İnternet alışverişinde dikkat etmemiz gerekenler

2
278
İnternet alışverişinde dikkat etmemiz gerekenler

İnternet alışverişinde yaparken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir, ne gibi durumlara karşı temkinli olmalıyız hep birlikte inceleyelim.Malum artık hemen hemen her işimizi internet üzerinden halledebiliyoruz.Bankaya gitmemize gerek kalmadan havale yapabiliyor, bir tıkla her şeyi ayağımıza getirebiliyoruz.Sadece getirmekle kalmayıp kullanmadığımız eşyalarımızı da satabiliyoruz.Bu kadar çok avantaj sağlayan bir şeyin bu kadar çok da dezavantajı var.Dikkatli olmazsak sonuçta hayal kırıklığı yaşar, sanal aleme olan güvenimizi kaybedebiliriz.Bu yüzden daha dikkatli olmalı ve nelere karşı bu dikkati sürdürmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

İnternet alışverişinde dikkat etmemiz gerekenler

İnternet alışverişinde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
 1. Öncelikle güvenilir sitelerden alışveriş yapmayı kendimize alışkanlık haline getirelim. E ticaret sitesinin SSL sertifikası olup olmadığını inceleyelim.Bu sertifikaya sahip olunması demek şifremizin doğrudan bankaya aktarılıp, bilgilerimizin 3.kişilerin eline ulaşmaması demektir.Yani güvenli bir alışveriş demektir.Ödeme sayfasında adres çubuğunun sağ alttaki kısmında kilit işareti varsa SSL sertifikası mevcuttur.
 2. Hiç bir e ticaret sitesi bizim kartımızın şifresini istemez.Bir anlık gaflette bulunup kredi kartımızın şifresini vermeyelim.
 3. Alışveriş yapılan sitenin iletişim bilgileri bulunmuyorsa alışveriş yapmayalım.Ürünü teslim alamadığımızda veya hatalı, defolu gibi ürünler geldiğinde iade edebileceğimiz bir muhatap bulamayız ve bu durum ciddi bir sıkıntı yaratabilir bize.
 4. Garantili bir ürün aldığımızda internetten yapılan alışverişlerde de garanti belgesi mevcuttur.Garanti belgesi ve faturayı saklamayı es geçmeyelim.
 5. Kendi bilgisayarımız veya telefonumuz dışında başka yerlerden alışveriş yapmamaya dikkat edelim.Kart bilgilerimiz kaydolmuş olabilir.
 6. Ödemelerimiz 3D secure ile yapmaya özen gösterelim.
 7. Kargodan teslim aldığımızda ürünü görmeyi tercih edelim.Farklı bir ürün ile karşı karşıya kalabiliriz.İnternet alışverişinde dikkat etmemiz gerekenler
 8. Gizlilik sözleşmesi,mesafeli satış sözleşmesi olan siteleri tercih edelim.Aksi takdirde başka amaçlar için kullanılabilir ve güvenilir siteler değildir.
 9. Alışveriş yaptığımız sitenin adres çubuğunda “http” den sonra “s” harfi çok önemlidir.Kişisel bilgilerimizin güvenli ellerde olduğunu gösterir.
 10. Piyasanın çok altında fiyatlarda satılan ürünlere sıcak bakmamamız gerekmektedir.Böyle sitelerde genellikle iade bulamayız.İade edebileceğimiz bir muhatap bulmamızda çok zor bir ihtimal.
 11. Kargomuzu getiren kişinin bilinen ve resmi bir kargo şirketi olduğundan emin olalım.
 12. Kullanıcı yorumları ve verilen yıldız puanlaması ile site hakkında, ürün teslimi hakkında fikir sahibi olabiliriz.Okumamızda fayda var.
 13. Gördüğünüz ürün fiyatı ile sepete koyulan ürün fiyatının aynı olup olmadığına dikkat edelim.
 14. Kredi kartı ile ödeme yapacaksak banka ile iletişime geçip sanal kart oluşturalım.Belirlediğimiz limit ile alışveriş yapabiliriz.Alışveriş bitince sanal kartın limitini sıfıra çekebiliriz.
 15. Diğer siteler ile fiyat karşılaştırması yapalım.Gözle görülür bir farklılık varsa uzak durmaya çalışalım.

Sözleşme yapmadan önce yönetmelik kapsamında satıcı tarafından verilmesi gereken bazı bilgiler mevcuttur.Bu bilgiler ise:

 • Cayma hakkının kullanılma şartları
 • Varsa teslim masrafları
 • Satış fiyatı (vergiler dahil olmak üzere)
 • Sözleşmedeki mal ve hizmetin temel nitelikleri
 • Ödeme ve teslimat ile ilgili ifa bilgiler

*Haksızlığa uğradığımızı düşünürsek, tüketici olarak sorunumuzu satıcı ile çözemezsek “tüketici sorunları hakem heyeti”ne başvurabiliriz.Tüketici olarak haklarımızı bilmeli, sahtekarlara karşı dikkatli olmalıyız.Bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *