Duşta yapılmaması gereken sağlıksız davranışlar

1
334
duş almak

Duşta yapılmaması gereken sağlıksız davranışlar denilince bir durup düşünürüz.Duş alırken ne gibi şeylere dikkat edebiliriz ki? Pek çoğumuzun aklına bu soruyu sormak gelmez.Çünkü duş bizim için rahatlatıcı etkisi olan kısa süreli bir temizlenme işlemidir.Peki nelere dikkat etmeliyiz?

1)SIK SIK LİF DEĞİŞTİRMEMEK

Nemli yerlerde küflere rastlamak mümkündür.Bu yüzden kullandığımız liflere dikkat etmeli ve sık sık yıkayıp değiştirmeliyiz.Liflerin içinde oluşan küfler bize mikrop taşır.Biz göremesek de son derece zararlıdır.

2)AYAKLARI YIKAMAMAK

Duşta yapılmaması gereken sağlıksız davranışlar içerisinde ayakları yıkamamak da bulunmaktadır.Nasıl mı? Ben zaten duş alıyorum vücudumun her yeri yıkanıyor demek son derece yanlıştır.Duşta yere basan ayaklarımız kirlenir.Dolayısı ile suya değmiş olması demek temizlendiği anlamına gelmez.

3)SICAK SU İLE DUŞ ALMAK

Sıcak su ile duş almak oldukça yanlış bir davranıştır.Vücudumuza zarar veren bir harekettir.Vücudumuzda kızarıklık, döküntü gibi şeylere sebep olurken aynı zamanda çatlak oluşumuna da neden olmaktadır.Ilık su ile duş alıp, duştan çıkmadan önce ayaklarımızı soğuk su ile yıkamalıyız.Böylece kan beyne gider ve baş ağrısını engeller.

duş

4)SAÇLARI ÇOK SIK YIKAMAK

Saçları çok sık yıkamak, saçların nem dengesinin kaybolmasına ve kurumasına sebep olmaktadır.Saçımızı soğuk veya ılık su ile de yıkasak o saç kurur.Bunun sebebi banyoda oluşan nem ve sıcaklıktır.Bu yüzden yağlanmasına izin vermeli ve nem dengesini korumasını sağlamalıyız.

5)DUŞ SÜRESİNİ UZUN TUTMAK

Duş süresini uzun tutmak, duşta yapılmaması gereken sağlıksız davranışlar arasında bulunmaktadır.En fazla 10 dakika ılık duş almalıyız.Aksi takdirde cildimiz kurur.Ayrıca su israfında bulunuruz.

6)SAÇLARI EN SON YIKAMAK

Saçları yıkamak ayrı bir özen gerektirdiği için saçlarımızı yıkmayı en sona bırakırız.Oysa ilk önce saçlarımızı yıkamalıyız.Neden mi?Saçlarımız içerisinde bulunan kalıntılar derimize nüfuz eder.Bu yüzden önce saçlarımızı yıkayıp, sonra saçımızdan derimize bulaşan kalıntılarımızı temizlemeliyiz.

7)DUŞTAN SONRA NEMLENDİRİCİ KULLANMAMAK

Duş sonrası nemlendirici kullanmamak cildimizin kurumasına davetiye çıkarmak demektir.Bu yüzden vücudumuzun ıslaklığını çok almadan nemlendirirsek nemi vücudumuza daha kolay hapsedebiliriz. Sadece vücudumuzu değil, yüzümüzü nemlendirmeyi de atlamayalım.

duş almak

 

8)DUŞ ALDIĞIMIZ SU İLE YÜZÜMÜZÜ YIKAMAK

Duş alınan su sıcaklığı vücudumuz için ideal olabilir fakat yüzümüz için değildir.Yüzümüz için daha soğuk su kullanmayı tercih etmeliyiz.Zaten uzun süre buhar ve sıcaklığa maruz kalan yüz, bir de olması gerekenden daha sıcak suya maruz kalmamalıdır.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *