İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler

0
475
insan ilişkileri

İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler vardır.İnsanlar ile kurulan ilişkiler son derece önemlidir.Çünkü insan insana her zaman lazımdır.Olumlu ilişkiler kurmayı herkes ister ama hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini bilmez.Bu noktaları bilir ve o doğrultuda davranırsak ilişkilerimizin daha pozitif bir hale geldiğine tanık olabiliriz.

 

Peki dikkat edilmesi gereken bu hususlar nelerdir?

1)Kırılmış Önyargılar

İlk izlenimin çok büyük etkisi olduğu bir gerçektir.Fakat ilk bakışta kişiye hüküm kesmek son derece yanlıştır.Mesela çok mesafeli bir kişiye benziyor ben bununla anlaşamam demek yerine merhaba demeyi tercih edelim.Belki hiç göründüğü gibi değildir sadece mizacı o şekilde görünüyordur.Uzaktan bakıp yargılamamamız gerekmektedir.En nihayetinde bu bizi yanlış düşüncelere sürüklemekten başka bir işe yaramaz. Önyargılarımızı kıralım.

2)İyimser Yaklaşım

Herkes tamamen çok iyi ya da tamamen çok kötü değildir.İyi ve kötü yönler herkes için mevcuttur.Bu yönleri tanıdıkça keşfedebiliriz.İyimser yaklaşım, insan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk sıralarda yer almaktadır.Kapıları kapatmamak , insan ilişkilerinde son derece önemlidir.Kişiler, yaşanan olaylar çerçevesinde değişimler gösterebilir.Bu yüzden onlara ikinci bir şans vermek gerekmektedir.

iletisim

3)Eleştiri

İnsan ilişkilerini bozan temel şeylerden birisi olumsuz eleştirilerdir.İnsanlar olumsuz eleştiriden hiç hoşlanmazken bazıları ise eleştiriye tamamen kapalıdır.Herkesin hassas olduğu bir nokta vardır.Bu keskin çizgileri bilip, sınırı aşmamalıyız. Eleştiride bulunacaksak eğer mesela üzerindeki sana hiç yakışmamış gibi bir cümle yerine üzerindeki bu şekilde değilde şöyle dursa daha hoş olur sanki gibi yapıcı eleştirilerde bulunabiliriz.Yıkılan egolar, saldırganlık olarak geri döner ve ilişkiler için son derece olumsuz bir durumdur.Ayrıca eleştiri deyince sadece olumsuz değil, olumlu eleştiride aklımıza gelmelidir.Böylece daha olumlu bir ilişkiye geçiş yaşayabiliriz.

4)Hataları Kabullenmek

Herkes hayatının bir döneminde muhakkak hata yapar.Ben hatasızım diyebilecek kişi sayısı yok denecek kadar azdır.Ne var ki evet hatalıyım, ben hata yaptım diyebilen de bir o kadar azdır.Mesela bir düşünelim tartışma yaşadığımız zaman karşımızdaki kişi ile zıtlaşmak yerine haklısın dersek tartışma olduğu yerde noktalanır.Yani konu uzamaz ve ilişki yoluna girer.İnsan ilişkilerinde dikkat edilmesi gerekenler denilince hataları kabullenmek maddesini aklımızın bir yerinde her zaman bulunduralım.

5)Kendimizi Büyük Görmeyelim

Kimse kimseden üstün değildir.O yüzden kendimizi kimseden büyük görmeyelim.Örneğin bize kolay gelen bir yemek vardır ve ben o yemek mi?benim için son derece basit ne var ki onda derken karşımızdaki kişi o yemeği defalarca denemiş ve bir türlü yapamamış olabilir.O yüzden son derece dikkatli olmalıyız.Bize basit gelebilen onlara zor gelebilir.

kendini-büyük-sanmak

6)Yapmacık Davranmayalım

Göründüğü gibi olmamak yapılabilecek en yanlış şeylerdendir.Yanında kendimizi rahat hissetmediğimiz kişilerin yanında yapmacık bulunmaktansa bulunmamayı tercih edelim.Çünkü yapmacık olmak, anlaşılmaz değildir.Aksine son derece anlaşılır ve negatif enerji yayan bir durumdur.Yalan bir gülümseme ise çok uzaktan bile fark edilebilir.

7)İltifat Edelim

Güne başlarken hiç ne kadar güzel olduğumuzu söyleyen birileri oldu mu?ve bu iltifat ile günün geri kalanının nasıl geçtiğini? İltifat etmek insan ilişkilerini iyiye yönlendirmek için oldukça etkili bir detaydır.Egolarından sıyrılmış kişiler, güzel bulduğu bir kişide beğendiği noktaları rahatlıkla dile getirebilmeli.Bu dile getiriş sonucunda olumlu ilişkilere adım atmış oluruz.

8)Güven Duymak

Güven gerçekten kolay kolay kazanılmayan duygudur.Güven duyabilmek bir takım paylaşımlar yaşanmalıdır.Bu paylaşımlar sonucu gidişat doğrultusunda güven duyabilir veya duyduğumuz güvenden olabiliriz.Ama birine güven duyabilmek için de öncelikle ona bizi zarara sokmayacak,başımızı ağrıtmayacak bir sır vermeyi deneyelim.

Güven-tek-kullanımlıktır

 

9)Sevgi Ve Saygı Temelli İlişkiler

İlişkilerimizi sevgi ve saygı üzerine kurmalıyız.Çıkar üzerine kurulan ilişkiler menfaat sona erince bizi terk eder.İşte bu yüzden, doğru seçimler yapabilmek adına bu kurala dikkat etmeliyiz.Aksi halde sonucunda yalnız kalabiliriz.

10)Empati Kuralım

Empati kurarak insanların nasıl bir hal içerisinde olduğunu anlayabiliriz.Tartışma gibi durumlarda kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyabilirsek yani onun açısından bakabilirsek daha farklı düşünebiliriz.Sadece kendimizi anlatmak yerine onu da anlamaya çalışalım.

11)Değer Verdiğimizi Göstermek

Değer önemli bir kavramdır.Birine değer vermek ayrı verdiğimiz değeri göstermek ayrıdır.Değer verdiğimiz birine verdiğimiz değeri sunarken cimri olmamalıyız.Çünkü gösterilmeyen değeri önemini yitirir.

12)Açık Sözlülük-Net Olmak

İstediklerimizi ve istemediklerimizi paylaşmaktan çekinmemeliyiz.Çünkü karşımızdaki kişi bizim ne düşündüğümüzü bilemez.Teknoloji çok gelişmiş olsa bile henüz akıl okuma gibi bir durumumuz mevcut değil.Bu yüzden açık sözlü olmalı, tercihimizi şeffaflıktan yana kullanmalıyız.Böylece çözüm yollarına daha kolay kavuşabilir ve daha sağlıklı iletişim şekli kurmuş oluruz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *