İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmelidir?

0
71
İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmelidir?

İkinci el araba alırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Aksi takdir de istediğimiz bütçeye araç aldığımızı düşünürken bütçemiz çok üzerinde bir masraf tablosu ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki araç satın alan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

 1. Öncelikle ihtiyaca göre araç satın almaya dikkat etmeliyiz. Ticari , spor veya klasik gibi araç çeşitlerinden kendimiz için en uygununu bulmalıyız. Mesela kalabalık bir aileysek tek kapılı spor bir araç bizim için pek kullanışlı olmayacaktır. Bu yüzden uygunluğunu belirlemeliyiz.
 2. Piyasa araştırması yapmak gerekmektedir. Alacağımız aracın piyasa değerine dikkat etmeliyiz. İlk bulduğumuz aracı satın alırsak, araştırma yaptığımız zaman üzülebiliriz.
 3. Akşam vaktinde araç için randevu almamaya özen gösterelim. Araçta olan çizik, çökme gibi şeyleri gün ışığında daha rahat fark edebiliriz.Bazı kötü niyetli kişiler sırf bu sebepten dolayı akşam iş çıkışı aracı görebileceğinizi söylüyorlar fakat bu konuda son derece dikkatli olmalıyız.
 4. Aracın şaşi numarası ve motor numarasının uyup uymadığını kontrol edelim.Araç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabiliriz.
 5. Test sürüşü araç alırken olmazsa olmazlardır. İlk defa araç satın alabilecek olabiliriz. Araçtan anlamıyorsak ve satın alacaksak kesinlikle yanımızda bilgili bir kişi ile gidelim ve kontrol edelim.
 6. Aracı sadece ustaya göstermekle kalmayıp, computeste dahil edelim.Servisi varsa servisine gösterelim.Yani profesyonel kişilerden onay alalım.
 7. Aracın kaputunu açıp bakalım. Kaput ve şaşe birleşme noktalarında punta ve somunlara dikkat etmemiz gerekmektedir.Bu bölgedeki aşınma veya boya lekesi bizleri düşündürmelidir.
 8. Tramer sisteminden aracın geçmişine bakalım ve pert kaydının olup olmadığını araştıralım.
 9. Aracın kazalı ve boyanmış parçalarını inceletelim ve ana iskeletinin zarar görüp görmediğini inceleyelim.Zarar görmüş ise aracın değeri düşmektedir.
 10. Pazarlık payı olmayan araçlarda genellikle ufak da olsa bir pazarlık payı bulunmaktadır.Bu yüzden hemen verilen ilk fiyattan alıp çıkma gibi bir durum düşünmeyelim.
 11. Aracın neden satılmak istendiğini öğrenelim. Ayrıca motor durumu son derece önemlidir. Bu konuda yine bir uzmandan destek alabiliriz.
 12. Güvenilir yer ve kişiden almaya özen gösterelim.Öncelikle ekspertiz raporu sunabilen yerlerden almayı tercih edelim.
 13. Değişen parçaları inceleyelim.
 14. Aracın duruşunda bir yamukluk varsa süspansiyon sisteminde sıkıntı olabilir. Bu yüzden sadece yakından değil, uzaktan da araca bakmakta da fayda var.
 15. Aracın rot ve balans ayarlarına dikkat etmemiz gerekmektedir.Rot ve balans ayarı yaptırmadan aracı almamaya özen göstermemeliyiz.Çünkü bu ayarın bozukluğuna başka bozukluklar sebep olmaktadır.
 16. Motordan gürültü geliyorsa dikkatli olmalıyız.Aracın tamirata ihtiyacı olabilir.
 17. Aracın ne amaçla kullanıldığını öğrenmeliyiz. Yani araç kiralama firmaları tarafından kiralanmış bir araç satın alıyor olabiliriz.
 18. Kilometre düşürmek genellikle araç alım satımlarında çokça yaşanmaktadır. Km düşürülmüş araçların nasıl anlaşılacağı konusuna geniş yer vereceğiz. Bu yüzden bu madde ile sadece uyarı yapmaktayız.
 19. Ana direkler, bagaj havuzu düzeltilmiş, hava yastıkları açılmış araçları satın almamaya özen göstermeliyiz.
 20. Son olarak aracın yedek anahtarlarını almayı unutmayıp, noterden başka bir yerde ödeme işlemini gerçekleştirmeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *