Hayatımızı kolaylaştıracak pratik fikirler

0
339
fikir

Hayatımızı kolaylaştıracak pratik fikirler sayesinde daha düzenli ve daha az yorucu bir hayatımız olabilir.Bazen aradığımızı bulamaz bazen de bulmak bile istemeyiz.Çünkü öylesine bir dağınıklık içinde oluruz ki hiç içine girmek istemeyiz.İşte bu yüzden bazı noktalara dikkat edersek hayatımız daha kolay bir hale gelebilir.Bu noktalar nelerdir birlikte bakalım.

1)ANAHTARLARI BOYAMAK

Anahtarları boyamak da ne? Mesela evin anahtarı ayrı, posta kutusunun ki ayrı, apartman giriş kapısının ki ayrıdır.Ev telefonu çaldığında acilen eve girmemiz gerekir ve kalabalık anahtar grubu içerisinde ev anahtarını ararız.İşte bu durumdan kurtulmak için anahtarların başını oje ile farklı renklere boyarsak anahtarları karıştırmaz ve bu duruma çözüm bulmuş oluruz.Neyle boyayacağım diyenler için oje işimizi görebilir.

anahtar

2)KULLANILMAYAN ÇATAL KAŞIKTAN ASKI YAPMAK

Evimizde gerek eskidiği için gerek ise takımı bozulduğu için kullanmadığımız çatal kaşıklarımız mevcuttur.Bunları kullanarak farklı aksesuarlar oluşturabiliriz.Bunlar içerisinde bilinen en güzel örneği ise yapılan askılardır.Uçlarını bükerek oluşturacağımız askılığı istersek doğrudan duvara monte edebileceğimiz gibi mesela bir ahşap üzerine monte ederek de kullanabiliriz.Böylece hem kullanmadığımız çatal kaşıkları değerlendiririz hem de askılık elde etmiş oluruz.

çatal askı

3)DOLAP İÇİ DÜZENLEMELER

Dolaplar hayatımızı düzene koymak için vardır.Yani ortalıkta dağınık duran şeyleri ortalıkta durmaması için bizim en büyük yardımcılarımız dolaplardır.Dolaplar kendi başına bir düzenleyici iken bir de bu düzenleyicilerin içerisinde farklı bir düzenleyici kullanmak daha bir mantıklıdır.Nasıl mı? Dolap içi düzenlemeler ile bunu sağlayabiliriz.Mesela bir raf ya da dolap içi organizer ile hayatımızı daha kolaylaştırmak mümkündür.

dolap düzenleyici

4)AYAKKABILARI ASMAK

Ayakkabılarımızın sayısı biraz fazlaca olabilir.Bu fazlalıktan kurtulmak sandığımızdan daha zor olabilir.Peki hem sayısı çok hem de koyacak yerimiz yoksa ne yapabiliriz? Yapmamız gereken şey ise hayatımızı kolaylaştıracak pratik fikirler listesinde kendisine yer bulan ayakkabıları asmaktır.Mandallı askılar işimizi kolaylaştırabilir.Boş bir dolaba mandallı askılar ile tutturduğumuz ayakkabıları asabilir ve hem yerden tasarruf eder hem de pratik çözüm bulmuş oluruz.

ayakkabı

5)MASA ÖRTÜLERİNİ DEPOLAMA ALANI OLARAK KULLANMAK

Gerek salondaki masalar gerek ise mutfak masaları evimizin olmazsa olmazlarıdır.Bu masaların sadece yemek yerken değil, depolama alanı olarak da kullanabileceğimizi biliyor muyuz?Masaların üzerine örteceğimiz bir örtü işimizi kolaylaştırır.Peki ama nasıl?

Masanın kullanılmayan bölümüne örtünün altına kullanmadığımız ya da kullandığımızı ama yer bulamadığımız şeyleri saklamak suretiyle kendimize yeni bir depolama alanı yaratmış oluruz.Tabi ki bunun için uzun bir örtü kullanmalıyız.

masa

 

6)ESKİYEN KOLTUKLARIMIZI DANTEL İLE YAMALAMAK

Çok sevdiğimiz koltuklarımız zamanla yıpranmış ya da sigara yanığı, çıkmayan bir leke olmuş olabilir.İşte bu gibi durumlarda ihtiyacımız olan şey sadece danteldir.Biraz dantel ile yanan ya da yıpranan yeri yama yapabiliriz.Bu pratik bilgi ile hem sevdiğimiz koltuklara veda etmek zorunda kalmaz hem de farklı tasarımlara merhaba diyebiliriz.

kosesi-yirtik-koltuga-dantelli-yama

 

7)ÇOCUKLAR İÇİN PRATİK HAMAK

Çocuklara zaman ayırmamız gerekmektedir fakat bazen işimiz olduğunda böyle bir zaman yaratmak pek mümkün olmuyor.İşte o zamanı onların keyif alabileceği bir hale getirebiliriz.Bunun için gerekli olan şey sağlam bir masa ve sağlam bir örtüdür.Görselde olduğu gibi masaya bağladığımız örtü ile çocukların hamak keyfi yaşamasını sağlarken bizde geri kalan işlerimizi halledebiliriz.Sıkı bağlamaya ve fazla yüksek olamamasına özen gösterelim.

hamak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *