Evde kedi bakımı

0
310
kedi

Evcil  hayvan beslemek psikolojimiz açısından son derece olumlu bir durumdur. İstatistiklere göre evcil hayvan besleyenler, beslemeyenlere oranla durumları daha pozitif değerlendirmektedir. Onlara dokunmak bile stresi azaltmak için son derece etkilidir. Evimizde evcil hayvan beslemek istiyoruz ve bu evcil hayvanın kedi olmasına karar verdik. Evde kedi bakımı hakkında bilmemiz gereken bir takım noktalar mevcuttur.

kedi beslemek

1.Onlarla geçireceğimiz ilk günün önemi 

Alışkın oldukları bir ortam dışında olduklarından dolayı ilk gün son derece yabancılık çekebilirler. Onların alanı keşfetmesi için rahat bırakmamız gerekmektedir. Sadece mamalarını ve kumlarını görebilecekleri bir yere bırakırsak, temel ihtiyaçlarını giderebilirler. Ayrıca battaniye koymamızın da onlara faydası dokunabilir. Dış kapı, balkon kapısı ve pencere gibi kaçabileceği alanları kapalı tutmamız gerekmektedir. Eve alışana kadar onların kaçmayı seçmesi çok doğaldır.Ayrıca evimizde çiçek veya bitki besliyorsak daha dikkatli olmalıyız.Onları kemirmekten hoşlanacakları için bu durum onlara zarar verebilir. Özellikle zambak kediler için son derece tehlikelidir.

2.Mama seçimi

Mama seçimi evimizde baktığımız kedinin öncelikle yaşına göre değişiklik göstermektedir. Yavru kedi ve yetişkin kedilerde dikkat etmemiz gereken noktalar farklıdır. Örneğin yetişkin bir kedi bakıyorsak daha önce hangi mamayı yemekten hoşlanıyorsa ona devam edebiliriz. Fakat baktığımız kedi yavru ise onun damak tadına hitap eden mamayı bulmalıyız. Kuru mama ve konserve mamayı karıştırmak daha doğru bir seçim olabilir. Ona bol bol süt vereyim düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Anne sütü dışındaki sütler onu ölüme kadar götürebilir. Vitamin açısından bol olanları seçmeliyiz. Ayrıca mama kabının yanında su kabı bulundurmayı ihmal etmemeliyiz.Çünkü mama onların çok fazla susamasına sebebiyet verecektir. Mama kabını da kedilerin rahatlıkla yiyebileceği şekilde olmalıdır.

kedi maması

3.Tuvalet eğitimi

Kediler tuvalet eğitimi konusunda son derece hassastırlar. Bu yüzden bir endişe duymamamız gerekmektedir.Yavru kediler tuvalet eğitimini annelerinden öğrenirken, yetişkin kediler ise kumu gördükleri anda zaten kuma yaparlar. Kum seçiminde topaklanan kum ve kristal kum seçimi bizler için doğru seçim olabilir. Hem kötü koku oluşmasını engelleyen hem de daha kolay temizlenen kumlardır.

4.Onları bulmamızı kolaylaştıracak boyun çanı

Kedilerin evde nerelere saklandığını gördüğünüzde inanamayacaksınız. Genellikle nerede kuytu bir köşe var oraya sığınıverirler. Ayrıca kolay şekil almalarından dolayı kolaylıkla saklanabilirler.Bu yüzden onları bulabilmek için boyunlarına çanlı bir tasma takarsak işimiz daha kolaylaşabilir.

kedi tasması

5.Dökülen kedi tüyleri

Evde kedi bakımı denilince herkesin aklına gelen bir korkudur kedi tüylerinin dökülmesi. Yavruluk döneminden itibaren onu taramaya alıştırmalıyız.Baş kısmından başlayarak kuyruğuna kadar yavaş bir şekilde onu incitmeden ve tüylerine en uygun olan tarak ile taramamız gerekmektedir. Normal kediler yılda 2 kere tüy değiştirirken, ev kedilerinde bu durum daha fazla olabilir.Onu taramak hem tüy dökümünü azaltacak hem de onun ölü derilerden arınmış, parlak tüylere sahip olmasına yardımcı olacaktır.

6.Taşıma çantası

Kedileri bir yere götürürken taşıma çantasından faydalanabiliriz.Onlar zaten küçük ve kapalı alanlardan hoşlanırlar.İçlerinde bu durumdan hoşlanmayanlar elbette olacaktır ama yolculuk esnasında böylesi onlar için daha güvenli olacaktır. kedi çantası

7.Göz bakımı

Annelerinden ayrılan yavru kediler göz kapanması,çabaklanma gibi problemlerle karşılaşabilirler. Serum fizyolojik çözeltisini bir pamuk yardımıyla gözlerine uygulayıp, onu bu durumdan kurtarabiliriz.

8.Oyuncaklar

Kediler genellikle oyuncu olduklarından oyuncak ile oynamaktan son derece keyif alırlar. Bizimle ya da biz yokken de bu oyuncaklar ile zaman geçirebilirler.

9.Tırmalama tahtası

Tırmalamak kedilerin doğasında vardır. Halıları ve koltukları tırmalamasını istemiyorsak ona bir tırmalama tahtası almalıyız.Hem eşyalarımızı korur hem de onun tırnaklarındaki ölü deriyi atmasını sağlarız.

10.Tırnak kesimi

Tırnak kesiminde veterinerden destek alabiliriz ama malumunuz üzere yazımız evde kedi bakımı olduğu için bu konuyu kendimiz nasıl çözebiliriz bir bakalım. Patilerini çok hafif bir şekilde sıktığımızda tırnaklarının dışarı çıktığını göreceğiz. Asla derine inmeden, sakin bir şekilde kesebiliriz. Derinden tırnak kesimi onların ölümüne sebebiyet verebilir.

kedi patisi

11.Aşı takvimi

Evde kedi bakımı ile ilgili dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise aşılardır.Her yıl periyodik olarak karma ve kuduz aşısını yaptırmalıyız.Ense köklerine döktüğümüz parazit damlasını ise üç ayda bir tekrarlamalıyız.

12.Kısırlaştırma durumu

Onu kısırlaştırırsam bana küser diye düşünmeyin gerekli sevgi ve şefkat ile bu durumun üstesinden gelebiliriz. Kısırlaştırma ile kedilerin ömrü uzarken pek çok hastalığı da önlediği bilinmektedir. İlla yavrularını görmek istersek bir kereye mahsus yavrulatabiliriz. Ama sorasında kısırlaştırmayı ihmal etmeyelim.

13.Tatile giderken ne yapmalıyız

Tatil yapacağımızda daha önceden düşünüp planlarız. Tatil düşünürken kedimizi de düşünmeliyiz. Onu götüremeyeceğimiz bir tatil ise onu seven arkadaşlarımızdan yardım alabiliriz. Kedimizin aşina olduğu arkadaşlarımızdan günün 1 saatini onlara ayırmasını rica edebiliriz. Mamasını ve suyunu değiştirdikten sonra onu sevmesi, kedimize iyi gelecektir hem de bakımı ihmal edilmeyecektir.

14.Anne adaylarının endişesi

Bebek bekliyor olabiliriz. Onu dünyaya getirdiğimizde kedimizin de evde bulunmasının bir sakıncası var mıdır? Elbette hayır.Aşıları ve parazit tedavisi devam eden kediler, bebekler için bir sorun teşkil etmiyor.Tüylerde bulunan parazitler insanlara bulaştığında sıkıntı doğurur.Fakat tedavisi yapıldıysa böyle bir durum yaşanmayacak ve çocuğumuz hayvan sevgisi ile tanışacaktır.

Unutmayalım ki onlar bizim için bir anlık heves olamaz. Sahiplenmeye karar verdikten sonra kararımızın arkasında durmalı ve ona sahip çıkmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *