İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

0
129
İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu sorunun cevabı aslında tahmin edildiği gibi son derece önemlidir.Çünkü insan yalnız doğar,yalnız ölür fakat kalabalıkla gömülür. Yani hayatımızın her alanında insanlarla ilişki içerisinde olmamız gerekir.

Okula gidiyorsak, geniş bir öğrenci kitlesi ile iç içe oluruz.İş hayatımız varsa çalışma arkadaşlarına sahip oluruz.Varsayalım ki ikisi de mevcut değil ve ev hanımı olarak hayatımıza devam ediyoruz. Bu durumda da komşuluk ve akrabalık ilişkileri devreye girer. Velhasıl kelam bir şekilde insanlarla ilişki içerisindeyiz.

Peki insan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Öncelikle empati kurmayı öğrenmemiz gerekir.Kendimizi onun yerine koyup, ben olsam ne yapardım demek lazım.Mesela birinin hakkını gasp etmeden önce bir düşünelim ki hakkı gasp edilen biziz.Ne yapardık bu durumda? İşte empati kurmak karşındakini anlamak ve ilişkilerini düzeltmek açısından son derece önemlidir.
  • Bir diğer önemli nokta saygı duymaktır.Klişe olan bir söz var.Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda.Fikirleri bizimle aynı olmayabilir ama unutmayalım ki herkes bağımsız bir bireydir.Kimse bizimle aynı fikri paylaşmak zorunda değil.Bu yüzden insanlara seçimlerinden dolayı saygı duymalıyız.
  • Ön yargı ise bizi insanlardan uzaklaştıran bir detaydır.Mesela dış görünüşü, saç kesimi veya kıyafet seçimi ile ön yargılı davranabiliriz.Oysaki bu seçimlerin bir sebebi olabilir.Sebebi olmasa bile onun tercihi böyledir.Kendini bu şekilde iyi hissediyordur.Yani insanları olduğu gibi kabul etmeli ve ön yargılı olmamalıyız.
  • İnsanlara karşı duyarlı olmalıyız.Toplum olarak fazlası ile duyarsız hale geldik.Yanımızda yapılan haksızlığa karşı bir sebepten dolayı haklı olan tarafa destek vermiyoruz.Elbette istisnai durumlar mevcut.Fakat genel itibari ile maalesef ki bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığındayız.Oysaki o yılan bir gün bize de zarar verecektir. Bunu düşünmeden duyarsızca davranmak, hissiyatsız bir hale gelmiş olmak son derece üzücü.İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta insanlara karşı duyarsız davranmamak olacaktır.

İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • İki yüzlü davranmamalıyız.Bir insanın yüzüne gülüp arkasından konuşmak son derece yanlış bir durum.Aramızda çözülmemiş sorunlar olabilir.Veya pozitif enerji almamış olabiliriz.Bu duruma onunla konuşup, bir çıkar yol bulmaya çalışmalıyız.Sevmediğimiz halde seviyor gibi yapmak ve onun bulunmadığı ortamlarda aleyhine konuşmak ilişkileri zedeler ve bize olan itibarın azalmasına sebep olur.
  • Güven vermek ve güven duymak insan ilişkilerinin olmazsa olmazıdır.Eğer ilişkilerimizi sağlam temeller üzerine kurmak istiyorsak kesinlikle güven duygusu üzerine kurmalıyız.Aksi takdirde yıkılması olağan bir hale gelir.

İnsan ilişkileri hassasiyet isteyen bir konudur. Bizlerde bu konuda hassas davranmalı ve birbirimizi kaybetmemek için elimizden geleni yapmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *