Glutensiz yaşam

0
43
glutensiz yaşam

Glutensiz yaşam pek çok kişi tarafından duyulmuş fakat bilgi eksikliği olan bir konudur.Peki nedir gluten?

Sözlüklere baktığımız zaman tahıl unlarından nişasta alındıktan sonra geriye kalan yapışkan maddeye gluten adı verilmektedir. Bazı uzmanlar glutenin zararlı olduğunu savunurken bazı uzmanlar ise birtakım hastalıklar grubuna dahil olan kişiler dışında zararsız olduğunu savunmaktadır.

Unlu mamüllerin yapısını sağlayan madde olan gluten ise buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi tahıllarda bulunmaktadır. Toplum olarak ekmeği oldukça fazla tüketmekteyiz. Tüketilen ekmeğin insanlar üzerinde bağımlılık yarattığı düşünülmektedir.

Glutensiz yaşam denilince pek çok kişinin aklına çölyak hastaları gelmektedir. Çölyak hastaları gluten barındıran yiyeceklerden yiyemezler.buğday, arpa, çavdar, yulaf beslenme alışkanlıkları arasında bulunmamalıdır. Fakat patates, nişasta, soya fasülyesi, mısır tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

Glutensiz yaşam için öncelikle gluten içermeyen gıdaların satıldığı yerler keşfetmemiz gerekmektedir. Besin etiketlerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Zaman geçtikçe de yaşam tarzımız haline gelen markalara aşina oluruz. Ayrıca teknoloji bu konuda en büyük yardımcımız olabilir. Yani glutensiz marketlere sanal alemden ulaşmak da mümkün.

Baklagil, meyve ve sebzeler bizi şüpheye düşürmesin. Çünkü gluten içermemektedir. Araştıracağımız farklı tariflerde bizlere bu konuda yardımcı olacaktır.Böylece daha çok ilgi alanımıza girebilir.

Ve son olarak bize yakın olan kişileri de bu konuda bilinçlendirirsek glutensiz yaşama alışmak daha kolay olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *