Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir?

0
250
Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir

Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir sorusunun cevabını pek çok kişi aramaktadır.Gelir yetmezliği ve giderin fazlalılığı neticesi itibariyle tasarruf yapma yoluna yöneliriz.Bazı noktalara dikkat eder ve bu doğrultuda hareket edersek tasarruf yapabiliriz.Peki bu tasarrufu nasıl yapabiliriz maddelerine bir bakalım.

1.Yemek pişirirken yapabileceğimiz tasarruf noktaları mevcuttur.Mesela fırın kullanımını azaltmanın tasarrufa sebep olacağını biliyor muyuz?Gerekmedikçe fırın kullanımına yönelmemeliyiz.Onun yerine ocağa yönelmek daha doğru bir seçim olacaktır.Mutfak denilince dikkat edilmesi gereken bir diğer fazla elektrik canavarı ise su ısıtıcıdır.Mümkün olduğunca az kullanmalı ve ihtiyacımız kadar olan suyu ısıtmalıyız.

2.Aydınlık mekan istiyorsak şatafatlı avizelere ihtiyacımız yok.Bir mekanı aydınlatmak için küçük küçük ampullerin olduğu bir avizeden ise tek bir tasarruflu büyük ampul işimizi görebilir.Spotlar ve sensörler ise evlerde pek kullanılmayan ama kullanılması gereken tasarruf detaylarıdır.Tasarruflu ampullere yönelmek ve sokak lambasının aydınlattığı odaları oturma odası yapmak oldukça mantıklı olacaktır.Mekanın bulunduğu duvar ve eşyaların aydınlık olması ise ayrıca bir artıdır.Zaman zaman mum kullanmak ise romantikliği arttıran ve tasarruf ettiren yöntemler arasındadır:)Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir3.Buzdolabının durduğu yerin enerji tasarrufunda büyük öneminin olduğu bilinen bir gerçektir.Nasıl mı?Buzdolabı bilindiği üzere soğutmakla görevli elektrik ile çalışan bir beyaz eşyadır.Soğutmakla görevli olduğu için onu sıcak şeylerden uzak tutarak tasarruf sağlayabiliriz.Ne gibi mi ?Mesela fırın mesela kalorifer gibi.

Buzdolabına üzeri açık yiyecek ve içecekler koymamalıyız.Bu durum nemden dolayı elektriğin fazla olmasına sebep olur.Ayrıca dolabın kapağını sık sık açıp kapatmak da oldukça yanlıştır.

4.Kadınların saçlarına şekil vermek için kullandığı saç düzleştirici ve maşalar ise elektrik kullanımını arttırmaktadır.Bu yüzden saçlarımızı daha doğal bırakmalı veya kullanımlarını en aza indirmeliyiz.Sadece elektrik tüketimine değil, saçların yıpranmasına da sebep olmaktadır.

5.Çamaşır makinesi kullanımı da elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir sorusunun cevapları arasındadır.Neden mi?Çamaşır makinem daha büyük kapasiteli olsun demek elektrik daha yüksek gelsin anlamına gelmektedir.Kalabalık bir aile değilsek ve gerçekten çok ihtiyacımız yoksa daha küçük bir makineye yönelebiliriz.Ayrıca yüksek sıcaklığın elektrik tüketimini arttırdığı aşikar bir gerçektir.

Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir

 

6.Buharlı ütüler oldukça tasarruf sağlamaktadır.Bu yüzden ütü alırken buharının çok olmasına özen göstermeliyiz.Ütülenecek kıyafet sayısı az kaldığında ise sadece buharıyla bile kalan kıyafetleri ütüleyebiliriz.

7.Şarj aletlerini prizde bırakmak ise oldukça yanlış bir davranıştır.Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir diyorsak öncelikle şarj aletlerini prizden çıkarmalıyız.Ayrıca güvenlik içinde oldukça gerekli bir davranıştır.Televizyonu düğmesinden kapatmak, bilgisayarı uyku moduna almak değilde tamamen kapatmak da tasarruflar arasındadır.

8.Elektrikli süpürge kullanımında ise emiş gücü yüksek olanları tercih edersek aynı yeri sürekli süpürmek zorunda kalmaz, tasarruf etmiş oluruz.

9.Akıllı sayaç kullanıyorsak elektrik tüketimini 22.00’den sonra yapmak elektrik faturasında ciddi bir düşüşe sebep olacaktır.

10.Fanlı olan şeylerin elektrik tüketimini oldukça arttırdığını biliyor muyuz?Klima, mikrodalga, fırın gibi…Bunları kullanmayı olabildiğince aza indirmeliyiz.Şofbende yabana atılır bir etkiye sahiptir.

Ayrıca elektrik faturasına gelen zamlarında elektrik faturamızın yüklü gelmesine sebep olduğunu unutmayalım.Daha dikkatli, daha az tüketmeye özen gösterelim.Tuvalet ve banyonun lambasına kapattığımıza emin olalım.Hatta bunu unutmayı huy haline getirdiysek “gereksizse söndür” yazısını aklımızın bir köşesine veya kapıların üzerine yazabiliriz.Böylelikle sadece pozitif enerjimizi yükseltir, faturadan tasarruf yaparız:)

Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *