Faydasıyla, zararıyla milli kültürümüz Türk Kahvesi

2
228

Milli kültür değerlerimiz sıralamasında kendisine üst sıralardan yer edinebilen Türk kahvesini gerek kız istemese  törenlerinde gerek ise arkadaşlarla yapılan dedikodu toplantılarında görebiliriz. Peki ama Türk kahvesinin vücudumuzda bıraktığı etkilerden haberdar mıyız?

Faydalarına şöyle bir bakacak olursak:

*Bir kahve içip kendime geleyim sözü son derece gerçektir. Çünkü kan dolaşımını arttırıp, kendimizi daha dinç hissetmemizi sağlar.

*Türk kahvesi bir antioksidandır. Klorojenik asidi içermesi sağlıklı damgasını vurmuştur.  Ayrıca içindeki kafestol ve kahveol bileşenleri ile de kanser önleyici özelliği bulunmaktadır.

*Tatlı yeme isteğimizi Türk kahvesi ile dizginleyebiliriz. Evet belki de en çok hoşumuza gidebilecek faydası budur. Çünkü malumatınız olduğu üzere yediğimiz tatlıların bize geri dönüşü hiç hoş olmamaktadır.

*Migren ataklarını önleyebilecek kadar güçlü bir etkisi olduğunu biliyor muyuz?

*Tam bir karaciğer dostu olduğunu da cabası. Mevcut karaciğer hastalıklarını yavaşlattığı ve hatta tedavi ettiği yönündeki bulgular ise mevcuttur.

*Unutkanlığa ve dikkat eksikliğine çok iyi geldiği bilinmektedir.

Yüksek miktarda tüketilen Türk kahvesinin zararları ise şu şekildedir:

*Günde 3 fincan üzeri doğurganlığı negatif yönde etkileyebilir.

*Uyumadan önce içersek uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalabiliriz.

*Kalpte ritm bozukluğu varsa çarpıntıyı tetiklemektedir.

*Günlük 5 fincandan fazla içimi ise kemik erimesine sebebiyet vermektedir.

Görüldüğü üzere fazla miktarda tüketmeyip, şekersiz olarak tükettiğimiz Türk kahvesi ile hem keyfimiz yerine gelir hem de sağlığımıza faydalı dokunuşlarda bulunmuş oluruz. Hadi kendimize bir Türk kahvesi yapalım:)

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *