Hafızayı güçlendiren 5 besin nedir?

0
114
Hafızayı güçlendiren 5 besin nedir?

Hafızayı güçlendiren 5 besin nedir? Bu sorunun cevabı hep merak konusu olmuştur. Öyle ya kim daha güçlü bir hafızaya sahip olmak istemez ki? Peki bu besinler nelerdir ve nasıl tüketmeliyiz birlikte inceleyelim.

1)ISPANAK

Yakın geçmişte yaşayanların çok iyi bildiği bir çizgi film vardır.Temel Reis… Bir kutu ıspanak yediği zaman hemen güçlenir, kasları güçlenirdi.Aslında soyut olan ıspanağın gücünü bize somut olarak göstermiştir.Ispanak son derece faydalı bir besindir. Bu yüzden bol bol tüketmeye özen göstermeliyiz. B ve E grubu vitamin ve folat içermektedir. Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korumaktadır. Ispanak yemeğinden çorbasına kadar değişik şekillerde yemeyi tercih edebiliriz.

2)BİTTER ÇİKOLATA

Hem tatlı isteğimizi gidermek amacı ile hem de hafızamızı güçlendirmek amacı ile bitter çikolatayı tercih etmeliyiz. Beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını arttırır. Bitter çikolatalar antioksidan içermektedir.Bu yüzden abartmamak kaydı ile bitter çikolata tercih edebiliriz.

3)BALIK

Omega -3 beyin için oldukça önemlidir.Bu yüzdendir ki uzmanlar sık sık haftada 2 kere balık tüketmeye dikkat edin, özen gösterin demektedir.Fakat ülkemizde ne yazık ki balık tüketimi yeterli seviyede değil.Somon, levrek, uskumru ve daha pek çok faydalı alternatif mevcut.Daha güçlü bir hafızaya sahip olmak istiyorsak balık tüketmeyi ihmal etmemeli ve belirlediğimiz bazı günleri balık yeme günleri ilan ederek kendimizi balık yemeye teşvik etmeliyiz.

4)YEŞİL ÇAY

Yeşil çay denilince akla ilk olarak forma girmek geliyor olabilir.Çünkü diyet yapan kişiler ve sağlıklı beslenmeyi benimsemiş kişiler genellikle yeşil çayı sıklıkla tüketmektedir. Alzheimer hastalığında yeşil çay oldukça etkili bir savaşçıdır.Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yeşil çay siyah çaydan daha etkilidir ve hafızaya daha fazla katkı sağlamaktadır.Ara öğünlerde siyah çay yerine yeşil çay tüketebiliriz.

5)YUMURTA

Beyindeki hafıza için bazı vitaminler gereklidir.Bu vitaminler A,D,B12 ve B grubudur.Yumurta ise hafıza için gerekli olan bu vitaminleri içermektedir.Ayrıca vücudun uyanık kalmasını sağlar.Yumurta son derece faydalı olmakla birlikte yeşil hale gelecek kadar çok pişmemesine ve çiğ kalmamasına özen gösterelim.Farklı daha pek çok faydası bulunan yumurtayı sadece hafızaya olan bu katkısından dolayı bile tüketebiliriz.

Unutmamalıyız ki ne kadar sağlıklı beslenirsek bize beynimizin bize geri dönüşü bir o kadar olumlu olacaktır.Ayrıca bol su içmeye özen göstermeli ve kendimizi sevmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *