Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

0
193
Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Anne adayı dönemi her kadın için son derece önem arz eder. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için bir takım bilinmesi gereken noktalar mevcuttur. Dilerseniz hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelermiş bir göz atalım.

1)Kilo alımı

Hamilelik dönemi boyunca kilo alımı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu dönemde kilo alımına dikkat etmemiz gerekmektedir. 9 ve 12 kilo alımı son derece normaldir.Aylık kilo alımı ortalama 1- 1,5 kilo olması gerekmektedir.

2)Giyim konusu

Hemen hemen herkesin bildiği üzere dar kıyafetlerden sakınmak gerekmektedir. Dar kıyafet seçimi anne adayı olmayan kişilerde bile zarar verirken bu dönemde kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Sıkı korse, lastik çoraplar gibi rahatsız kıyafet tercihlerinde bulunmamalı ve düz – topuksuz ayakkabıları seçimlerimiz arasına eklemeliyiz.

hamilelik

3)Egzersiz

Günlük yorucu olmayan açık hava yürüyüşleri anne adayları için oldukça olumlu bir davranış olacaktır. Zorlanmayacığımız egzersiz hareketleri doğum esnasında işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca ağır kaldırmaktan ve yük taşımaktan da uzak durmamız gerekmektedir.

4)Sigara ve alkol kullanımı

Sigara ve alkol anne adayı olmayan kişiler içinde oldukça zarar vericidir. Anne adayları sigara ve alkol kullanmak bir yana dursun sigara içilen ortamdan bile uzak durmalıdırlar. Sigara içmek erken doğum, düşük doğum, bebeğin akciğer gelişimini zayıflatma, bebeğin doğumdan sonra yaşamama ya da hasta olma gibi riskleri de beraberinde getirir. Kesinlikle kullanılmamalıdır.

sigara

5)Beslenme

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus beslenmedir. Hamilelik süresi boyunca günlük protein ihtiyacı 80 gr civarındadır.Et, süt, yumurta, yoğurt, peynir ve sebze tüketimi yapmalıyız.

6)Göğüs ve karın çatlakları

Hamilelik dönemi boyunca aşırı kilo alımı bu çatlaklara sebebiyet verebilir. Çatlak oluşumunu önleyici pek çok krem mevcuttur. Sonuç yüzde yüz olumlu cevap vermese bile iyi geldiği de bir gerçektir. Bu yüzden biz bakımlarımızı ihmal etmeyelim.

7)Cinsel hayat

Hamileliğin ilk ayı ve son ayı cinsel ilişkiden kaçınılması gereken aylardır.Bunun dışında erken doğum ya da kanama gibi bir risk söz konusu ise doktorumuza danışmalı ve o doğrultuda hareket etmeliyiz.

8)Yolculuk

Kısa yolculukların herhangi bir sakıncası yoktur fakat uzun süreli çıkılacak yolculuklar doktor bilgisi dahilinde olmakla birlikte her 2 saatte bir kısa yürüyüşler yapılması gerektiği bilinmektedir.

hamilelikte yolculuk

9)Banyo 

Gebelik süresi boyunca banyo yapmanın , duş almanın bir zararı yoktur. Sadece kayıp düşmemeye dikkat etmeliyiz. Ayrıca yıkandığımız su çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.

10)Su içmenin önemi

Günlük hayatta tüketmemiz gereken su miktarı 2,5 litredir. Gebelik döneminde bu miktar 300 ml daha artış göstermektedir. Ortalama 8-10 bardak su içilmesi gerekmektedir. Az su içimi erken doğumu tetiklemekle birlikte, yeterli miktarda içtiğimizde rahim kasılmalarını engeller, erken doğum riskini azaltır, mide bulantısı ve kabızlığı azaltır, vücutta ki ödemi azaltır, rahat ve serin kalmamızı sağlar.

su içmek

11)Mide bulantısı

İlk 3 ayda yaşanan kişiden kişiye farklılık gösteren mide bulantılarını bazı kadınlar çok fazla yaşarken bazı kadınlar ise hiç yaşamamaktadır. Yaşayanlardan isek eğer mide bulantımızı azaltmak için mide bulandıran kokulardan uzak durmalı, düzenli yürüyüşler yapmalı, stresten uzak durmalıyız. Ayrıca kaynamış suya taze zencefil koyup içebiliriz. Günlük su içimine de dikkat etmeliyiz.

12)Çalışma hayatı

Fiziksel uğraş gerektiren yani bizi zorlayacak olan bir işimiz yoksa doktor kontrolünde çalışma hayatımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Aksi bir durum varsa erken doğum riskine sebebiyet verebileceğinden bir süre ara vermemiz gerekir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *