Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

0
208
Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz? sorusu pek çoğumuzun aklına şöyle bir uğrar ve kiralık evlerin fiyatına baktıkça bu soru aklımızdan uçar gider.

Ev kiralamak günümüz şartlarında oldukça zor bir iş.Aslında her yer beton yığını.Kafamızı çevirdiğimiz her yerde birbirine yapışık binalar görmemiz mümkün.Fakat bu konuda seçici davranmamız gerekmektedir.Zamanımızın büyük bir bölümünü evde geçiriyorsak, bu durum önemlidir.Fakat çalışan kişilersek ve sadece dinlenmek için evi kullanıyorsak işte bu daha önemlidir.Çünkü az ve öz bir zaman dilimi olması gerekir bu durumda ve böyle bir şey söz konusu değilse işte o zaman o geçirilen vakit ızdırap olur çıkar.

Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Peki ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz? Bunları maddeler halinde incelememiz ve gereken tedbirleri almamız ev konusunda yüzümüzün gülmesine sebep olabilir.

  1. Bilindiği üzere ev kiralama konusunda pek çok internet sitesi hizmet vermektedir.Evin fotoğraflarını görebileceğimiz ve özelliklerini öğrenebileceğimiz bu sitelerde ki fotoğraflar bazen yanıltıcı olabiliyor.Bire bir gidip görmek daha doğru bir seçim olacaktır.Böylece hayal kırıklığı yaşamayız.Çekim açısı veya verilen efektler ile son derece farklı bir görünüme sahip olabilirler.O halde zaman ayırıp gidip bakalım.
  2. Çalışıyorsak işyerine olan mesafesini hesaplamalıyız.Çocuğumuz varsa okula olan uzaklığı da son derece önemlidir.Trafik gibi bir çilenin içerisinde kalmadan ve sıkıntı, stres yaşamadan gündelik yaşamımızı devam ettirmeliyiz.
  3. Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz? sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise çevresi olmalıdır.Evin bulunduğu çevre son derece önemlidir.Bize uygun olmayan bir çevrede dışarı bile çıkmayı istemez, mutsuz oluruz.
  4. Komşuluk ilişkilerini de bu duruma dahil edebilir, eve bakmaya gittiğimizde komşularla tanışmayı deneyebiliriz.
  5. Ulaşımın ne kadar önemli olduğunu ulaşım zorluğu yaşayan kişiler bilir.Bu yüzden toplu taşıma araçlarına yürüme mesafesinde olması ve mağdur olmayacağımız bir konumda olması önemlidir.
  6. Arabamız mevcutsa otopark sorunu yaşamayacağımız bir ev yüzümüzü güldürebilir.
  7. Ev sahibi ise ev kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisidir.Anlaşabileceğimiz ve her şeye zorluk çıkarmayan bir ev sahibi ile problem yaşamaz ve daha sağlıklı bir ilişki kurabiliriz.Ayrıca ev sahibinin sahtekar olmadığına ve gerçekten bizim ev sahibimiz olduğuna dair emin olmalıyız.
  8. Evi nasıl teslim aldık ve nasıl teslim edeceğimizi belirten maddeyi sözleşmeye eklemeyi unutmayalım.
  9. Depozito, masraflar, apartman aidatı, ortak alan kullanımı, kira miktarı ve ödeme zamanı da sözleşmede mutlak yer almalıdır.

Ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

10.Çatının akması, evde rutubet var mı? tamir edilmesi gereken bir yeri var mı?Bunları titizlikle incelememiz gerekmektedir.Bir dip not olarak eve bakmaya gittiğimizde camlar açıksa nemden şüphelenebiliriz.

11.Evin ısınıp ısınmadığı da oldukça önemlidir.Bu yüzden güney cephesi daha fazla rağbet görmektedir.Daha uyguna tutabilmek için kuzey cephesine yöneliriz fakat ısınması için ödediğimiz para çok daha fazla olur.Bu yüzden kaçınmamalıyız.

12.Belki çoğumuz dikkat etmiyoruz ama evi görmeye gittiğimiz zaman cep telefonunun çekip çekmediğine bakabiliriz.Günümüzde önemli bir durum.

13.Önceki dönemlerden aidat borcu olup olmadığını öğrenebiliriz.

14.Yüksek kat ise ve asansör mevcutsa çalışıp çalışmadığını kontrol edelim.Asansörlü ev tuttuğumuzu sanıp, hayal kırıklığı yaşamayalım.

15.Muslukları kontrol etmenin yanında depreme dayanıklı olup olmadığı da önemli noktalardır.

Ve son olarak ev alma komşu al sözü geçmişte komşuluk ilişkilerinin iyiliğini anlatırken, günümüzde komşuluk ilişkileri daha yüzeysel olduğu için en azından hemen bitişiğimizde veya üst katımızda yeni doğan bir bebek olması komşumuzla birlikte bizimde uykusuz gecelere merhaba dememiz anlamına gelmektedir.Evet çocuk o şekilde büyür bu çok doğal ama ev kiralama gibi bir durumda tercih hakkımız varsa ve alternatif mevcutsa daha rahat uyuyabileceğimiz yerler seçmemiz sabahları işe giderken uyanabilmemiz için son derece önemli olduğu tecrübe ile sabittir:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *