Hiçbir şey göründüğü gibi değildir

0
174
Hiçbir şey göründüğü gibi değildir

Hiçbir şey göründüğü gibi değildir.Genellikle olayları göründüğü gibi değerlendirmeyi severiz.Oysa ki görünen başka gerçek başkadır.

Durup bir düşünelim.Yaşantımız boyunca ne kadar da çok yanıldık, öyle değil mi?Ne kadar yanlışları doğru sanıp inandık, hayal kırıklığı yaşadık? Elbette ki bu durumun tam aksi de mevcuttur.Yani ummadığımız kötülüklerin arkasına gizlenmiş güzellikler mevcuttur.

Ön yargılı olmak son derece yanlış bir davranıştır. Mesela daha önce hiç denemediğimiz bir lezzet için ben bunu sevmem demek gibi düşünelim.Oysa ki daha önce hiç denememiş ve nasıl olduğunu bilmiyoruz.Belki denesek hoşumuza gider hatta belki çok sevebiliriz.Ve daha da abartacak olursak belki vazgeçilmez lezzetimiz haline gelebilir.

Çevremizi incelediğimiz zaman pek çok kişinin her konuda fikri olduğunu görebiliriz.İşin garip yanı fikri olmasa da fikri olduğunu görmektir.En basit bir örnekle hepimiz adres sormuşuzdur.Ve tarif edilen bazı yerler bizi istediğimiz yerlere götürmemiştir.Çünkü bilmiyorum demek yerine her konuda fikir bildirmeyi severiz.Bu durum ise genelleme yaparak ön yargılı olmaktır.Tatlı dilli olan herkesin iyi niyetli olduğunu düşünmekte bir ön yargıdır.

Görünen duvarların arkasında görünmeyen parçalar mevcuttur.Ve bu parçalar sadece derine inenlere görünebilir.Açık olan zaten açıktır ve bunu herkes görebilir.Mühim olan farklı bir bakış açısı geliştirmektir.Son zamanlarda sosyal deneyler gerçekleşmektedir.Mesela yardım isteyen birine insanların nasıl tepki verdiği, soğukta üşüyen birine montlarını vermek isteyip, istemedikleri gibi farklı sosyal deneyler gerçekleşmektedir.Aslında bu durumun temeli insanlara duyar kazandırmak, bilinçlendirmektir.

“Ön yargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur.”Albert Einstein

Görünene olduğu gibi inanıp, sorgulamadan kabul etmek zaman içerisinde pişmanlıklara gebe olabilir.Zaman zaman hepimizin düştüğü bir hata silsilesidir.Bizim üzerimize düşen ise görüneni inceleyip, görünmeyeni görmektir.Peki bunu nasıl başaracağız?

Elbette ki düşünmeye ve sorgulamaya üşenmeyerek.Kendimizi yormadan olana inanmak sadece düşünce üşengeçliğidir.Gerçek yargının önündeki engeli kaldırıp derine inmek zor ama yapmamız gereken bir olgudur.Bu dünyada yaşamak olağan.Fakat güzel olan insanlığa yakışır şekilde ön yargılardan sıyrılarak yaşamaktır.O zaman daha güzel bir dünya için kahrolsun ön yargılar ♥

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *