Hamilelerin uzak durması gereken 15 yiyecek nedir?

0
220
Hamilelerin uzak durması gereken 15 yiyecek

Hamilelerin uzak durması gereken 15 yiyecek nedir? Sorusu anne adaylarının aklında ki önemli sorulardan sadece bir tanesidir.Onları aydınlatmak ve dikkat edilmesi gereken şeylerin bilinmesi, çocuğun sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Peki bu yiyecekler nelermiş birlikte inceleyelim.

  1. ÇİĞ VEYA AZ PİŞMİŞ YUMURTA

Çiğ veya az pişmiş yumurta hamilelerin uzak durması gereken yiyeceklerin başında gelmektedir.Salmonella bakterisi bulunabileceğinden dolayı yumurta yerken pişmiş olmasına dikkat edelim.Vitamin ve mineral deposu olan yumurtayı hamilelik döneminde hem kendi sağlığımız hem de çocuğumuzun sağlığı için ihmal etmemeliyiz.

2.ASİTLİ İÇECEKLER VE HAZIR MEYVE SULARI

Asitli içeceklerin zararlı olduğu gerçeği herkes tarafından bilinir fakat gereken önem verilip, dikkat edilmez.Asitli içecekler sadece hamileler için değil, herkes için zararlıdır.Onlardan uzak durmakta fayda var.Bunun dışında hazır meyve suları asitli içecekler yanında daha masum gelebilir.Fakat durum hiçte öyle değildir.Canımız meyve suyu içmek istiyorsa hemen en taze sıkılmışından tüketebiliriz.

3.İŞLEM GÖREN ETLER

İşlem gören etler oldukça zararlıdır.Hele anne adayları için…Yüksek sodyum içeren işlem görmüş etler şişkinliğe neden olabilir ve kabızlığa sebep olabilir.Ayrıca mikrop kapmamıza da neden olabilmektedir.Uzak duralım.

4.CİVA ORANI YÜKSEK KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ

Midye severleri son derece üzecek olan bu bilgi maalesef ki gerçektir:)Midye, istiridye ve karides gibi kabuklu civa içeren deniz ürünleri bebeğin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verebilir ve salmonella nedeniyle zehirlenmeye sebep olabilir.

5.FAZLA ŞEKER İÇEREN BESİNLER

Şekerin ne kadar zararlı olduğunu bilmeyen yoktur.Özellikle paketlenmiş olan hazır gıdalarda şeker çokça bulunmaktadır.Reçel, çikolata gibi besinler hem bizim hem de bebeğimizin sağlığını olumsuz etkilemektedir.Ayrıca kilo fazla kilo alımına sebebiyet verecek ve doğum sonrası o kiloları vermek zor olacaktır.

Hamilelerin uzak durması gereken 15 yiyecek

 

6.KAHVE TÜKETİMİ

Kahveye aşırı düşkün olan kişiler için oldukça zor bir durum olan kahveden uzak kalmak, bebek sağlığı için oldukça önemlidir.Kafeinin sık tüketilmesinden dolayı bebeğin kilosunda düşüş yaşanabilir.

7.DIŞARIDA TÜKETİLEN SALATALAR

Birçoğumuz garipseyebiliriz salatanın ne zararı var diye fakat dikkat edersek salata değil, dışarıda tüketilen salatalar zararlı olabilir.İyi ve temiz yıkanmamış yeşillikler ile bakterilere açık hâle gelebilir ve ne yazık ki sağlığımızı olumsuz etkileyebiliriz.

8.DOKTORA DANIŞMADAN TÜKETİLEN BİTKİ ÇAYLARI

Son derece faydalı olduğunu bildiğimiz yeşil çayın folik asidin etkisini düşürdüğünü biliyor muyuz?Bazı bitkilerin de rahim kasılmasına sebep oldukları bilinmektedir.Bu yüzden oldukça temkinli davranmalı ve doktor onayı ile tüketmeliyiz.

9.KARACİĞER

Hamilelerin uzak durması gereken 15 yiyecek nedir? sorusunun önemli cevaplarından bir tanesi ise karaciğerdir. Yüksek miktarda A vitamini içeren karaciğeri hamileler tüketmemelidir.Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde alınırsa doğumsal defektlere neden olmaktadır.

10.PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ SÜT VE PEYNİRLER

Çiğ sütten üretilen peynirler pastörize sütten yapılmamıştır ve tüketmekten kaçınılmalıdır.Listeriya gibi zararlı bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak gerekmektedir.

*Anne adayları oldukça fedakâr dönemler yaşamaktadır.Sabır ve dikkat gerektiren bu dönemde hem kendi sağlığımızı hem de bebeğimizin sağlığını riske atmadan olabildiğince kontrol altında tutmalıyız.Böylece hem rahat, güzel bir hamilelik geçirip hem de sağlıklı bireyler dünyaya getirebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *