Hayattan zevk alamamaya neden olan 6 sebep

0
53
Hayattan zevk alamamaya neden olan 6 sebep

Hayattan zevk almak, sanıldığı kadar zor değildir. Fakat sanıldığı kadar kolay da değildir. Bu yüzden bazı şeyleri tek başına değil, sebepleri ile birlikte araştırmalıyız.

Yaptığımız hiçbir şeyden zevk almıyor ve sürekli depresif bir ruh hali içerisindeysek bunun farklı sebepleri olabilir. Peki bu sebepler nelerdir?

Hayattan zevk alamamaya neden olan 6 sebep nelerdir?

1)GEÇMİŞ İLE YAŞAMAK

Geçmişten kopamamak, bugünü kaçırmaya ve geleceğe endişe duymaya sebep olmaktadır. Geçmişte güzel şeyler yaşamış olup da bugün de onların hayatımızda olmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalmış olabiliriz. Veya tam tersi çok kötü şeyler yaşamış olup, etkisinden bir türlü kurtulamadığımız olabilir. İşte bu gibi geçmiş saplantıları bize mutsuzluk vermektedir. Unutmayalım ki yaşadığımız her şey ders niteliğindedir ve bizlere muhakkak bir şeyler öğretmiştir.

2)BULUNDUĞUN YERE AİT HİSSETMEMEK

Pek çok kişi kendini bulunduğu yere ait hissetmez. Bu okul hayatı, aile hayatı veya iş ortamı olabilir. Ben neden buradayım diye kendimize sorduğumuz oldu mu hiç? Bazen koşullar onu gerektirir ama unutmamalıyız ki ağaç değiliz ve dilediğimiz zaman yer değiştirebiliriz. Zor da olsa bunu yapabiliriz.

3)MONOTON HAYAT

Monotonluk, beyni en çok yoran ve insanı çabuk yaşlandıran bir durumdur. Hayatımıza muhakkak değişimler katmalıyız. Eve giderken kullandığımız yolu değiştirmek bile bir etki edecektir. Her gün aynı şeyleri yaşamak bize sadece mutsuzluk verir.

4) SORUNLARI ÇÖZEMEMEK

Herkes hayatında birtakım sorunlar ile uğraşmaktadır. Bazıları çözüme kavuşabilirken bazıları ise ne yazık ki çözümsüz olabiliyor. Mesela bir hastalık ile uğraşmak ve tedavisine uzun zamanlar ayırmak durumunda kalabiliriz.Neden beni buluyor böyle sorunlar demek yerine herkesin başına gelebilir.Bu sorunu nasıl çözmeliyim şeklinde düşünmeliyiz. Aksi takdirde kazanmaz, kaybederiz.Sorunlarla boğuşmak zorunda kalabiliriz.

5)AMAÇLARA ULAŞAMAMAK

Herkesin bu hayatta bir gayesi vardır. Benim yok diyen bir kişinin bile vardır. Hayattan zevk almayıp, ölümü bekleyen bir hastanın gayesi ölüme kavuşmak veya iyileşmektir. Kendimize bir amaç edinmiş ve bu amaca ulaşamamış olabiliriz. Mesela istediğimiz mesleğe ulaşamamış ve farklı meslekte çalışıyor olabiliriz. Bu durumu kabullenip, zevk almaya bakmalıyız. Elbette hayat devam ettiği sürece amaçlara ulaşma ihtimali de devam eder ama olmuyorsa da kendimizi zora sokmadan, mutlu olmalıyız.

6)SEVMEK VE SEVİLMEK İHTİYACI

Sevgi mutlu edebildiği gibi mutsuz edebilen de bir kavramdır. Nasıl ki sevip sevilince hayat toz pembe gelebiliyorsa sevip, sevilmeyince de hayat bir o kadar karanlık gelebilir. Sevgi bazen tek başına yeterli olmayan bir kavramdır. İnsanlar arası iletişimde birbirini seven kişilere bakıldığında aralarındaki bağın sadece sevgiden değil; saygı, anlayış , karşılıklı hoşgörü gibi kavramları barındırdığını da görebiliriz. Bu yüzden beklediğimiz kişiler tarafından sevilmemek bizi üzmemeli ve mutsuz etmemelidir.

Elinde olanla yetinmeyip hep daha fazlasını istemek son derece mutsuz eden bir durumdur.Bu yüzden elimizdekilerin kıymetini bilerek yaşamalıyız. Ve hayatın zevk almadan bitirmek için çok kısa olduğunun farkına varmalıyız.

Hayattan zevk alamamaya neden olan 6 sebep
Seni mutlu eden şeyleri yapmayı dene.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *