Evde saç boyamanın incelikleri

0
248
evde saç boyama

Kadınlar saçlarına fazlasıyla önem verirler.Verilen bu önem yerinde bir davranıştır. Çünkü bence  bir kadının en güzel aksesuarı saçlarıdır. Saç bakımını ihmal etmemek gerekir.Saç bakımında saç boyamak büyük bir yer tutar.Bazen saçlarımızda ki beyazlardan rahatsız olduğumuz için bazen ise değişiklik için saç boyamaya yöneliriz. Bazen bütçemiz yetersiz kalır bazen de kendimiz bunun üstesinden rahatlıkla gelebiliriz deyip saç boyamaya koyuluruz.Saç boyamanın incelikleri nelerdir peki?

saç boyama

1)Öncelikle saçlarımızı tanımalıyız ve saç tipimiz için en uygun boyayı tercih etmeliyiz.

2)Saç boyasını saçlarımızın uzunluğuna göre tercih etmeliyiz.Uzun saçlara 1 kutu boya yeterli gelmeyebilir, kısa saçlar içinse bu miktar yeterli olabilir.

3)Tek bir boya çeşidi kullanmamız şart değil.İki farklı boyayı bir araya getirip, elde ettiğimiz karışım ile güzel bir renk yakalayabiliriz.

4)Boyanın kalitesinden emin olmalıyız.Bildiğimiz markaları ya da bilmediğimiz markaları bildiğimiz kişilerden satın alırsak kısa zaman sonra tekrar boyamak zorunda kalmayız.

5)Boyaya başlamadan önce karışımı iyi yapmalı ve topaklanmalara sebebiyet vermemeliyiz.Topaklanma olması demek, boyanın sadece bir yerde yığılıp kalması demek ve renk geçişlerinde güzel durmaması demektir.

saç

6)Boyama işlemine başlamadan önce alın kısmına vazelin sürersek, boyanın oluşturacağı lekelerden kurtulmuş oluruz.Böylece bakın ben saç boyadım imzasını da atmamış oluruz:)Olursa sürmeyi unutur ya da süremezsek, cildimize bulaşan boyayı cilt temizleyicili pamuk veya ıslak mendil ile silebiliriz.

7)Saç boyamanın incelikleri ayrıntılarında boyamaya saç diplerinden başlayarak ve tarakla tarayarak eşit şekilde dağılmış olursa daha güzel bir sonuca kavuşabiliriz.

8)Saç uçlarını da boyadıktan sonra diplerine doğru boyayı yedirirsek, boyayı daha fazla kullanmış oluruz.

9)Boyamadan önce üzerimize eski bir kıyafet giymek doğru bir seçim olacaktır en nihayetinde sevdiğimiz bir kazağın saç boyası olmasını istemeyiz.Öyle değil mi?

10)Boyama işleminden sonra saça nüfuz etmesi için 40-45 dk kadar bekleyelim.Yalnız o zaman zarfında internete girmek ya da telefon ile konuşmak gibi zaman değerlendirmelerinde bulunmayalım.Aksi takdirde zamanın nasıl geçtiğini anlamayız ve boya saçta kalması gerektiğinden fazla kalır.

11)Saçlarımızı iyice durulayıp, boyasını akıttıktan sonra şampuan ve boyanın yanında onarıcı saç bakım kremlerini kullanabiliriz.Böylece daha parlak saçlara sahip olabiliriz.

12)Saçları yıkama işlemi bittikten sonra açık renkli bir havlu ile saçlarımızın ıslaklığını almaktan kaçınalım.Saç yeni boyandığından dolayı açık renkli havlu saç boyası olabilir ve saç boyaları bulaştığı yerden çıkmamak için inatçı davranır.

saç havlusu

13)Düzenli bir saç boyama dilimi istiyorsak genellikle bu dilim 1 aydır. Tabi ki saç yapısına ve uzunluğuna göre değişim gösterebilir fakat saç boyamak için ideal süre 1 aydır.

14)Boyama işleminden sonra saçlarımızın yıpranmaması için maşa, fön gibi sıcak işlemlerden olabildiğince uzak durmalıyız.

15)Son olarak seçimimizi bitkisel boyalardan yana kullanmak istersek beyazlarımızı belki tamamen kapatamayabiliriz ama daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabiliriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *