Erken kalkanlara uyandırıcı çözümler

0
350
erken kalkmak

Gerek iş gerekse okul sebebi ile her gün düzenli olarak erken kalkmamız gerekebilir.Ama bazılarımız sabahın erken saatlerinde kalktığında ruhu halen yatakta olur.İşte bu yazıda erken kalkanlara uyandırıcı çözümler sunacağız.

Öncelikle hayatımızı idame ettirmek için bazı şeylerin olması gerektiğinin farkına varalım.Mesela bir şeyler almak istiyorsak bunun için para kazanmalı ve para kazanmak için de çalışmalıyız.Herkesin freelancer gibi çalışma şansı olmadığından dolayı erken kalkmaları kabullenmeli, bununla yaşamayı bilmeliyiz.

Peki o halde erken kalkanlara uyandırıcı çözümler nelerdir bir bakalım.

1)SÜREKLİ ALARM ERTEMEYELİM

Çalan alarmı sürekli ertelemek demek kopuk kopuk uyku halinde olmak demektir.Bu yüzden sürekli alarm erteleme gibi bir durumumuz olmasın.Ayrıca kalkacağımız saatten 2-3 dk öncesine kurarsak, kalkacağımız saat geldiğinde gözlerimiz açılmış olur.Aksi halde aynı saatte hemen gözlerimizi açmamız oldukça zorlayıcı bir durumdur.

alarm

2)ODA SICAKLIĞINI İYİ AYARLAYALIM

Sıcacık bir oda demek daha fazla uyumak demektir.Bu yüzden oda sıcaklığını üşümeyeceğimiz ama çokta sıcak olmayacak şekilde ayarlayalım.Sabahları uyanmamızı zorlayacak durumlardan bir tanesi de çok sıcak ortam olmasıdır.Ayrıca sabahları uyandığımızda pencereyi açıp havalandırmak da son derece doğru bir davranış olacaktır.

3)ESNEME HAREKETLERİ

Sabah uyanır uyanmaz basit egzersiz hareketleri ile kendimize gelmemiz daha kolay olacaktır.Belimizi sağa ve sola çevirmek ve kollarımızı yukarı doğru kaldırmak gibi.Bu gibi hareketler vücudumuzu uyanmaya hazırlar ve hem erken kalkmamızı kolaylaştırır hem de sağlıklı yaşam için gereklidir.

4)SU İÇELİM

Uyanık kalmamızı ve uykumuzun açılmasını kolaylaştıracak bir diğer yöntem ise su içmektir.Su içmek başlı başına sağlık için gerekli olmakla birlikte aç karnına içilen su organları temizlediği için oldukça faydalıdır.Güne su içerek başlarsak vücudumuz uyanık kalabilir.

5)AKŞAMLARI ERKEN UYUYALIM

Sabahları zor uyanmamızın sebeplerinden biri akşam geç uyumak ve uykuyu alamamak olabilir.En azından 6-7 saatlik bir uyku dinlenmemize yeterli olabilir.Ayrıca kıyafet hazırlamak, ortalığı toparlamak gibi.Uyumadan önce içilen kahve uykumuzu kaçırabilir.Uyumadan önce içmek yerine uyanınca içebiliriz.

6)YATMA ŞEKLİNİ VE YATAĞI DEĞİŞTİREBİLİRİZ

Zor uyanmamızın sebebi belki yatma şeklimiz veya yatağı değiştirebiliriz.Daha rahat ve ortopedik bir yatak sabahları kolay uyanmamızı sağlayabilir.Yanlış pozisyonda uyumak da sağlıksız bir şekilde uyumamızı sağlar ve bunun neticesinde sabahları kolay uyanamayız.

7)DUŞ ALMAK

Ilık bir duş alabilir veya soğuk su ile yüzümüzü yıkayabiliriz.Su ile uyandırma yönteminin etkisini görebilir, güne daha enerjik başlayabiliriz.Daha sonrasında yapacağımız kahvaltı ile tamamen kendimize geliriz.

**Kendimize bir plan belirleyelim ve bu plana sadık kalarak her gün düzenli bir şekilde uygulayalım.Bir şeyi alışkanlık haline getirmemiz için 21 gün yapmamız gerekmektedir.Bu maddeleri 21 gün boyunca düzenli bir şekilde uygularsak uyanma problemi çekmez, güne daha zinde uyanabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *