak kokusudur.Sadece bu cümleyi okuyunca bile o koku burnumuza gelebilir.İnsanların topraktan geldiği için toprak kokusunu bu kadar sevdiği söylenmektedir.Ne derece gerçektir bilinmez ama toprakta bulunan aktinomiset denilen bakteridir.Bu bakteri toprak nemliyken gelişip, kuruduğunda sporlar üreterek çoğalmaktadır.Yağmur yağınca ise havalanır ve bize aromatik bir koku olarak geri döner.Şiirlere ilham olmuş huzur veren kokulardan birisidir ve pek çok kişi tarafından kabul görmüştür.

2)YENİ BİÇİLMİŞ ÇİMEN KOKUSU

Bir koku bu kadar mı huzur verir sorusunun cevabı olan yeni biçilmiş çimen kokusu içimize çekince başka alemlere götüren bir kokudur.Doğanın muhteşem ihtişamını ve tabiatın kucaklayıcı gücünü anlatan bir şarkıdır adeta.Yeni biçilmiş çimen kokusu doğada bulunan en güzel 5 koku nedir? sorusunun en güzel cevaplarından birisidir.

Doğada bulunan en güzel 5 koku nedir?

3)DENİZİN TUZLU KOKUSU

Denizin tuzlu kokusu ayrı güzel, şarkı söyleyen dalga sesi ayrı güzeldir.Sonsuzluğu anımsatan harika bir uyum ile doğada ki en güzel kokular arasında en özel yerini almaktadır.İster yaz mevsiminde serinlemek için gidilsin ister kış mevsiminde kafa dinlemek için…Mevsim ne olursa olsun, sebep ne olursa olsun denizin tuzlu kokusunun seveni pek çoktur.

4)İĞDE KOKUSU

İğde kokusunun nasıl güzel olduğunu bilenler bilir.Bilmeyenler de mayıs ayında bir iğde ağacı bulmalı.Çünkü bu koku muhakkak bilinmesi ve içine çekilmesi gereken kokulardan bir tanesidir.Bahar denilince akla hemen iğde kokusu gelir.Adeta baharın habercisidir.Hafif bir rüzgar estiğinde burnumuza gelen muhteşem kokudur.

Doğada bulunan en güzel 5 koku nedir?

5)YENİ ÇEKİLMİŞ TAZE KAHVE KOKUSU

Doğada bulunan en güzel 5 koku nedir sorusunun en en güzel cevaplarından birisi yani enlerinden birisidir taze kahve kokusu.Hangimiz bu kokuya kayıtsız kalabiliriz ki?Oldukça baştan çıkarıcı, mutluluk veren bir kokudur.Kahve içesimiz yokken bile bu kokuyu aldıktan sonra içmemeni pek mümkün olmadığı muhteşem bir kokudur.

Bunlardan başka da doğada bulunan bir sürü güzel koku mevcuttur.Ihlamur kokusu, fesleğen kokusu, kurumuş yaprak kokusu gibi ama ilk beşe girebilecek ve pek çok kişi tarafından hayran olunan kokular yukarı da sıralandığı gibidir.Bize huzur veren ve mutlu eden kokuları en stresli ve üzgün anımızda koklamak bize oldukça iyi gelecektir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *